Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Vlastný bar v záhradnom altánku? Prečo nie už tento rok?

bar altánok

Leto je už tu a spolu s ním aj čas na záhradné posedenia v kruhu rodiny či priateľov. A ako si lepšie spríjemniť letné posedenia na záhrade než s dobrým drinkom v ruke? V tomto článku sa pozrieme na to, ako si môžete vytvoriť vlastný bar priamo vo vašom záhradnom altánku.

Čo v článku nájdete:

Postupne, ako sa dni predlžujú a začína nás sprevádzať teplo leta, trávime čoraz viac času von na záhrade. Predstavte si scenár, že svoj drevený altánok na záhrade premeníte na očarujúci bar – súkromnú oázu relaxu a zábavy, kde si môžete užívať príjemné chvíle s vašimi priateľmi, rodinou či len tak si oddýchnuť po dlhom dni. Tento rok môže byť práve ten ideálny na premenu tejto vízie na realitu.

Pozrime sa spoločne na to, prečo môže byť záhradný bar dobrou voľbou a ako si ho vytvoriť priamo vo vašom záhradnom altánku.

bar altánok

Zdroj fotky

Prečo je vonkajší bar skvelou výhodou v záhrade?

Vonkajší bar dodáva zábave v záhrade nový rozmer. Či už je to grilovačka, koktailová párty s priateľmi alebo jednoduchý večer pod hviezdami, bar vo vašom záhradnom altánku môže slúžiť ako ústredný bod pre sociálne interakcie. Poskytne jedinečný a príjemný priestor, ktorý určite zapôsobí na vašich hostí.

Mať vlastný bar na záhrade je tiež pohodlným riešením. Môžete totiž poskytnúť občerstvenie bez neustáleho behania tam a späť do kuchyne, vďaka čomu budete môcť tráviť viac času s vašimi hosťami a odbremeníte sa od starostí s „logistikou“.

Okrem toho, dobre navrhnutý bar tiež môže zvýšiť celkovú estetiku vašej záhrady. Kombinácia prírodných prvkov so štýlovým barovým zariadením môže vytvoriť očarujúcu atmosféru. Napríklad také rustikálne drevené pulty, príjemné a útulné osvetlenie a pohodlné sedenie môžu zmeniť váš drevený altánok na skvelé útočisko ako stvorené na relax a zábavu.

bar altánok

Zdroj fotky

Ako si vytvoriť záhradný bar?

Prvým krokom pri tvorbe záhradného baru v altánku je dôkladné naplánovanie. Aby ste sa uistili, že váš záhradný bar bude funkčný a esteticky príťažlivý, zamerajte sa pri plánovaní na tieto kľúčové body:

 • Priestor a rozloženie – zhodnoťte veľkosť a dostupný priestor, ktorý poskytuje váš drevený altánok. Naplánujte si rozloženie baru tak, aby zahŕňal základné komponenty, ako je pult, sedenie, úložný priestor a prípadne aj umývadlo či chladnička.
 • Štýl a motív – rozhodnite sa pre štýl baru, ktorý doplní vašu záhradu a celkový štýl vášho domova, či už je to napríklad rustikálny, moderný alebo námornícky štýl.

Tip: Prečítajte si, ako si zariadiť záhradný domček či altánok v námorníckom štýle a cítiť sa tak ako pri mori.

 • Počasie a poveternostné vplyvy – keďže sa bar bude nachádzať vonku, je dôležité zvážiť poveternostné podmienky. Zamerajte sa na kvalitné a odolné materiály a môžete do altánku tiež zakomponovať prvky, ako sú napríklad markízy, ktoré ochránia oblasť baru pred prírodnými živlami. Nezabudnite ani na to, aby altánok poskytoval dostatočný úkryt pred slnkom a prípadným dažďom.

Tip: Ako efektívne zatieniť záhradný altánok? Tipy na vytvorenie si príjemného chládku na záhrade nájdete v tomto našom staršom článku.

 • Napojenie na siete – v závislosti od vašich preferencií a možností možno bude tiež potrebné nainštalovať do altánku inžinierske siete, ako je elektrina a napojenie na vodu. To by umožnilo vybaviť váš bar chladničkou, osvetlením či umývadlom.
 • Vybavenie a príslušenstvo – nezabudnite ani na vybavenie baru, ktoré zahŕňa v prvom rade poháre a šálky, ale aj šejkry na kokteily, otvárače na fľaše či vedrá na ľad. Môžete si spísať zoznam všetkého, čo by ste do svojho baru chceli zahrnúť. To vám pomôže nakúpiť a vybaviť váš bar efektívnejšie a bez toho, aby ste na niečo zabudli.

Záhradný bar krok po kroku

Keď už máte pripravený plán, prichádza na rad realizácia záhradného baru. Ako na to? Pozrime sa spoločne krok po kroku, ako si postaviť bar v altánku.

1. Stavba barového pultu

Barový pult je stredobodom celého baru. Ak ste šikovný majster, môžete si ho postaviť sami, alebo si kúpiť už hotový pult. Uistite sa, že je pevný a robustný a má správnu výšku. Zvyčajne majú barové pulty výšku okolo 90 – 115 cm. Či už si budete barový pult vyrábať sami, alebo si ho plánujete kúpiť, určite sa zamerajte na materiály, ktoré odolávajú vonkajším podmienkam. Častým materiálom býva drevo – v tomto prípade nezabudnite na správnu povrchovú úpravu, aby ste mu zabezpečili odolnosť a dlhú trvácnosť.

2. Usporiadanie sedenia

Vyberte si pohodlné sedenie, ktoré sa hodí k štýlu vášho baru. Môžu to byť barové stoličky, ale aj pohodlné vonkajšie kreslá, ktoré navodia uvoľnenejšiu atmosféru. Ak máte v altánku dostatok miesta, môžete doň zakomponovať sedenie na štýl obývačky s pohovkou a konferenčným stolíkom. Dnes je idea prepájania interiéru s exteriérom veľmi populárna, a tak môžete zaexperimentovať a do altánku umiestniť aj pohodlný a mäkký gauč.

bar altánok

Zdroj fotky

3. Úložné riešenia

Zahrňte do vášho baru aj úložné riešenia, ako sú poličky či skrinky, aby ste si udržali všetko usporiadané. Môžete si zadovážiť (alebo vyrobiť) vrchnú časť baru, na ktorú nainštalujete napríklad držiaky na vínové poháre. Zvážiť môžete aj uzamykaciu skrinku na uskladnenie drahších druhov alkoholu a iných cenností.

4. Osvetlenie

Správne osvetlenie zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní ideálnej atmosféry na posedenie vo vašom záhradnom bare. Skvelou voľbou sú závesné a reťazové svetlá či lampáše, ktoré dodajú baru magický nádych. Využiť môžete LED svetlá, ktoré sú praktickou a úspornou možnosťou. Ak máte možnosť, využite aj solárne osvetlenie, ktoré môže pomôcť ušetriť náklady na energie.

bar altánok

Zdroj fotky

5. Dekorácie a doplnky

Prispôsobte si svoj vonkajší bar dekoráciami a doplnkami, ktoré odrážajú váš štýl. Rastliny, vonkajšie koberce, vankúše, deky a dekoratívne predmety, ako sú napríklad rôzne nápisy, obrazy či iné umelecké diela, môžu zlepšiť celkový vzhľad a dodať autentickú atmosféru. Nezabudnite ani na praktické predmety, ako sú tácky, obrúsky či slamky.

6. Zásoby baru

No a na záver, nezabudnite na to najdôležitejšie, bez čoho by ste vlastne svoj záhradný bar nemohli využívať – a to zásoby nápojov. Zahrňte do svojho výberu rôzne možnosti, aby ste uspokojili rôzne chute vašich hostí.

Keď už je bar pripravený, je čas vychutnať si plody vašej práce. Pozvite priateľov či rodinu na spoločné posedenie. Môžete naplánovať napríklad tematický večierok, grilovačku či ochutnávku vín alebo koktailov. Nezabudnite však využiť priestor aj pre seba – či už si vychutnáte pokojný drink na konci dňa alebo si budete čítať knihu s osviežujúcim nápojom v ruke počas letných víkendov, váš záhradný bar vám skvele poslúži ako osobné útočisko.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice