Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Už viete v akom štýle si zariadite záhradný domček? (1. časť)

Drevená chata v lese

Aj počas zimného obdobia je veľa vecí, ktoré sa dajú v záhrade robiť alebo nad ktorými môžete uvažovať. Alebo pripravovať, hľadať a rozmýšľať nad vecami, ktorými si tento rok vylepšíte svoje záhrady alebo záhradné domčeky. Zmeny sa dajú robiť radikálne, ale sú aj drobné zmeny, ktoré nám dodajú lepší pocit. Či už je to nový kus nábytku alebo vymaľovanie steny a presunutie pár kusov nábytku – vdýchnu do vašej chaty niečo nové.

Poslednú dobu sa čoraz viac dostáva do popredia škandinávsky štýl. Tomu sme sa ale obšírne venovali v jednom z článkov minulého roku. Nájdete ho tu. Aké sú ešte iné štýly, ktoré sa hodia do záhradného domčeka alebo chaty?

V tomto článku si popíšeme základné prvky interiéru chaty alebo domčeka, ktoré sú charakteristické pre rustikálny štýl. Môžete zmeniť celú chatu alebo len izbu po izbe a miestnosti začnú dýchať novým životom. Je to jeden z najčastejšie používaných štýlov. Aj bez toho, aby veľa ľudí o tom vedelo, tak podvedome volí práve tento štýl. Volá sa aj vidiecky štýl.

Surové drevo a kameň sú typické pre rustikálný štýl

Tieto dva materiály sa dajú považovať za základ rustikálneho štýlu. Patria k najdôležitejším vlastnostiam. Milovníci rustikálneho štýlu si aj do vnútra svojej chatky chcú priniesť trošku prírody a umocniť tak celkové čaro okolitého prostredia. Ak sú záhradné domčeky staršie, tak potom ich nemeňte, ale zachovajte pôvodnú štruktúru. Ak máte kamennú stenu, tak ju nechajte “surovo” kamennú. Ak ste si kúpili nový záhradný domček alebo chatu, tak si dovnútra určite dajte kamenný krb. Takisto nechajte odhalené veľké drevené trámy alebo si zachovajte drevený strop.

Interior of mountain wooden lodge bedroom

Nezabudnite, že drevo sa nepoužíva v tomto štýle len do interiéru. Predstavuje dôležitú súčasť exteriéru v podobe stolov, stoličiek alebo altánkov.

Prírodné materiály

Pre rustikálny štýl sú charakteristické prírodné materiály. Koberce, vankúše, bielizeň a všetky ostatné doplnky by mali byť z materiálov ako koža (ovčia alebo kravská), juta, vlna, kov, ľan, kameň a betón. Na dekorácie kľudne použite konáre, vetvičky, kôru, proste všetko, čo vám poskytuje vonkajšia príroda.

Čo sa týka nábytku, tak ten by takisto mal byť z masívneho a čo najmenej opracovaného dreva. Farby voľte takisto prírodné.

Vedeli ste, že jediná miestnosť, ktorá podľa rustikálneho štýlu môže byť menej prírodná a moderná je kuchyňa?

rustic modern style

Rustikálny štýl záhradných domčekov môže byť vidiecky alebo farmársky.

Rustikálny vidiecky štýl

Interiér v tomto konkrétnom štýle je charakteristický tlmenými farbami, vintage doplnkami, jednoduchým nábytkom a príslušenstvom, ktoré je späté so zemou. Tento štýl je charakterizovaný ako štýl krajiny a vystihujú ho farby zeme – hnedá, zelená, červená a modrá. V tomto štýle by interiér mal zahŕňať aj starožitné prvky. Typické sú tkaniny s kvetinovými vzormi. Dekorácie sú vyrobené z prútia, keramiky alebo z dreva.

Rustikálny farmársky štýl

Farmársky rustikálny štýl je vhodný najmä pre rodiny. Záhradné domčeky v tomto štýle zahŕňajú viacero zo štýlov – talianskeho, štýl anglickej krajiny alebo americkej farmy. Vychádza zo životného štýlu a prevládajúce farby sú: žltá, zlatá, červená, modrá v kombinácii s kvetinovými vzormi. Nábytok je z dreva, častokrát veľký a masívny s vyrezanými ornamentmi. Dôležité je vybočiť z formálnosti. Ako dekorácie sú typické sušené kvety, rôzne semená, orechy a iné rustikálne kvetinové prvky.

Veľmi dôležitou súčasťou rustikálneho štýlu je krb. Mal by byť kamenný, prípadne s dreveným obložením. Ak vám to priestor neumožňuje, tak skúste prírodný biokrb, ktorý prinesie pocit ohňa a tepla do každého záhradného domčeka.

Dekorácie v rustikálnom štýle

Ako bolo spomenuté vyššie, tak dekorácie by mali byť výlučne z prírodných materiálov – či už sa jedná o dekorácie do interiéru alebo do exteriéru.

cozy home rustic decor

Čo teda nesmie chýbať?

V interiéri podľa rustikálneho štýlu nesmie chýbať drevo a kameň. Nábytok ako kuchynský stôl  by mal byť určite z veľkého masívneho dreva. Koberce, poťahy a bielizeň by mali byť z prírodných tkanín ako ľan, vlna a koža. Pri vytváraní doplnkov a dekorácií si ich vyskúšajte vyrobiť sami. Príroda ponúka v každom ročnom období veľa možností ako ju využiť do interiéru a vyzdobiť si ho.

Snáď sme vás aspoň trošku inšpirovali. V ďalšom článku sa pozrieme detailnejšie na francúzsky a taliansky vidiecky štýl zariaďovania chát a záhradných domčekov.

Tip na záver: Nechajte sa inšpirovať aj našimi zákazníkmi a sledujte nás na facebooku.

Nedávno sme uverejnili fotky od nášho zákazníka. Takto krásne si zariadil drevenú chatu Austin.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice