Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Aký typ záhradného grilu si vybrať na grilovačku?

aky gril si vybrat titulka

Leto je už takmer za rohom a spolu s ním prichádza aj čas na obľúbené letné aktivity. Jednou z nich je aj grilovanie na záhrade. Aby sme si mohli vychutnať grilované dobroty je dôležité vybrať si správny gril.

Čo v článku nájdete:

Grilovanie k letu doslova patrí – je skvelou príležitosťou ako si vychutnať nielen dobré jedlo, ale aj spoločne strávený čas s rodinou či blízkymi, či už v prostredí vašej záhrady alebo na terase či balkóne.

Zážitok z grilovania do značnej miery závisí aj od typu grilu, ktorý využívate. Rôzne grily poskytujú rôzne spôsoby prípravy jedla. Na trhu je dostupných mnoho typov grilov, čo môže výber toho správneho o čosi sťažiť. V tomto článku sa bližšie pozrieme na tri najčastejšie typy záhradných grilov, a to gril na drevené uhlie, elektrický gril a plynový gril a ich výhody a nevýhody. Tak si budete môcť lepšie vybrať podľa toho, ktorý typ sa bude viac zodpovedať vašim požiadavkám a preferenciám.

Gril na drevené uhlie

Gril na drevené uhlie je obľúbenou voľbou, najmä pre jeho schopnosť dodať jedlu špecifickú vôňu a chuť. Navyše, dotvára nezameniteľnú atmosféru.

gril na drevene uhlie

Výhody:

Tento typ grilu je zvyčajne cenovo dostupnejší v porovnaní s ostatnými typmi a je dostupný v rôznych veľkostiach. Dá sa jednoducho prenášať a vďaka vysokej teplote sú pokrmy hotové v krátkom čase.

Nevýhody:

Potrebuje viac času na zahriate a udržanie konštantnej teploty. Je tiež potrebné pravidelne dokupovať tuhé palivo. Obsluha a manipulácia s grilom si vyžaduje skúsenosti a zvýšenú pozornosť kvôli otvorenému ohňu. Je tiež náročnejší na údržbu a čistenie po grilovaní. Nevýhodou môže byť aj to, že produkuje dym.

Dôležité je pri manipulácii s každým grilom dávať pozor na bezpečnostné opatrenia, keďže pracujete s otvoreným ohňom. V tomto článku sme sa venovali tomu Ako ochrániť záhradný altánok pred požiarom. Prečítajte si naše tipy!

Pre koho je vhodný?

Gril na drevené uhlie sa hodí pre všetkých, ktorí si radi užívajú rituál spojený s tradičným grilovaním a zakladaním ohňa a preferujú jedinečnú chuť jedla grilovaného na drevenom uhlí.

Tip: Ako palivo do tohto typu grilu môžete využiť drevené uhlie, ale aj brikety. Drevené uhlie sa rozpaľuje rýchlejšie, no vydrží horieť kratšiu dobu v porovnaní s briketami. Brikety tak môžu byť vhodnejšou voľbou pre dlhšie grilovanie.

Elektrický gril

Elektrický gril je dobrou voľbou pre grilovanie v mestských oblastiach či na terase alebo balkóne, pretože neprodukuje žiaden dym ani popol. Elektrický gril je vhodný aj do vašich zimných záhrad či do altánku.

elektricky gril

Výhody:

Elektrický gril sa jednoducho ovláda a príprava na jeho používanie si nevyžaduje veľa času. Rýchlo sa zahrieva a jeho ohrev sa dá regulovať. Dá sa používať nielen v exteriéri ale aj interiéri a ľahko sa s ním manipuluje.

Nevýhody:

Je nutné pripojiť ho k elektrickej sieti, čo môže skomplikovať jeho využívanie v záhrade. Navyše, neposkytuje autentický zážitok z grilovania a typickú chuť jedál, ako pri grilovaní na drevenom uhlí.

Pre koho je vhodný?

Hodí sa pre tých, ktorí bývajú v mestských oblastiach alebo ktorí majú obmedzený vonkajší priestor (napríklad len menšiu terasu alebo balkón, prípadne záhradný altánok).

Tip: Všetko o grilovačke v záhradnom altánku nájdete v našom staršom článku.

Plynový gril

Tento typ grilu pripravuje jedlo s využitím horákov, neprodukuje žiaden dym ani popol a nie je nutné pripájať ho k elektrickej sieti.

plynovy gril

Výhody:

Jednoducho a rýchlo sa pripravuje na grilovanie, rýchlo sa rozohrieva a poskytuje bezpečnú a zdravú alternatívu grilovania. Umožňuje reguláciu teploty a je menej náročný na údržbu a čistenie. Navyše, palivo je pomerne cenovo výhodné.

Nevýhody:

Plynové grily majú zvyčajne vyššiu obstarávaciu cenu a vyžadujú si pravidelné dopĺňanie plynovej bomby. Jedlám pripraveným na tomto type grilu tiež chýba typická dymová príchuť v porovnaní s jedlom pripraveným na drevenom uhlí. Plynový gril má tiež často ťažšiu a robustnejšiu konštrukciu.

Pre koho je vhodný?

Plynový gril je ideálny pre tých, ktorí často grilujú a uprednostňujú praktickosť a pohodlie.

Čo zvážiť pri výbere záhradného grilu?

Pri výbere záhradného grilu vám môže pomôcť zvážiť nasledujúce faktory, aby ste sa uistili, že bude spĺňať vaše špecifické potreby:

 • Ako často budete gril využívať?

Ak grilujete často, môže byť vhodnejší plynový alebo elektrický gril. Na príležitostné grilovanie by vám mohol postačiť gril na drevené uhlie.

 • Miesto, na ktorom budete grilovať

Lokalita, na ktorej budete chcieť grilovať, zohráva dôležitú úlohu pri výbere grilu. Napríklad do otvoreného priestoru záhrady sa bez problémov hodí gril na drevené uhlie, no v drevených stavbách, ako sú záhradné chatky či altánky môže predstavovať isté riziko, a tak je vhodnejší typ grilu bez otvoreného ohňa. Posúďte váš dostupný priestor a tiež to, či potrebujete prenosnú možnosť grilu. Menšie terasy môžu využiť elektrické alebo kompaktné plynové grily.

 • Pre koľkých ľudí budete grilovať?

Počet ľudí, pre ktorých budete grilovať ovplyvňuje požiadavky na veľkosť grilu. Budete grilovať v užšom kruhu rodiny či priateľov alebo budete usporadúvať väčšie záhradné posedenia?

 • Údržba

Zvážte, koľko času ste ochotní stráviť údržbou a čistením. Plynové a elektrické grily sa čistia ľahšie ako grily na drevené uhlie.

 • Rozpočet

Stanovte si rozpočet, pretože ceny sa pri rôznych typoch grilov značne líšia. Grily na drevené uhlie sú vo všeobecnosti cenovo najdostupnejšie, zatiaľ čo elektrické a plynové grily môžu byť nákladnejšie.

 • Preferencie chutí

Grily na drevené uhlie a brikety sú najideálnejšie pre tých, ktorí uprednostňujú chuť, zatiaľ čo plynové a elektrické grily poskytujú väčší komfort a pohodlie, pretože si nevyžadujú takú počiatočnú prípravu a čistenie v porovnaní s grilmi na drevené uhlie.

Grilovanie je skvelou aktivitou, ktorá spája chutné jedlo a spoločne strávený čas s blízkymi. Či už ste milovník typickej chuti grilovaného jedla na drevenom uhlí alebo preferujete skôr pohodlie a komfort, v ponuke dostupných grilov na trhu si určite nájdete ten vhodný pre vaše potreby.

Príjemné grilovanie! 🙂

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice