Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Prečo si vybrať drevo na stavbu chaty

Drevený zahradný domček MARBELLA o výmere 500x380 cm s dvojkrídlovými dverami a francuskými oknami umiestný na záhrade

Chaty, záhradné domčeky, či altánky, všetko to má svoje čaro a väčšina z nás si s tým spája vytúžený relax. Preto ak sa rozhodnete, že takýto relax potrebujete, zvažujete využitie, potrebnosť, cenu a iné parametre, ktoré vám pomáhajú s rozhodovaním o projekte, do ktorého budete investovať svoj čas a peniaze. Presne tak to robíme všetci, lenže úplne najskôr čítame. Študujeme množstvo materiálov, aby sme si boli istí, že tomu budeme rozumieť čo najlepšie. V momente ako sa odhodláme niečo postaviť, prichádza na scénu otázka, z akého materiálu chceme ísť stavať? Určite vás až tak neprekvapí, ak vám teraz prezradím, že drevo je materiálom, ktorý aktuálne vyhráva.

Ak ste sa rozhodli postaviť si drevenú chatu, môžeme vám pogratulovať a hneď uvedieme tri dôvody, prečo stavať z dreva. Po prvé, drevo je najekonomickejším materiálom na stavbu chaty. Dôvodom je šetrenie energiou a snaha znižovať zaťaženie životného prostredia. U nás, na Slovensku, zatiaľ pretrváva k drevostavbám istá nedôvera. Prevažne je to spôsobené tým, že spočiatku boli drevené chaty poznačené nízkou kvalitou architektonického diela, alebo len nerešpektovaním vlastností dreva a drevných materiálov. Samozrejme, že tieto dva hlavné problémy sa v dnešnej dobe už dostávajú do úzadia. Vďaka tomu sa drevo, ako stavebný materiál, stalo najbežnejším stavebným materiálom. To je druhý dôvod, prečo stavať drevené chaty a tretím dôvodom je popularita dreva. Je celkom logické, že ak sa viete o drevo adekvátne postarať, vráti vám to mnohonásobne späť. Samozrejme ak opomenieme, že drevo dobre horí, je to takmer nezničiteľný stavebný materiál.

zahradny domcek zahradna chatka domcek na naradie

Záhradný domček FÉNIX 500×600 cm

Základom stavby drevených chatiek je kvalitný projekt stavby. Ak nie ste odborníkom, architektom, určite vám odporúčame, aby ste si tento projekt dali vypracovať. Kvalitný architekt zohľadní všetky vaše požiadavky a urobí návrh stavby tak, aby odolala poveternostným podmienkam a vrátila vám postupom času váš úvodný kapitál. Rovnako dôležitým je výber vhodného dreva. Odporúča sa použiť tvrdé smrekové drevo, ale stretnete sa aj s inými typmi, tak sa poraďte o vhodnosti použitia určitého druhu dreva. Hlavne nejde len o drevo, ktoré bude nosnou časťou celej stavby, teda trámy, ale aj o dosky, ktoré sa používajú na podklad pod stavbu a tiež výplň medzi nosnými trámami. Od dobrého základu, sa odvíja trvácnosť vašej drevenej chaty. Je to tým, že ak máte kvalitné podložie, nebude sa vám, pri malých zosuvoch pôdy, zosúvať celá stavba a taktiež sa zabráni znehodnoteniu zemnou vlhkosťou. Preto sa odporúča použiť na základovú platňu kvalitnejšie tvrdšie drevo, ako napríklad agát, dub alebo smrekovec, či opäť smrek. Pozor, smrekové drevo musíte vopred naimpregnovať. Dôležitý je aj výber vhodnej stavby, respektíve vhodného spôsobu postavenia drevenej chatky, ale to len načrtnem, aby ste mali ako takú predstavu. Výber je z montovaných, zrubových chát a montovaných chát na kľúč. Keďže je výber skutočne obrovský, nezabudnite si všetko dobre poprezerať a spočítať.

Samozrejme by sme tu mohli rozobrať celý technologický postup práce s drevom na drevených chatkách a jeho výhody v porovnaní s inými stavebnými materiálmi, pravdou však je, že sa väčšina z nás aj tak rozhoduje podľa toho, čo je nám príjemné a z časového hľadiska prijateľné. Drevo je pekné, hrejivé a vzbudzuje v nás pocit pohodlia a útulnosti, preto je takým veľkým lákadlom. Nebude teda ťažké nechať sa uniesť čarom drevených chatiek.

 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice