Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Záhradné chatky a životné prostredie

udržateľnosť v záhrade

Záhradná chatka je skvelým praktickým a estetickým prvkom pre každú záhradu. Prináša so sebou množstvo výhod a uľahčuje a spríjemňuje pobyt na záhrade. Nielenže pridáva hodnotu vašej nehnuteľnosti, ale môže tiež zohrávať nie málo dôležitú úlohu pri podpore udržateľnosti. Ako môžu záhradné chatky prispieť k ekologickejšiemu životnému štýlu?

Čo v článku nájdete:

Udržateľnosť, ochrana životného prostredia či ekologickosť sú v poslednej dobe často skloňované výrazy. Pri snahe o udržateľný životný štýl a ekologické rozhodnutia sa záhradné chatky ukazujú ako sľubný trend – spájajú tradíciu so súčasným ekologickým povedomím. Tieto malé, samostatne stojace záhradné stavby totiž poskytujú nielen atraktívne miesto na trávenie času, ale ponúkajú aj množstvo príležitostí na zníženie vplyvu na životné prostredie.

Akými spôsobmi môžu záhradné chatky prispieť k trvalej udržateľnosti a vytvoriť tak harmóniu medzi nami a prírodou?

1. Udržateľné materiály

Koncept trvalej udržateľnosti sa začína už vo váze výroby záhradných chatiek. V mnohých prípadoch sa pri výrobe chatiek používajú materiály a postupy, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, ako napríklad používanie recyklovaných materiálov.

Výber trvalo udržateľných materiálov môže predstavovať významný rozdiel v znižovaní dopadu záhradnej chatky na životné prostredie. Ak by ste si chceli sami vybudovať záhradnú chatku, zvážte použitie recyklovaného dreva. Dobrou voľbou je tiež výber materiálov z miestnych zdrojov, čím sa znížia emisie z dopravy.

2. Pasívny dizajn

Záhradné chatky majú taktiež možnosti pasívneho dizajnu, ktorý šetrí životné prostredie. To môže zahŕňať optimalizáciu prirodzeného osvetlenia, vetrania či kúrenia na zníženie spotreby energie. Môžete si zaobstarať záhradnú chatku s dostatočne veľkými oknami, ktoré zabezpečia dostatok svetla a tak prevažnú časť dňa nebudete musieť v chatke svietiť. Na zníženie nákladov na energie v záhradnej chatke môže pomôcť aj jej zateplenie, ktoré zabezpečí lepšie tepelné vlastnosti – v zime udrží teplo a vyhnete sa tak neefektívnemu kúreniu a v lete zas dopomôže k optimalizácii klímy počas horúcich dní.

Tip:  Vhodnou voľbu môže byť záhradná chata s veľkými francúzskymi oknami, ako napríklad chata Panorama z našej ponuky.

Chata Panorama
Drevená chata Panorama so svojimi veľkými francúzskymi oknami zabezpečí dostatok svetla v interiéri.

3. Využitie alternatívnych zdrojov energie

Záhradné stavby, vrátanie chatiek ponúkajú tiež možnosť integrácie obnoviteľných zdrojov energie, ako sú napríklad solárne panely. Integrácia solárnych panelov do dizajnu vašej záhradnej chatky vám umožní využívať obnoviteľnú energiu a potenciálne kompenzovať spotrebu elektriny. Solárna energia je čistý a udržateľný zdroj energie, ktorý môže výrazne prispieť k zníženiu emisií uhlíka. To ešte viac zlepšuje energetické vlastnosti chatky, pretože vďaka tomu bude chatka sebestačnejšia a menej závislá od tradičných energetických sietí. 

solárne panely

4. Zber dažďovej vody

Naliehavým problémom v poslednej dobe je aj nedostatok vody, preto je jej šetrenie kľúčové. Záhradné chatky môžu v tomto zohrávať prospešnú úlohu, pretože poskytujú príležitosť na implementáciu systémov na zachytávanie dažďovej vody. Zber dažďovej vody zo strechy je skvelým spôsobom, ako šetriť vodou – môžete ju využiť na polievanie záhonov či splachovanie toalety. To znižuje potrebu upravenej vody a znižuje zaťaženie mestských vodných zdrojov.

5. Zelená strecha

Strecha záhradnej chatky pokrytá vegetáciou nielenže zvýši jej vizuálnu príťažlivosť, ale ponúka množstvo environmentálnych výhod. Pomáha izolovať záhradnú chatku a znižuje prehrievanie jej interiéru čím sa znižuje potreba ochladzovania chatky napríklad s využitím klimatizácie. Taktiež poskytuje biotop pre vtáky a hmyz, čím môže podporiť biodiverzitu vo vašej záhrade.

zelená strecha

6. Podpora biodiverzity

Záhradné chatky poskytujú príležitosť na podporu biodiverzity. Môžu byť navrhnuté spôsobmi, vďaka ktorým splynú s okolitým prírodným prostredím. Môžu integrovať zeleň a ďalšie prvky, ktoré prilákajú miestne voľne žijúce živočíchy, ako sú opeľovače či vtáctvo, čím sa podporí harmonický ekosystém. Skvelou voľbou je integrácia rôznych kvetín a rastlín, ale zvážiť môžete aj záhradné jazierko v blízkosti chatky, ktoré nielen dodá na estetike záhradného prostredia, ale priláka aj mnohé zaujímavé živočíchy – ako napríklad motýle a vážky, ktoré vám ako bonus pomôžu zbaviť sa komárov.

Tip: Chceli by ste si vytvoriť záhradné jazierko? V článku „Chcete vlastné záhradné jazierko“ sme písali ako na to.

7. Udržateľné záhradkárčenie

Záhradné chatky sú často doplnkom do záhrad práve pre účely pestovania a záhradkárčenia. Ponúkajú priestor, v ktorom môžete skladovať vaše záhradné náradie a pomôcky. To v konečnom dôsledku prispieva k udržateľnému miestnemu pestovaniu ovocia, zeleniny a bylín, čo nielen podporuje sebestačnosť, ale tiež znižuje emisie spojené s prepravou produktov zo vzdialenejších oblastí.

Tip: Poznáte pojem „Permakultúra“? Súvisí práve s udržateľnosťou. Celý článok o permakultúre sme písali tu.

Záhradná chatka tiež poskytuje možnosť začlenenia kompostovacích systémov. Kompostovanie organického odpadu nielen znižuje podiel skládkovania, ale vytvára tiež pôdu bohatú na živiny, čo ešte viac podporí efektívnosť záhradníctva.

Záver

Záhradné chatky sú obľúbenými stavbami najmä pre ich mnoho-účelovosť. Dajú sa využívať ako pomocníci pri záhradkárčení, kde môžete uskladňovať svoje záhradné náradie a pomôcky. Poslúžia tiež ako miesto na dokonalý oddych a relax, kam sa môžete vybrať na víkendový pobyt, alebo si len tak oddýchnuť po celom dni v práci. Poskytujú harmonickú atmosféru a skvelo zapadajú do prírodného prostredia záhrady či rekreačnej alebo záhradkárskej oblasti.

Okrem týchto skvelých výhod záhradné chatky predstavujú príležitosť pozitívne prispievať k životnému prostrediu a ekologickej udržateľnosti. Už pri samotnej výrobe záhradných chatiek sa dá myslieť ekologicky – napríklad použitím recyklovaných materiálov či materiálov z miestnych zdrojov. Aj pri dizajne záhradnej chatky sa dajú uplatniť postupy, ktoré chránia životné prostredie, ako je inštalácia solárnych panelov, integrácia zelenej strechy, zber dažďovej vody, kompostovanie či implementácia prvkov na zvýšenie biodiverzity.

Vďaka týmto trvale udržateľným praktikám môže byť vaša záhradná chata nielen praktickým a estetickým miestom pre záhradkárčenie či oddych, ale zabezpečí tiež zelenšiu a zdravšiu budúcnosť. Ak by ste si aj vy chceli zadovážiť záhradnú chatu, môžete sa obrátiť na nás. Pomôžeme vám s výberom či v prípade akýchkoľvek otázok.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice