Ste pripravení na prvú jarnú grilovačku?

grilovacka v altanku

Posledné dni ukázali, že jar je naozaj tu. Vzduch vonia kvitnúcimi kvetmi, dni sú teplejšie a dlhšie. Začíname čoraz viac času tráviť vonku. Či už na prechádzke, v lese alebo v záhrade. Najlepším variantom na oddych je samozrejme, ak máte miesto, ktoré patrí len vám. Takýmto miestom je práve záhrada alebo chata. Umožňuje vypadnúť z ruchu veľkomesta a načerpať energiu na nový pracovný týždeň alebo nové povinnosti.

stvorcovy altanok

Pobyt v záhrade alebo na chate je spätý ako s pasívnym, tak aj aktívnym odpočinkom. Každý záhradný domček, chatka alebo záhrada potrebujú starostlivosť po celý rok. Tak ako je dôležitá príprava záhrady pred zimou, tak aj po nej. O tom ako si pripraviť záhradu čo najlepšie na jar sme písali napríklad tu.

Na jar nám však pribudne veľa nových starostí. Či už sú spojené s jarnou výsadbou alebo rekonštrukciami či už domčeka alebo chaty. Takisto nám počas prvých lúčov slnka napadne veľa inšpirácií a vízii ako by sme chceli, aby naša záhrada tento rok vyzerala.

okruhy altanok

No nech nám práca v záhrade akokoľvek pomáha psychicky vypnúť, tak či tak nenahradí nič lepšie oddych ako ten pasívny. A čo je lepšie pre oddych ako taká poriadna jarná grilovačka? Nie je ešte príliš teplo, ale zároveň dostatočne na to, aby sme si mohli ugrilovať prvé špeciality. Určite už každý rozmýšľal nad tým aké by to bolo prvú jarnú grilovačku stráviť v záhradnom altánku. Má to hneď viacero výhod!

Prečo grilovať práve v altánku

Ugrilovať si jedlo v záhradnom altánku má na jar hlavne tú výhodu, že záhradný altánok slúži ako ochrana pred počasím. Na jar – obzvlášť v apríly – môže byť počasie premenlivé, a preto je dôležité, aby grilovačku nepokazil chvíľkový dážď. Záhradný altánok môžete mať otvorený, zakrytý alebo zakrytý čiastočne. Tak či tak má ale strechu, a tá určite prežije nečakanú búrku a ochráni grilované špeciality. Takisto poskytuje úkryt pred vetrom.

Ďalšou výhodou altánku a grilovania v ňom je napríklad to, že počas jari už máte po zime vytiahnutý nábytok, stôl a stoličky. Takisto Nemusíte stále zháňať po záhrade nástroje na grilovanie. Skrátka, vždy máte všetko pod jednou strechou a pripravené na grilovanie.

Tak ale ako má grilovanie v záhradnom altánku veľa výhod, takisto sú veci, na ktoré si treba dávať obzvlášť pozor. Aby sa vaša grilovačka nestala katastrofou, ale zostala vždy len potešením.

altanok s krbom

Na čo si dať pozor pri grilovaní v záhradnom altánku

Ako prvé a ideálne je v záhradnom altánku používať čo najmenej elektrických spotrebičov. Takisto aj gril by mal byť prírodný. V tom prípade ale určite nezabudnite na odvetrávanie. Prírodný gril sa neodporúča pokiaľ je váš záhradný altánok krytý zo všetkých strán a gril by mohol spôsobiť veľa (aj škodlivého) dymu. Naopak, odporúča sa, ak máte altánok plne vetraný a otvorený. Elektrický gril si zabezpečte, pokiaľ máte blízko k zdroju elektrického napájania. Ak už ale máte gril napojený v elektrine, tak zvážte použitie prírodného osvetlenia. Vynikajúce doplnky sú napríklad solárne svietidlá.

Pri vyberaní vhodného grilu do záhradného altánku takisto myslite aj na to, kam altánok s grilom umiestnite. Dôležité je, aby nebol altánok s grilom umestnený na moc veternom mieste alebo aby do neho nesvietilo celý deň slnko.

Pri umiestnení altánku myslite aj na to, že do záhradného altánku budete nosiť jedlo a nápoje. Preto by k nemu mala viesť prístupová cesta. Tú si buď vytvorte alebo postavte v blízkosti záhradnej chaty alebo domu.

Tip: Zadovážte si taký altánok, kde budete môcť mať aj malú skrinku alebo poličku na rôzne koreniny. Ak bude tento priestor celý krytý pred dažďom, tak v ňom môžete mať uložené dochucovadlá počas celej sezóny!

Aký altánok je ideálny pre jarnú grilovačku

Či už na jarnú grilovačku alebo len na posedenie s priateľmi, na trhu existuje veľmi veľa druhov a typov záhradných altánkov. Nájdete altánky kovové, altánky z drevotriesky, altánky z dreva, murované alebo dokonca aj plastové. Záhradný altánok však umiestňujete do prostredia prírody, preto by mal byť v symbióze s ňou. Určite nekupujte altánok od veľkovýrobcov, ale vsaďte na overeného výrobcu. Nejde len o záruku, ktorú máte, ale aj o kvalitu a materiály, z ktorých sú altánky vyrobené. Záhradné altánky sú práve tou kúpou, kedy sa neoplatí kúpiť lacnejšie, ale skôr kvalitnejšie.

otvoreny altanok

Užite si to naplno!

Tak ako vám záhrada prináša veľa radosti z aktívneho oddychu, tak sa naučte využívať ju aj pasívne. Naučte sa relaxovať, zavolať priateľov. Neexperimentujte len vo vašej kuchyni, ale skúste tento rok grilovať špeciality, ktoré sú nielen zdravé, ale aj chutné. A možno sa práve váš záhradný altánok stane miestom, kde sa každý rok budete s priateľmi stretávať pri prvej jarnej grilovačke 🙂

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma