Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako mať peknú záhradu bez veľkej námahy?

Permakultura

Chceli by ste si užívať výhody a plody vašej záhrady, no viete, že pravdepodobne nebudete mať dostatok času či síl? Peknú záhradu bohatú na plodiny však môžete mať aj bez väčšej námahy. Počuli ste už o permakultúre?

Čo v článku nájdete:

V poslednej dobe sa pojem permakultúra objavuje čoraz viac a viac. Čo však znamená a ako súvisí s vašou záhradou?

Čo je to permakultúra?

Permakultúra je vedomé navrhovanie a udržiavanie poľnohospodársky produktívnych ekosystémov, ktoré sú rozmanité, stabilné a odolné. Systém permakultúry vedie k napodobňovaniu vzorcov a vzťahov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v prírode a ich aplikácie na všetky aspekty ľudského fungovania, od poľnohospodárstva cez technológie a vzdelávanie až po ekonomiku, Pôvodne tento koncept vznikol len v súvislosti s agrikultúrou, avšak rozšíril sa do všetkých aspektov ľudského života a celej kultúry.

Zjednodušene ide o také fungovanie, ktoré je v súlade s princípmi prírody. Permakultúra totiž integruje pôdu, zdroje, ľudí a životné prostredie na základe vzájomne prospešných synergií. Napodobňuje systémy prírody a aplikuje ich v rôznych oblastiach a ponúka holistické riešenia použiteľné v mnohých sektoroch.

Permakultúra ako súlad s princípmi prírody

Základnou filozofiou permakultúry je práca s prírodou, nie proti nej. Ide o systém koncepčných, materiálových a strategických komponentov, ktoré vzájomne fungujú tak, že prospievajú životu vo všetkých jeho formách.

Permakultúra vo vašej záhrade

Permakultúru môžete využívať aj vo vašej záhrade. Ak radi pestujete, no nemáte dostatok času, prípadne vám nezostávajú sily na tradičné záhradkárčenie (okopávanie, plenie, sadenie, rýľovanie a podobne), potom je permakultúrne záhradníctvo tu správnou cestou. A neušetrí vám len čas a energiu, ale prinesie tiež omnoho viac výhod pre vás a prírodu vo vašom okolí.

Permakultúrne záhradkárčenie spočíva v rozpoznaní toho, čo a koľko potrebujeme a tiež vo výbere vhodných miest na pestovanie. Takýto prístup k pestovaniu nielen poskytne úžitok, ale zároveň nezaťažuje vás a ani vaše životné prostredie.

Permakultúrne záhradníctvo spočíva v navrhovaní vašej záhrady tak, aby bola v súlade s miestnym prostredím. Dizajn permakultúrnej záhrady zohľadňuje okrem ľudských potrieb aj potreby prírodného ekosystému a klímy. Okrem toho sa tiež zameriava na postupné budovanie kvality pôdy živinami, aby dochádzalo k omladzovaniu zeme a posilňovaniu zdravia rastlín.

Permakultúra funguje na troch základných etikách:

 • starajte sa o Zem,
 • starajte sa o ľudí,
 • reinvestujte prebytok.

Prijatím etiky permakultúry a uplatňovaním jej princípov v každodennom živote sa môžeme zo závislých spotrebiteľov stať zodpovednými výrobcami. Pozrime sa na to, ako si založiť permakultúrnu záhradu a začať tak s trvalo udržateľným prístupom, ktorý bude poskytovať výhody nielen vám, ale aj vášmu okoliu.

Odpozorujte vaše okolie a prostredie záhrady

Na začiatok sa zamerajte na pozorovanie toho, aké pôvodné rastliny, hmyz či zvieratá obývajú váš región. Odpozorujte tiež, na ktoré časti záhrady počas dňa dopadá najviac slnečného žiarenia či kde sa na záhrade zvykne zrážať dažďová voda. Zámerom je odpozorovať prirodzený chod vo vašej záhrade a na základe toho prispôsobiť aj pestovanie. Ak odpozorujte princípy, mechanizmy a vzťahy medzi rastlinami, živočíchmi a mikroorganizmami, môžete ich využiť aj v záhrade, ktorá bude pracovať rovnako samočinne, ako okolitá príroda.

Vyberte si vhodné rastliny

Na začiatok si môžete urobiť prieskum, ktoré rastliny budú vo vašom prostredí prosperovať. Pestujte plodiny a rastliny, ktoré priťahujú užitočný hmyz, odrádzajú škodcov a prirodzene zúrodňujú vašu pôdu. Takýmto spôsobom vytvoríte vo vašej záhrade synergiu, kedy budú všetky jej časti vzájomne spolupracovať a záhrada bude viac samostatnou. Môžete vysadiť kvety, ktoré budú lákať motýle a pestovať bylinky na odpudzovanie škodlivého hmyzu z ovocných stromov.

Tip: Prečítajte si v našom staršom článku Aké sú obľúbené bylinky, ktoré môžete pestovať v záhrade či v altánku.

Pestrosť a rozmanitosť

Rôznorodosť a pestrosť je jedným zo základných princípov permakultúry. Pestrosť záhradných prvkov prispieva k stabilite celého systému. Zmiešané pestovanie je tiež spôsobom, ako obmedziť či sa úplne vyhnúť škodcom v záhrade. A okrem toho, vďaka pestrosti sa znížia aj nároky na starostlivosť a údržbu záhrady, pretože pri správnej kombinácii záhradných prvkov bude fungovať sama. Vyberajte tie rastliny a plodiny, ktorým sa bude dariť, aby boli silné a odolné.

Vzájomná synergia rastlín

Pri permakultúrnom záhradníctve je tiež dôležité poznať, ktoré rastliny sa navzájom znášajú a podporujú. Tak budete môcť vysádzať rastliny a plodiny v ich prospešných kombináciách. Tu môžete využiť poznatky alelopatie, ktorá skúma biologické interakcie medzi rastlinami. Niektorým rastlinám sa darí omnoho lepšie, keď rastú spolu s inými, iné zas viac prosperujú osamote. Napríklad, mrkve sa dobe darí s cibuľou alebo pórom, kapuste s paradajkami či uhorkám s pažítkou. Veľmi vhodnou rastlinou, ktorá by určite nemala chýbať vo vašej permakultúrnej záhrade je aj aksamietnica. Svojou vôňou odpudzuje nechcený hmyz a chráni tiež rastliny pred háďatkami. 

Permakultura
Permakultúra a synergia

Zelené hnojenie

Súčasťou permakultúrneho záhradkárčenia je aj koncept zeleného hnojenia. Už ste sa s týmto pojmom stretli? Ide o spôsob organického hnojenia, ktoré obohacuje, zúrodňuje a skypruje pôdu. Využívajú sa rastliny, medziplodiny, ktorých koreňové výlučky a ďalšie organické látky obohacujú mikrobiálnu komunitu v pôde. Prispievajú tiež k vyššej odolnosti pôdy voči veternej či vodnej erózii. Vhodné rastliny sa na voľnej ploche nechajú narásť a následne sa podkopú a zaryjú do pôdy. Na zelené hnojenie sa môžu vyžívať rastliny ako je horčica biela, pohánka jedlá, ďatelina plazivá či ďatelina purpurová alebo repka ozimná.

Tip: Ak by ste si chceli zo záhrady vytvoriť miesto s vyššou biodiverzitou, menšími nákladmi na údržbu či zdravšou pôdou, prečítajte si staršom článku ako na ekologické záhradkárčenie.

Keď sa zoznámite so svojim okolím a poznáte rastliny, ktorým sa bude vo vašom prostredí dariť, môžete začať s plánovaním dizajnu vašej záhrady. Zvážte výber a miesto na pestovanie rastlín vzhľadom na potreby svetla a zdroja vody. Na maximalizáciu priestoru využite stohovanie rastlín – bylinné rastliny ako pôdny pokriv, kríky ako strednú vrstvu a stromy ak vrchnú vrstvu.

Záhradné záhony

Ak vaša predstava o pestovaní spočíva v okopávaní nekonečných záhonov, potom vám permakultúra zmení celkový pohľad na záhradkárčenie. V permakultúrnom záhradníctve sa najčastejšie využívajú vyvýšené záhony. Tak nepotrebujete obrábať pôdu a živiny zostávajú zachované. Alternatívou k vyvýšeným záhonom je mulčovanie – vrstvenie kompostovateľných materiálov, ktoré ochránia pôdu bez jej narušenia. Organický mulč je omnoho vhodnejší, než chemické prípravky na ničenie buriny. Ak sa vám nejaká burina pri vašich plodinách vyskytne, môžete ju vytrhnúť a použiť ako súčasť mulča, ktorý udrží pôdu vlhkú.

Zahradne zahony
Záhradné záhony

V permakultúrnej záhrade sa záhony neokopávajú a nerýľujú. Aplikuje sa skôr opačný prístup. Pri okopávaní a rýľovaní sa totiž môžu dôležité pôdne mikroorganizmy a živočíchy dostať na svetlo a zahynúť, čo zdraviu pôdy určite neprospieva. Preto je vhodnejšie, ak sa na povrch pôdy pridávajú vrstvy, ktoré sa neskôr premenia na novú zdravú pôdu.

Zásadou permakultúry je nielen brať, čo príroda či záhrada ponúka, ale aj navracať to, čoho je prebytok. Zdroje do záhrady môžete navrátiť kompostovaním. Využiť pri tom môžete organické kuchynské zvyšky a tak vytvoriť prírodné hnojivo pre vašu záhradu. Kompostovať môžete aj vtedy, keď na záhrade nemáte priestor na umiestnenie kompostéra. Existujú aj menšie domáce kompostéry, ktoré môžete používať v aj byte. Prospešné pre záhradu sú aj tzv. „dážďovkové čaje“, pretože sú bohaté na živiny a pridávajú do pôdy prospešné mikróby.

Kompostovanie v záhrade

Navracať do vašej záhrady môžete aj inými spôsobmi. Napríklad počas jesene popadané lístie a odumierajúce rastliny môžu vytvoriť vrstvu organického materiálu, ktorá ochráni pôdu pred mrazom. Veď napokon aj v samotnej prírode opadané lístie v lese nikto pred zimou nehrabe.

Pri permakultúrnom záhradkárčení je základom poznať vašu záhradu a mať dobrý plán. Ak odpozorujete prirodzený proces vo vašej záhrade, bude sa vám omnoho jednoduchšie plánovať, čo a kam posadiť ale aj aké ďalšie záhradné prvky zakomponovať. Budete presne vedeiť, kam dopadá slnko, kde sa zhromažďuje vlhkosť a kam postaviť napríklad aj záhradný altánok či záhradný domček na oddych tak, aby ste si náhodou neubrali z užitočného miesta na pestovanie. Permakultúrne záhradkárčenie je efektívnym spôsobom, ako mať peknú, bohatú a plodnú záhradu s čo najmenším úsilím.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice