Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Záhradné trendy na rok 2024

Zahradne trendy 2024

Spolu s blížiacim sa novým rokom prichádzajú aj nové záhradné trendy. Pozrite sa spolu s nami, čo bude v našich záhradách a dvoroch dominovať v roku 2024.

Čo v článku nájdete:

Každý rok prináša nové trendy a výnimkou nie je ani nadchádzajúci rok. Trendy v uplynulom roku sa niesli v znamení praktickosti, oddychu a integrácie vnútorného a vonkajšieho priestoru. Čo nás čaká v roku 2024? Prinášame vám záhradné trendy na nasledujúci rok, aby ste už teraz mohli začať s plánovaním vášho vonkajšieho priestoru.

Viac než len záhradná stavba

Vonkajšie drevené  stavby sú už dlhodobo obľúbenými doplnkami do záhrad či pozemkov. Záhradné domčeky, altánky či chatky však nemusia byť len obyčajnými pomocníkmi pri záhradkárčení, napríklad na odkladanie záhradného náradia. Práve naopak. Majú potenciál byť plnohodnotným miestom na trávenie voľného času, stolovanie či dokonca v niektorých prípadoch aj na bývanie. V roku 2024 sa očakáva ešte väčšie prepojenie interiéru s exteriérom a záhradné stavby v tom budú zohrávať dôležitú úlohu. A to nielen ako miesta na záhradné posedenia, ale aj ako plne funkčné obytné priestory.

zahradny domcek

Záhradný domček Monaco z našej ponuky sa skvelo hodí ako domček či víkendová chata do záhrady či rekreačnej oblasti a poskytuje ideálne miesto na oddych a relax.

Aj vďaka tomu, že dnes čím ďalej tým viac ľudí pracuje z domu, sú záhradné stavby vyhľadávanými doplnkami. Napríklad práve taký záhradný domček skvelo poslúži ako domáca kancelária. Ale nielen to. Záhradné stavby majú výhodu v tom, že sa dajú využívať takmer na čokoľvek. Okrem kancelárie môžu slúžiť aj ako domáca posilňovňa, miesto na cvičenie jógy a meditáciu ale aj ako domček pre hostí či domáce útočisko na chvíle oddychu a relaxu.

Tip: Prečítajte si, ako si môžete zo záhradného domčeka vytvoriť vlastné fitnes centrum priamo vo vašej záhrade!

Súznenie s prírodou – prilákajte voľne žijúce zvieratká

Záhrada je miestom nielen pre nás, ale aj pre občasných návštevníkov zo zvieracieho sveta. A prítomnosť niektorých z nich nám môže byť na úžitok. Napríklad také vážky, ktoré sa živia drobným hmyzom, nám v lete pomôžu zbaviť sa otravných komárov. Usilovné včely zas napomôžu k biodiverzite záhrady a bohatej úrode. 

Prilákať si do záhrady voľne žijúce zvieratká môže napomôcť k prirodzenej rovnováhe prostredia a tiež k navodeniu harmónie a spojenia s prírodou. Každý návštevník vo vašej záhrade prispeje k vytváraniu zdravšieho ekosystému a tiež prirodzenej kontrole škodcov a kolobehu živín.

Ako si však do záhrady prilákať voľne žijúce zvieratká? Najefektívnejším spôsobom je vysadiť si do záhrady pôvodné druhy rastlín, ktoré sú typické pre danú zónu. Prilákajú hmyz, ktorý zas priláka vtáky a iné zvieratá vyššie v potravinovom reťazci. Dôležitý je aj zdroj vody. Ak máte možnosť, zakomponujte do záhrady menšie jazierko, fontánu či vtáčí kúpeľ, aby ste zvieratkám poskytli spoľahlivý zdroj vody.

Tip: Prečítajte si, ako si vytvoriť vlastné záhradné jazierko.

Nezabudnite ani na prístrešie. Zabezpečte voľne žijúcim zvieratkám vo vašej záhrade miesto, na ktorom sa môžu schovať v prípade nepriaznivého počasia či zimných mesiacov. A v neposlednom rade, nezabudnite ani na zdroj potravy. Minimálne čo môžete urobiť, je zabezpečiť si do záhrady kŕmidlá či búdky pre vtáky.

Tip: Ako pomôcť zvieratkám prežiť zimu v záhrade? A aké pochúťky môžete ponúknuť vašim voľne žijúcim návštevníkom? To a viac si môžete prečítať v tomto našom článku.

Inteligentné technológie v záhrade

Spájanie sveta technológií a záhrady je čoraz viac na vzostupe a inak tomu nebude ani v roku 2024. Inteligentné technológie tvoria čoraz častejšie súčasť našich životov a ich využívanie sa presúva aj za hranice interiérov. Smart technológie môžu v záhrade pomôcť uľahčiť a zefektívniť prácu a spríjemniť trávenie voľného času.

technologie v zahrade

Trendom na najbližších dvanásť mesiacov bude aj využívanie týchto inteligentných technológií pri starostlivosti o záhradu, pestovaní, kosení a zavlažovaní, ale aj pri záhradnej zábave a zaistení bezpečnosti záhrady a záhradných stavieb.

Medzi tieto smart záhradné zariadenia patria napríklad inteligentné systémy na zavlažovanie, ktoré sa dajú prepojiť so smart meteorologickými stanicami. Systém sa tak aktivuje na základe predpovede počasia a začne zavlažovať vtedy, keď to bude potrebné. To vám ušetrí mnoho času, ktorý namiesto polievania môžete využiť oddychom pri šálke kávy či čaju vo vašom záhradnom altánku.

Smart zavlažovanie či meteorologická stanica sú len niektoré z mnohých inteligentných zariadení do záhrady. Aké ďalšie môžete vo vašej záhrade využívať? Prečítajte si náš článok Ako využiť smart zariadenia v záhrade?

Dažďová záhrada

Trendom na najbližší rok budú aj dažďové záhrady. Pýtate sa, o čo vlastne ide? Dažďová záhrada je záhrada navrhnutá tak, aby zmierňovala odtok dažďovej vody prirodzeným spôsobom.

dazdova zahrada

Zadržiavanie dažďovej vody v záhrade má mnoho praktických aj ekologických výhod. Pomáha šetriť zdroj sladkej vody, čo môže pomôcť znížiť náklady napríklad pri polievaní. Okrem toho, dažďová voda môže zlepšiť kvalitu vašej pôdy a tým pádom aj jej úrodnosť, pretože neobsahuje chlór či fluorid, ktoré sa často nachádzajú v upravene vode.

Dažďovú vodu môžete zadržiavať rôznymi spôsobmi. Najčastejším a najjednoduchším riešením sú nadzemné nádrže, do ktorých dažďová voda po odkvapoch steká. Využiť sa dajú aj podzemné nádrže, ktoré sú síce cenovo náročnejšie, no výhodou je, že sa dajú využívať počas celého roka.

Dažďová voda sa dá v záhrade zadržiavať aj s pomocou záhradného jazierka či aplikáciou mulču, ktorý bude udržiavať vlhkosť. Okrem toto si môžete vytvoriť aj spomínanú „dažďovú záhradu“. Ide o špeciálne navrhnutú oblasť v záhrade či na pozemku, ktorá je strategicky umiestnená tak, aby zachytávala dažďovú vodu a zabránila jej odtekaniu. Ideálne je na tento účel vybrať nízko položenú oblasť a zvoliť do nej také rastliny, ktorým sa rovnako darí vo vlhkých aj suchých podmienkach. Tieto rastliny tak môžu absorbovať prebytočnú vodu. Zabránia tiež erózii pôdy, doplnia podzemnú vodu a znížia jej znečistenie tým, že budú prirodzene zachytávať škodliviny.

Záhrada bez námahy

Princípy udržateľnosti a biodiverzity sú stále v popredí a v roku 2024 sa budú ešte viac zdôrazňovať. Zachovávanie a napodobňovanie prírodných ekosystémov v záhrade je ďalším trendom nasledujúcej sezóny. Starostlivosť o záhradu a záhradný dizajn naberajú iný, nový smer, ktorý vedie k vytvoreniu sebestačných záhrad. Záhrada bez námahy sa maskuje pod pojmom permakultúra. O čo vlastne ide? Permakultúra je prístup k pestovaniu, ktorý je založený na fungovaní v súlade s prírodou. Zjednodušene povedané, v permakultúre sa napodobňujú vzorce a vzťahy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v prípade s cieľom vytvoriť sebestačný ekosystém.

záhrada bez námahy

Súčasťou permakultúry je napríklad kompostovanie, zelené hnojenie či pestovanie rastlín vo vzájomnej synergii. O permakultúre sme už v našom magazíne písali. Prečítajte si, ako mať peknú záhradu aj bez veľkej námahy.

Inšpirujte sa počas celého roka – záhradné veľtrhy 2024

Veľtrhy a výstavy môžu byť skvelou príležitosťou načerpať novú inšpiráciu pre vašu záhradu. Aké veľtrhy nás čakajú v roku 2024? Tu sú niektoré z nich:

Zoznam ďalších záhradníckych udalostí a veľtrhov nielen na Slovensku ale aj v susedných krajinách nájdete na stránke Slovenského zväzu záhradkárov.

Prianie na záver

Veríme, že vás tieto trendy na najbližší rok inšpirovali a už teraz premýšľate nad tým, ako ich zakomponujete do svojej záhrady. Okrem vyhliadok do budúcna však spolu s koncom starého roka prichádza tiež čas pozrieť sa späť a zrekapitulovať uplynulých 12 mesiacov. Pre nás bol rok 2023 plný inšpiratívnych projektov a splnených prianí vás, našich zákazníkov. Chceme sa vám poďakovať za vašu priazeň, ktorú ste nám počas uplynulých mesiacov venovali. Vážime si, že sa s plnením vašich snov obraciate práve na nás. Do nového roka vám prajeme veľa šťastia, radosti a tiež úspechov s vašimi záhradnými projektami! Šťastný Nový rok 2024! ☺️

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice