Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako na ekologické záhradkárčenie?

sadenie malej rastlinky do zeme

Chceli by ste si zo záhrady vytvoriť miesto s vyššou biodiverzitou, menšími nákladmi na údržbu či zdravšou pôdou? Ak ste odpovedali áno, potom môže byť ekologické záhradníctvo to pravé pre vás. V čom spočíva a akými krokmi sa dá dosiahnuť? 

Čo v článku nájdete:

Ekologické záhradkárčenie je trendom posledných rokov a niet divu, že si nachádza čoraz väčšiu obľubu. Prináša hneď niekoľko výhod naraz – znižuje náklady na energie, udržiava stabilnú mikroklímu a vytvára zdravšie prostredie. Čo však vlastne ekologické záhradníctvo je a v čom spočíva?

Zjednodušene povedané, ekologické záhradkárčenie je spôsob pestovania záhrad, ktoré sú vhodné pre daný ekoregión, v ktorom sa nachádzajú. Ide o prispôsobenie záhrad, výberu rastlín, stromov a rôznych záhradných prvkov, ale aj spôsobu starostlivosti o záhradu vzhľadom na danú oblasť a ekosystémy v nej. Ekologické záhradkárčenie sa snaží napodobniť a obnoviť miestne ekosystémy a formy života, ktoré podporujú. Ak začnete svoju záhradu prispôsobovať miestnemu ekosystému (a nie nevedomky proti nemu), vaša záhrada začne žať mnohé výhody. 

Ekologické záhradkárčenie podporuje ekosystémy danej oblasti a bude sa líšiť v závislosti od konkrétnej mikroklímy a lokality. Nachádza sa vaša záhrada na slnečnom kopci, pri lese, v údolí rieky, na lúke či v mokrej a tienistej oblasti? 

Tip: Ekologickým záhradníctvom napodobňujete okolité biotopy v rámci miestnych mikroklím. Pestovanie rastlín, ktoré podporujú biodiverzitu môže prilákať rôzne druhy užitočných opeľovačov a zvierat do vašej záhrady.

Spoznajte svoj vlastný ekoregión

Prvým krokom k ekologickému záhradkárčeniu je objavenie vášho miestneho ekoregiónu. Ak ste záhradkár či pestovateľ, pravdepodobne už poznáte bežné stromy, trávy, kvety, vtáctvo či vône každej sezóny, ktoré sú typické pre váš región. Môžete však začať objavovať širší ekoregión okolo vás a spájať  tak jednotlivé kúsky „skladačky“, ktoré už poznáte. Po istom čase začnete vidieť jedinečný charakter vášho domova.

Pestujte vhodné rastliny

Každý región má svoj vlastný „zoznam“ miestnych rastlín, ktoré v ňom rastú a darí sa im. Tie najbežnejšie z pôvodných rastlín sú poľné či lúčne kvety. Môžete ich pestovať vo vašej ekologickej záhrade – sú odolné voči extrémnemu počasiu, znášajú sucho a sú lákadlom pre miestne opeľovače. A navyše, sú jednoducho krásne. Možno už vo vašej záhrade pestujete niektoré z poľných či lúčnych kvetov, ako napríklad echinacea, rebríček obyčajný, mliečnik chvojkový či čiernooká zuzana. 

lúčne kvetiny

V ekologickom záhradníctve je výber rastlín ovplyvňovaný prírodnými podmienkami daného miesta. Napríklad, vlhké a tienisté miesto je ideálne pre rastliny ktoré potrebujú veľa vlahy a tieň, zatiaľ čo suché a slnečné miesto je ideálne pre suchomilné rastliny.

V ideálnom prípade by sa rastliny mali umiestniť tam, kde nebudú vyžadovať žiadnu dodatočnú vodu. Dosiahnutie záhrady, v ktorej sa rastlinám darí s minimálnou starostlivosťou z našej strany, je jedným z cieľov ekologického záhradníctva. Pri výbere vhodných rastlín pre danú záhradu je potrebné zvážiť nasledujúce vlastnosti: svetlo, pôda a priestor. 

Pozorujte striedanie slnečného svetla s tieňom vo vašej záhrade, vďaka čomu budete vedieť identifikovať, koľko slnečného svetla dostáva každé miesto. 6 hodín priameho slnečného žiarenia sa pokladá za plné slnko, čokoľvek menej je buď tieň alebo čiastočný tieň. Ak chcete zistiť, ako dobre odvodnené je dané miesto v pôde, môžete vykopať jamu hlbokú približne 20 cm a naplniť ju vodou. Ak odvodnenie jamy trvá menej ako 12 hodín, pôda je veľmi dobre odvodnená. Ak trvá viac ako 24 hodín, pôda je zle odvodnená. Zabezpečte taktiež, aby vaše rastliny v záhrade mali dostatok priestoru do výšky aj do šírky.

Aj pri výbere záhradných plodín je dôležité brať do úvahy miestnu klímu, záhradný priestor či paletu chutí typickú pre váš región. Preskúmajte odrody zeleniny či ovocia, ktoré pestujete a vyberte si do záhrady tie, ktoré sú typické pre vašu oblasť a bude sa im dariť.

Častou chybou (najmä začínajúcich záhradkárov) je pestovanie plodín len preto, že sú jednoduché na pestovanie alebo ich pestujú iní záhradníci. Nepestuje v záhrade to, čo vlastne ani nemáte radi. Namiesto toho sa zamerajte na plodiny, ktoré si skutočne vychutnáte a prinesú vám radosť. Môžete si vytvoriť zoznam obľúbených plodín, ktoré sa dajú pestovať vo vašej oblasti a zamerajte sa len na pestovanie tých. 

Prilákajte do záhrady užitočný hmyz

Či už chceme alebo nie, hmyz je neodmysliteľnou súčasťou v našich ekosystémoch aj v záhradách. Opeľuje kvety, udržiava štruktúru pôdy či je potravou pre iné živočíchy. V ideálnom a zdravom ekosystéme vtáky, žaby či iné tvory, ktoré sa živia hmyzom, zabraňujú jeho nekontrolovanému množeniu. Avšak „typická“ záhrada nedisponuje touto prirodzenou biodiverzitou a dôsledkom môže byť častý výskyt jedného druhu hmyzu, ktorý môže poškodiť naše rastliny. V ekologickom záhradníctve sa však na elimináciu škodcov nevyužívajú chemikálie, ale berie sa príklad z prírody.  Snahou je zvýšiť rozmanitosť rastlín v záhrade, ktorá priťahuje aj väčšiu rozmanitosť hmyzu a vtákov, ktoré udržiavajú škodcov pod kontrolou. Väčšia rozmanitosť rastlín zároveň priťahuje aj viac opeľovačov.

včela na kvete

Máte na záhrade rastlinu, ktorá je náchylná na škodcov? Z hľadiska ekologického záhradníctva to môže byť znakom toho, že daná rastlina nie je vhodná pre vašu lokalitu alebo ekoregión. Namiesto neustálej snahy o jej záchranu, aj keď sa to môže zdať prekvapujúce, môže byť riešením rastlinu jednoducho nechať zahynúť či odstrániť a nahradiť rastlinou, ktorá je vhodnejšia pre ekológiu vašej záhrady.

Starostlivosť o ekologickú záhradu 

Existuje mnoho jednoduchých krokov, pomocou ktorých môžete vytvoriť krásnu ekologickú záhradu. Jedným z nich je aj eliminácia používania chemikálií, pesticídov a syntetických hnojív. Tieto produkty sú vo väčšine prípadov škodlivé a môžu sa dostať do podzemných vôd či poškodiť pôdu. Syntetické hnojivá, pesticídy či iné chemikálie je vhodné nahradiť organickými produktmi.

Tip: Chcete vedieť, či je vaša pôda na záhrade zdravá? Nechajte si ju otestovať. Zdravá pôda je totiž nevyhnutnosťou pri ekologickom záhradkárčení. Pôdny test skúma organickú hmotu, pH pôdy či schopnosť pôdy prijímať vodu a živiny. Správna rovnováha živín v pôde a jej silná štruktúra sú predpokladmi úspešného pestovania rastlín, ktorým sa bude dariť.

Ďalším skvelým krokom k ekologickému záhradkárčeniu je aj kompostovanie potravinového odpadu rastlinných produktov. Kompostovanie je skvelým spôsobom, ako si vytvoriť prírodné hnojivo bohaté na živiny, ktoré obohatia vašu pôdu. Kompost môžete využiť aj na vytvorenie kompostového čaju, ktorý vám pomôže pri ošetrení chorých rastlín.

kompostér

Voda spolu so slnečným žiarením sú jedným z najdôležitejších aspektov v záhrade. Ak ešte na záhrade nezbierate dažďovú vodu, určite začnite. Zbieraním dažďovej vody si pomôžete hneď dvojnásobne. Znížite množstvo vody, ktorú čerpáte a ušetríte tak na nákladoch.  Dažďová voda obsahuje taktiež viac živín a menej chemikálií, čo je prospešné pre vaše rastliny. Mnohokrát sa totiž stáva, že sa rastliny poškodia chemikáliami, ako je napríklad fluorid či chlór, ktorý sa pridáva do vodovodnej vody. Ak nemáte dostatok dažďovej vody, prípadne sa vám nedá zbierať ju, môžete využiť vodný filter na vonkajšie kohútiky, ktorým zabránite vstupu chlóru či iných chemikálií. 

sud na zber dažďovej vody

Záhrada by mala byť udržiavaná vlhká, nie mokrá. Pravidelne tiež kontrolujte počasie, aby ste si vedeli naplánovať polievanie záhrady počas sucha. Pri zavlažovaní záhrady si môžete pomôcť aj zavlažovacím systémom.

Ekologické záhradkárčenie môžeme považovať za umenie používania techník a pestovania rastlín, ktorým sa v danej oblasti či regióne darí. Vďaka týmto technikám môžu naše záhrady prekvitať a byť domovom mnohých pôvodných rastlín, kvetín ale aj vtákov či iných zvierat. Vytvorte si aj vy krásnu záhradu, ktorá je zdravšia nielen pre vás, ale aj pre rastliny a voľne žijúce zvieratá okolo vás. Ekologické záhradkárčenie nás tiež prepája bližšie s prírodou a prírodným životom typickým pre naše okolie. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice