Už viete v akom štýle si zariadite záhradný domček? (2. časť)

francuzsky štýl vozík

Poslednú dobu je ako vo svete, tak aj na Slovensku moderné zariadiť si svoje obydlie alebo chatu v určitom štýle. Niektoré štýly sú viac vhodné pre byt v meste, niektoré sú viac vhodné pre chatu alebo záhradný domček. Fantázii sa hranice nekladú, ale zariadiť si záhradný domček v štýle “glamour” je asi nie tak zvyčajné ako skúsiť viac prírodnejší štýl.

V minulých článkoch sme sa venovali škandinávskemu a rustikálnemu štýlu, ktoré sa tešia obľube asi s neobmedzenou platnosťou. Rozmýšľali ste ale vniesť si do záhradnej chaty trochu južného tepla v podobe provenslávskeho alebo talianskeho štýlu?

Provenslávsky štýl nie je len o levanduliach

Keď sa povie provenslávsky štýl, tak si veľa ľudí určite predstaví levandule, ich vôňu a polia pokryté slnkom. Či už v exteriéry alebo interiéry, určite k tomuto štýlu patria. Nie sú však všetko, najmä čo sa interiéru týka. Francúzsky alebo provenslávsky štýl je o symbióze histórie so súčasnosťou a má byť najmä príjemný a slnečný. Teplý a neformálny pocit je určite vhodný do každej záhradnej chaty alebo domčeka.  

Čo sa týka farieb, tak tento štýl je charakteristický slnečnými farbami – jemne zlatá, ohnivá červená, jasná alebo tmavá zelená, ale aj kobaltovo modrá. Všetky tieto farby sú typické pre interiér záhradnej chaty a dotvárajú spomenutý pocit tepla. Pokiaľ ide o príslušenstvo, tak prevládajú čierne alebo šedé farby, ktoré vytvárajú kontrast s jasnými farbami. Nábytok je veľakrát z kovu. Ten je zase v kontraste s veľkými drevenými a tmavými trámami a bielymi stenami. Čo sa týka doplnkov z látky ako vankúše alebo bielizeň, tak prevládajú kontrastné textúry a farby. A ako materiál je to hlavne bavlna.

kuchyňa upravená

Záhradná chata vo francúzskom štýle je charakteristická najmä prírodnými materiálmi. Trámové stropy, jemne vyrezávané detaily na stoloch a stoličkách. Podlahy sú väčšinou kamenné a prekryté kobercami s farebnými vzormi.

Najdôležitejším prvkom francúzskeho štýlu je kamenný krb. Nad krbom vždy visia sušené bylinky a medené hrnce alebo dekorácie zo železa.

francúzsky štýl doplnok žaba

Najdôležitejšou miestnosťou v provenslávskom štýle je kuchyňa alebo kuchynský kútik. Nemusí byť veľká na to, aby ste do nej umiestnili prvky, ktoré sú pre tento štýl charakteristické. Typické sú zo stropu visiace kovové riady ako panvice alebo hrnce. Určite nezabudnite ani na malé dekorácie, ktoré vašu záhradnú chatu rozvoňajú typickou provenslávskou vôňou. Kvetináče plné voňavých byliniek, zavesené kytičky levandule, fľaštičky s koreninami a starožitné kovové nádoby s citrusovými plodmi. Toto všetko alebo len niečo z toho dodá vašej záhradnej chate ten pravý francúzsky štýl.

kuchyňa vo francúzkom štýle

Základom talianskeho štýlu záhradnej chaty sú farby

Taliansky štýl je čo sa týka záhradných domčekov a chát najvýraznejší práve v Toskánsku. Toskánsko je charakteristické najmä svojimi farbami a materiálmi. Rovnako ako v provenslávskom štýle, tak aj v talianskom sa kladie dôraz na teplo, ktoré by malo z vašej chatky byť cítiť a vyžarovať.

taliansky štýl kuchyňa

Čo sa týka interiéru v toskánskom štýle, tak je veľmi podobný francúzskemu. Je to nadčasový štýl, ktorý sa dá pomerne ľahko začleniť do chatky alebo domčeku. Architektonické akcenty, farby a dekorácie sú základom, ktoré sú typické. Ťažké drevené trámy, veľký kamenný krb, ale aj lakované steny sú architektonický základ každej chaty. Dekorácie zahŕňajú železo a drevo. Toskánsky štýl čerpá inšpiráciu z vína, preto aj interiér by mal mať určitú “patinu” a inšpiráciu vo víne.

taliansky štýl kuchyňa

Inšpiráciou štýlu je prostredie charakteristické pre Toskánsko. A to sú pláže, pôda, vinice a umenie. Preto sa aj v záhradných chatách využívajú slnečnicovo žltá, olivovozelená, hnedá a takisto tmavofialová alebo modrá. V interiéry sa dve teplé farby používajú v kontraste s jednou chladnou farbou. Veľa dekorácii záhradných chát tvoria práve obrazy, na ktorých je častokrát zobrazené jedlo, a to pre jeho farebnosť. Iným variantom je vyobrazenie syru, vína alebo hrozna.

Tip: Zaveste si do vášho domčeku obraz. Kľudne ho namaľujte aj sami alebo kúpte. Hlavne nech je použitých veľa teplých farieb. Nikto nemusí vedieť, že nepochádza z múzea vo Florencii 🙂

Záhradná chata kladie takisto veľký akcent na dekorácie. Kovové zrkadlá, svietniky alebo tkané dekorácie na stenách – to všetko umocňuje atmosféru Talianska.

Taliansky aj francúzsky štýl majú veľa spoločného najmä čo sa interiérovej architektúry týka. Akcent, v ktorom sa odlišujú sa kladie práve na dekorácie a doplnky, ktoré sú pre danú krajinu charakteristické. Sú to dekorácie, ktoré sa dajú bez problémov zohnať aj na Slovensku. Tak sme vás snáď inšpirovali a máte už predstavu, v akom štýle sa bude niesť tohtoročný interiér vášho záhradného domčeka alebo chaty.

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma