Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Vytvorte si v záhrade vlastné fitnes centrum!

fitnes v záhradnom domčeku

Stavba záhradného domáceho fitnes centra sa stáva čoraz obľúbenejšiu voľbou pre (nielen) fitnes nadšencov. Šetrí náklady aj čas a zároveň máte slobodu cvičiť kedykoľvek chcete. Ako si môžete aj vy vytvoriť vlastné fines centrum priamo v záhrade?

Čo v článku nájdete:

Fitnes priemysel zaznamenáva v posledných rokoch výrazný rast. Rastie aj popularita domácich fitnes centier či domácich posilňovní. Prinášajú totiž hneď niekoľko výhod naraz. Nebudete musieť platiť členské poplatky, cestovať tam a späť či čakať, kým sa uvoľní stroj či vybavenie, s ktorým chcete práve cvičiť. Mať vlastné domáce fitnes centrum je zároveň cestou, ako sa motivovať k cvičeniu. Už vás od cvičenia nebude odrádzať predstava otravného cestovania tam a späť a problémom nebude ani to, ak ste hanblivý cvičiť pred ostatnými. Domáce fitnes centrum vám poskytne dostatok súkromia, a tak môžete cvičiť bez obmedzení.

Predstava mať vlastné domáce fitnes centrum, ktoré je len pre vás, bez členstva a neobmedzené je skutočne príťažlivá. Aj keď počiatočná investícia do jeho výstavby môže stáť viac ako mesačné členstvo v iných fitnes centrách, z dlhodobého hľadiska sa vám tieto náklady vrátia v podobe ušetrených členských poplatkov ale aj nákladov na dochádzaní.

Navrhnúť a postaviť záhradné fitnes centrum si na začiatok vyžaduje dôkladné plánovanie. V tomto článku vás prevedieme procesom vytvárania záhradného fitnes centra od jeho plánovania až po realizáciu.

Krok 1: Analyzujte svoj priestor

Pred uskutočnením veľkých investícií je dobré zvážiť niekoľko faktorov. Jedným z nich sú aj priestorové možnosti vo vašej záhrade. Premyslite si dopredu, kam by ste svoje fitnes centrum chceli umiestniť a aké možnosti na záhrade máte. K vášmu fitnes centru by ste mali mať bezproblémový prístup a tiež by nemalo byť príliš ďaleko od vášho domu. Existuje viacero možností vybavenia fitnes centra, ktoré zaberajú rôzne množstvo miesta. Napríklad, bežecké pásy budú zaberať viac miesta, ako podložky na jogu. Preto je dôležité dopredu si naplánovať, čo chcete, aby vaše záhradné fitnes centrum obsahovalo a uistiť sa, že budete mať dostatok miesta pre všetko potrebné vybavenie.

fitnes v zahrade

Krok 2: Zvážte váš rozpočet

Budovanie vlastného fitnes centra môže znamenať vyššiu investíciu. Naplánujte si preto svoj rozpočet vopred, aby ste mali dostatok finančných prostriedkov na nákup potrebných vecí. Môžete sa tiež rozhodnúť budovať vaše fitnes centrum pomaly a v priebehu času, kupovať si vybavenie a stroje podľa toho, ako si to môžete dovoliť. Alebo si môžete zvoliť alternatívy s nižším rozpočtom či nákup niektorého vybavenia z druhej ruky.

Krok 3: Vyberte si správne vybavenie

Kľúčové pri budovaní domáceho fitnes centra je výber správneho vybavenia, ktoré bude vyhovovať vašim fitnes cieľom. Najlepší spôsob, ako sa do výberu pustiť, je vytvoriť si kontrolný zoznam zariadenia, strojov a vybavenia, ktoré budete chcieť používať. Základná výbava pre domáce fitnes centrum najčastejšie zahŕňa:

 • činky a závažia,
 • kettlebelly,
 • stojan na drepy,
 • lavička,
 • hrazda,
 • bežecký pás,
 • stacionárny bicykel,
 • eliptický trenažér,
 • podložky na jogu či pilates,
 • fitnes pomôcky ako švihadlo, odporové pásy či fitnes lopta.

Tip: Na cvičenie v záhrade však môžu poslúžiť aj „obyčajné“ práce v záhrade. Ak si napríklad vyrobíte záhradný nábytok svojpomocne, tak zaručene posilníte celé telo!

Krok 4: Priestor na fitnes centrum

Ďalším krokom bude zabezpečiť priestor pre vaše záhradné fitnes centrum. Ideálnym riešením sú drevené záhradné domčeky, ktoré poskytujú prístrešie a tiež zabezpečia, že fitnes vybavenie zostane chránené počas celého roka. Záhradný domček alebo aj drevená chatka vám poskytnú uzatvárateľný priestor, a tak môžete cvičiť za akéhokoľvek počasia. Taktiež zabezpečia vysokú mieru súkromia a pri cvičení vás tak nebude nik a nič rušiť.

záhradné fitnes centrum

Tip: Predtým, než sa rozhodnete zadovážiť si záhradný domček či chatku na vašu záhradu, informujte sa vopred o náležitých predpisoch. Niektoré záhradné stavby si totiž vyžadujú stavebné povolenie, na iné stačí len ohlásenie. Informujte sa na príslušnom stavebnom úrade o všetkých podmienkach, ktoré bude potrebné pred výstavbou záhradnej stavby splniť. Dávnejšie sme písali aj článok o tom, aké sú stavebné obmedzenia pri záhradných stavbách.

Krok 5: Nainštalujte správnu podlahu

Pri výstavbe záhradného fitnes centra je potrebné myslieť aj na vhodnú podlahu. Tým, že fitnes centrum bude obsahovať ťažšie náčinie a stroje, je dôležité, aby bola pevná. Ťažšie závažie by mohlo pri páde na drevenú podlahu domčeka či chatky spôsobiť poškodenia. Vhodnou voľbou je využitie gumených dlaždíc, ktoré budú tlmiť nárazy a tiež pôsobiť ako izolácia. Môžete tiež zvážiť alternatívu betónovej podlahy, na ktorú umiestnite spomínané gumové dlaždice. Tak bude podlaha omnoho pevnejšia.

Krok 6: Pridajte estetiku a funkčnosť

Keď ste dokončili základné kroky, je čas pridať nejaké osobné ale aj praktické prvky, aby bolo vaše fitnes centrum funkčné aj vizuálne príťažlivé. Do svojho záhradného fitnes centra môžete na ozvláštnenie pridať napríklad zelené rastliny. Nezabudnite ani na úložný priestor, pre vaše fitnes doplnky a pomôcky, ako napríklad uteráky, fľaše či športové oblečenie. Využiť môžete háčiky, stojany ale aj police, ktoré môžete namontovať na steny domčeka. Tak si neuberiete z priestoru ale efektívne vytvoríte nový na uskladnenie, čo vám pomôže udržať priestor fitnes centra organizovaný.

Ďalšie doplnky ako sú zrkadlá, ktoré sú pri cvičení veľmi dôležité. Zídu sa vám aj nástenné hodiny, aby ste si mohli sledovať čas cvičenia či prestávky medzi jednotlivými cvikmi. Pri cvičení by rozhodne nemala chýbať ani hudba, ktorá dokáže správne naladiť. Zvážiť môžete hudobný prehrávač prípadne reproduktor, ktorý môžete s využitím bluetooth pripojiť na váš smartfón a počúvať tak pri cvičení vaše obľúbené playlisty.

Tip: Ideálnym miestom na cvičenie a relax môže byť aj takýto altánok. Či relaxácia alebo pár cvičiacich nástrojov – vytvoríte si nezameniteľnú oázu pokoja a kľudu!

altanok utah
Altánok UTAH

Krok 7: Zabezpečenie

Domáce záhradné fitnes centrum nie je lacnou záležitosťou a aj jeho vybavenie, zariadenia, stroje a náčinie niečo stoja. Preto je dôležité myslieť aj na zabezpečenie pred krádežou či znehodnotením cudzím zavinením. Nie je na škodu vybaviť si záhradný domček a teda vaše fitnes centrum bezpečnostným uzamykaním. Nezabudnite, ak práve necvičíte, zastierať okná pomocou žalúzií a závesov, aby interiér zbytočne nelákal zvedavé oči okoloidúcich. Zvážiť môžete aj inštaláciu bezpečnostného kamerového systému, aby ste vaše záhradné fitnes centrum mali pod dohľadom, aj keď práve nie ste doma.

Tip: Prečítajte si niekoľko tipov na to, ako zabezpečiť záhradnú stavbu.

Záhradné fitnes centrum je fantastickým doplnkom do každej domácnosti. Poskytuje extra priestor pre fyzickú aktivitu. Vytvorenie vlastného fitnes centra zahŕňa niekoľko krokov, počnúc výberom správneho miesta a vybavenia, cez rozpočítanie projektu a nákladov až po výber vhodnej záhradnej stavby a potrebné doplnenie estetických a funkčných prvkov.

cvicenie v zahrade

Ak si na svojej záhrade chcete vytvoriť fitnes centrum, nemusíte sa obávať vysokých nákladov. Starostlivé plánovanie a organizácia vám pomôžu vybudovať si fitnes centrum podľa vášho rozpočtu a zabezpečiť si plnohodnotné tréningy bez kompromisov.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice