Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Jarné mrazy v záhrade🌱🥶🌷

jarné mrazy v záhrade

Jar je obdobím nového rastu a inak tomu nie je ani v záhrade Mnohí záhradkári sa tešia na jar, kedy budú môcť začať pestovať svoje obľúbené plodiny. Vzduch je teplejší, pôda poddajnejšia a aj slnečného svetla je podstatne viac, než počas zimných mesiacov. Jar však môže priniesť aj to, čo môže záhradu zdevastovať – jarné mrazy.

Čo v článku nájdete:

Jarné mrazy sú nočnou morou takmer každého záhradníka. Po týždňoch tvrdej práce, príprav a sadenia môže náhly pokles teplôt zničiť záhradu jedným ťahom. Jarné mrazy môžu poškodiť rastliny a kvety ale aj ohroziť zvieratá, ktoré sa v záhrade vyskytujú. Našťastie, existujú kroky, ktorými môžete svoju záhradu aj zvieratá ochrániť pred účinkami jarných mrazov. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko spôsobov, ktorými môžete chrániť vašu záhradu a zabezpečiť, aby vaše rastliny a plodiny mali zdravý štart do novej sezóny.

Jarné počasie dokáže byť poriadne vrtkavé, typické výkyvmi teplôt a náhlymi zmenami počasia. Aj keď sú denné teploty už pomerne príjemné a aj slnečných lúčov je viac, jar stále dokáže prekvapiť a to v podobe krátkodobých poklesov teplôt. Ako ich nazýva ľudová múdrosť – traja zamrznutí či ľadoví muži alebo jednoducho jarné mrazy nás mnohokrát dokážu nepríjemne prekvapiť a vyskytnúť sa aj vtedy, keď by sme to nečakali.

Príčina týchto jarných mrazov môže byť rôzna, ale zvyčajne sa vyskytujú vtedy, keď sa do danej oblasti presunie front studeného vzduchu. Ten sa usadí pri zemi a spôsobí tvorbu námrazy. Príchod tohto studeného frontu má zvyčajne na svedomí pohyb a rozpúšťanie ľadovcov v severnom Atlantickom oceáne a zosilnenie atmosférickej cirkulácie v polárnom pásme a prúdenie vzdušných a vodných más smerom na juh. Spravidla sa tieto ochladenia vyskytujú v druhej polovici mája, no nie je to pravidlom. Vyskytnúť sa môžu skôr ale aj neskôr.

Aby ste vedeli, kedy tieto jarné mrazy očakávať a mohli sa na nich pripraviť, môžete sledovať niekoľko prejavov počasia.

Čo môže predchádzať jarným mrazom v záhrade?

 • kopcovitá oblačnosť počas dňa, ktorá sa večer rozplýva a nastupuje jasná noc,
 • krátke a prudké prehánky či búrky, silnejší vietor počas dňa, po ktorých nastupuje jasná a tichá noc,
 • usadenie tlakovej výše nad strednou/severnou Európou. Mrazy sa zvyknú objaviť pár dní na to.

Jarné mrazy môžu priniesť mnoho škôd do vašej záhrady. Môžu poškodiť alebo úplne zničiť rastliny, ktoré už boli vysadené alebo úplne zabrániť klíčeniu rastlín. Škody, ktoré môžu jarné mrazy spôsobiť, pochopiteľne závisia aj od typu rastlín, štádia rastu a dĺžky času, počas ktorého boli nízkym teplotám vystavené. Niektoré rastliny, ako je napríklad hrach, vydržia pár mrazov bez toho, aby sa poškodili. Naopak paradajky, paprika a iné teplomilné plodiny môžu pri vystavení mrazom utrpieť značné škody.

Ak chcete chrániť svoju záhradu pred jarnými mrazmi, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť. Prvým z nich je pestovanie plodín, ktoré lepšie znášajú nízke teploty. Medzi tieto plodiny patrí spomínaný hrášok, špenát, šalát a ďalšia listová zelenina. Ďalším krokom je odložiť výsadbu teplomilných plodín, kým nepominie hrozba mrazov a počkať tak do neskoršej jari. Riešením je aj výsadba týchto plodín v skleníku, ktorý ich pred mrazom ochráni a nebudete tak v pestovaní časovo zaostávať.

Zakryte svoju záhradu

Ak už ste s pestovaním začali a máte semienka či sadenice v zemi, prípadne vám už vyklíčili niektoré zo zasadených plodín, jedným z najjednoduchších spôsobov, ako ochrániť záhradu pred jarnými mrazmi, je zakryť ju. Takýmto spôsobom zabránite úniku tepla, ktoré vydáva pôda. Keď sa očakáva mráz, využite všetky možnosti krytia, ktoré máte k dispozícii. Na zakrytie rastlín môžete použiť prikrývky, plachty alebo ochranné fólie. Najideálnejšie je zvoliť netkanú textíliu, ale využiť môžete aj slamu či slamené rohože. Kľúčom je prehodiť prikrývku cez rastliny a zabezpečiť, aby sa nedotýkala listov alebo konárov. Keď sa počas dňa teploty zdvihnú, môžete ich odokryť, aby rastliny mohli dýchať a získať slnečné svetlo, ktoré potrebujú k rastu. 

jarne marzy v zahrade

Ak nechcete vaše rastliny, stromy a kríky manuálne zakrývať každú noc, môžete investovať do systému zakrývania, ktorý to urobí za vás. Napríklad skleník poskytne vašim rastlinám úkryt pred poveternostnými vplyvmi a zároveň umožní dostatok slnečného svetla. Ďalšou skvelou možnosťou je parenisko, ktoré poskytne dostatočnú izoláciu na ochranu rastlín pred nepriaznivým počasím.

Pokiaľ však ide o nízko rastúce rastliny, ako sú napríklad jahody, klasická proti-mrazová ochrana je menej účinná, keďže mrazy sú najsilnejšie práve nízko pri zemi. Účinnou ochrannou metódou, ktorú môžete v tomto prípade využiť, sú prenosné fóliové tunely. Tie sa ukladajú na hriadky jahôd či zeleniny. Tieto tunely fungujú v podstate ako miniatúrny skleník a môžu byť vyhotovené z rôznych materiálov, vrátane PVC či fólií. Prenosné tunely sú vynikajúcou voľbou pre záhradníkov v chladnejších klimatických podmienkach, ktorí si chcú predĺžiť vegetačné obdobie.

Tip: Popri všetkých jarných povinnostiach, nezabudnite aj na oddych. V tomto článku sa dočítate či ste pripravení na prvú jarnú grilovačku.

Využite vodu vo svoj prospech

Verte alebo nie, voda môže skutočne pomôcť zabrániť poškodeniu rastlín vplyvom mrazu. Voda má vysokú špecifickú tepelnú kapacitu, čo znamená, že môže absorbovať veľa tepla predtým, než začne chladnúť. Dôkladným zalievaním záhrady pred očakávaným mrazom môžete pomôcť udržať pôdu okolo rastlín o niečo teplejšiu.

Polievanie rastlín

Polievanie rastlín tiež môže pomôcť vytvoriť izolačnú vrstvu ľadu okolo základne rastlín, ktorá ich chráni pred preniknutím mrazu. Dajte si však pozor, aby ste vaše rastliny nepreliali, príliš veľa vody môže zvýšiť riziko poškodenia. Rastliny zalievajte v neskorých ranných alebo skorých poludňajších hodinách, aby voda stihla vsiaknuť skôr, ako klesne teplota.

Zavlažovanie rastlín

Spoľahlivou ochranou stromov a kríkov pred mrazom je aj zavlažovanie. Jemné kvapky zo zavlažovania pomáhajú zvlhčovať povrch pukov či dreva. Zavlažovanie môže byť uskutočnené dvoma spôsobmi, nad alebo pod korunou. Najčastejšie sa však využíva zavlažovanie nad korunou, kedy sa využíva teplo vznikajúce pri procese kryštalizácie vody na ľad.

Tip: Pri zavlažovaní je potrebné myslieť na niekoľko faktorov, ako je vzdušná vlhkosť, pohyb vzduchu, ale aj správne dávkovanie vody a správne načasovanie. Konáre stromov môžete ochrániť pred ich lámaním vplyvom hmotnosti ľadu tak, že ich podopriete.

Zadymovanie a vykurovanie záhrady

Jednou z ďalších ochranných metód je zadymovanie záhrad. Tento spôsob sa zakladá na princípe vytvárania dymovej clony, ktorá následne bráni úniku teploty z pôdy do ovzdušia. Takýmto spôsobom sa obmedzuje aj ochladzovanie vzduchu pri zemi. Aby však bolo zadymovanie účinné, malo by sa vykonávať aspoň pár hodín pred tým, než teplota klesne na nulu. Zadymovanie by sa tiež malo realizovať len vtedy, keď je bezvetrie. Pri tomto ochrannom procese sa spaľujú organické látky, ako je drevo či seno, ideálne také, ktoré tlejú. Tlejúci materiál sa umiestni tak, aby dym smeroval k zakvitnutým stromom, kríkom a rastlinám. Ak pestujete vinič, môžete na zadymovanie využiť ostrihané viničové prútie.

Zadymovanie je metódou, ktorá sa viac využívala v minulosti. Dnes sa z dôvodov ochrany životného prostredia táto metóda neodporúča.

Vykurovanie záhrady

Vykurovanie záhrady je ďalším spôsobom, ako ochrániť vaše rastliny, stromy a kríky pred mrazom. Vykurovanie záhrady sa môže realizovať rôznymi spôsobmi, ako napríklad vykurovanie žiaričmi či parafínovými sviečkami. Ide však o náročnejší aj nákladnejší proces, keďže väčšina žiaričov využíva plyn ako nosič energie. Parafínové sviečky sú tiež účinným spôsobom vykurovania, pretože dokážu horieť aj 8 hodín. Sú však vhodnejšie do menších záhrad, práve kvôli vyšším nákladom.

Tip: Ochranu pred nepriaznivým počasím vašich rastlín, ale aj vás zabezpečí napríklad aj záhradný altánok. Už viete aký záhradný altánok si kúpite na jar?

Nastielanie a mulčovanie

mulcovanie

Mulčovanie je vo všeobecnosti nevyhnutnou súčasťou údržby záhrady počas celého roka, avšak obzvlášť dôležité je na jar. Vrstva mulču môže poskytnúť izoláciu, ktorá pomáha udržiavať pôdu okolo rastlín teplejšiu a chráni korene rastlín pred škodlivými účinkami nízkych teplôt. Mulč tiež udržuje vlhkosť okolo rastlín, čo je nevyhnutné pre ich rast.

Ak chcete nastielať záhradný záhon, môžete na pôdu rozložiť vrstvu slamy, lístia alebo drevenej štiepky. Využiť tiež môžete papier, kartón, trstinu, sisalové plátno alebo fóliu. Všetky tieto materiály zabránia vyžarovaniu tepla z pôdy a môžu zvýšiť teplotu vzduchu v prízemnej vrstve o niekoľko stupňov. Mulčovanie a nastielanie je však pracnou metódou, preto sa zvykne využívať v menších záhradách.

Tip: Pri nastielaní a mulčovaní dbajte na to, aby ste materiál nehromadili príliš pri spodnej časti rastlín. To by mohlo znemožniť pôde dýchať a podporiť tak vznik hniloby.

Dodatočná ochrana stromov

Patričnú ochranu pred mrazom a výkyvmi teplôt si zaslúžia aj ovocné stromy. Jar je typická premenlivým počasím, náhlymi a prudkými zmenami v teplotách. Takéto prudké výkyvy môžu mať za dôsledok pukanie a odlupovanie kôry stromov. Aby sa tomuto procesu zabránilo, využíva sa takzvané „bielenie stromov“. Ide o natieranie kmeňov stromov vápenatým roztokom, ktorý účinne pôsobí proti poškodeniu kôry vplyvom mrazov. Zároveň pomáha zabrániť predčasnému vypučaniu stromov a ich následnému poškodeniu. Kmene ovocných stromov by sa mali bieliť počas dní bez mrazu.

ochrana stromov pred zimou

Stromy a kríky bývajú zvyčajne odolnejšie voči mrazom než menšie rastliny. Ak však máte na záhrade mladé stromy alebo kríky, o ktoré máte obavy, môžete ich zabaliť do vrecoviny alebo ľahkej tkaniny.

Nezabúdajte ani na zvieratá

Záhrada je často domovom nielen rastlín, kríkov a stromov, ale aj zvierat a živočíchov. Tie sú rovnako zraniteľné voči vplyvom chladného počasia. Uistite sa preto, že majú prístup do chráneného priestoru, kde sa môžu schúliť, aby sa zohriali. Ak chováte napríklad sliepky, môžete im do kurníka pridať tepelnú lampu alebo iný bezpečný zdroj tepla. Ak máte na záhrade psíka, môžete mu dodatočne vystlať búdu pomocou izolačných materiálov.

Tomu, ako pomôcť zvieratám v záhrade počas chladného počasia sme venovali celý článok. Prečítajte si, ako zabezpečiť, aby boli zvieratá vo vašej záhrade v bezpečí aj počas nepriaznivého počasie a nízkych teplôt!

Jarné mrazy môžu byť výzvou pre všetkých záhradkárov. Našťastie existujú kroky, ktorými môžete chrániť svoju záhradu a zvieratá pred účinkami chladného počasia a nízkych teplôt.  Kľúčom na ich zvládnutie je správna a dôkladná príprava a plánovanie. Potom s niekoľkými jednoduchými stratégiami môžete udržať svoje rastliny a zvieratá zdravé a prosperujúce počas celej jarnej sezóny. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice