Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Čo robiť keď praskne drevo na drevenej stavbe?

časté otázky - čo robiť s popraskaným drevom?

Drevo je prírodný materiál, ktorý reaguje na vonkajšie podmienky. Vplývajú naň rôzne podnety, ako je zmena teplôt, vlhkosť ale aj mechanické používanie. Drevo vplyvom týchto faktorov dokáže meniť svoje vlastnosti. Môže sa stať náchylnejším na napadnutie rôznymi drevokaznými škodcami. Častým poškodením dreva je okrem iného aj vznikanie prasklín. 

popraskané drevo

Ak máte doma drevenú stavbu, či už altánok, záhradný domček alebo chatku, určite chcete, aby vám slúžila čo najspoľahlivejšie a čo najdlhšie. Preto si drevo vonkajších stavieb vyžaduje svoju patričnú starostlivosť. Nemusíte sa však obávať alebo si vyčítať, že aj pri pravidelnej starostlivosti, ktorú drevu zabezpečíte, občas natrafíte na poškodenia dreva. Pri prírodnom materiáli, akým je drevo, sa len veľmi ťažko úplne vyhnete jeho reakciám na vonkajšie vplyvy. Môžete ich však eliminovať a preventívne sa im vyhýbať. Čo však s drevom stavby, ak sa na ňom objavia praskliny?

Prečo drevo praská?

Drevo je bežným a pomerne častým stavebným materiálom. Predtým, než sa z neho môže stavať, je potrebné, aby bolo dobre vysušené. Ideálna vlhkosť, ktorú by rezivo na stavebné použitie malo mať, je 22%. Ak dosiahne toto percento, považuje sa za suché. Spojovacie časti by mali mať ešte o čosi nižšiu vlhkosť, a to menej než 10%. Samozrejme, vždy záleží aj od druhu dreva, pretože každé má svoje špecifické parametre. Drevo by sa malo sušiť profesionálne v sušičke na to určenej. 

Tip: Pozrite si, ako sa suší a spracováva drevo, ktoré využívame na konštrukciu našich drevených stavieb. 

Ak je drevo nedostatočne vysušené, kumuluje vlhkosť. A práve tá je jednou z príčin praskania dreva. Drevo vplyvom vlhkosti dokáže zmeniť svoj tvar aj vlastnosti. Môžu sa vyskytnúť pukliny či trhliny v dreve. Niekedy sa môže za prasklinami v dreve skrývať aj huba. Tá je však taktiež dôsledkom zvýšenej vlhkosti. Okrem vlhkosti na drevo vplýva aj slnečné žiarenie. Každý „extrém“ na drevo vplýva negatívne. Tak ako je zvýšená vlhkosť pre drevo problémom, tak je problémom aj to, ak je drevo príliš vysušené. Ak je drevo veľmi suché, tiež môže dochádzať k jeho praskaniu.

Prevencia nad zlato

Drevo môže praskať vplyvom vlhkosti alebo drevokazných húb. Okrem toho, praskanie môže byť spôsobené aj nadmerným vystavením slnečnému žiareniu. Vo všetkých prípadoch však praskaniu môžete predchádzať správnou starostlivosťou o drevo. Drevu vašej drevenej stavby by ste mali pravidelne dopriať ošetrenie ochrannými nátermi, ktoré zvýšia jeho odolnosť voči vplyvom počasia a tak zabezpečia aj jeho dlhšiu životnosť. Prečítajte si, ako sa správne starať o drevené stavby.

Čo s popraskaným drevom?

Ak na svojej drevenej stavbe spozorujete praskliny, nemusíte hneď zúfať. Existuje spôsob, ktorým si môžete pomôcť. V prvom rade je však potrebné odstrániť príčinu alebo príčiny vzniku prasklín. Zvážte, či je vaša drevená stavba vystavovaná nadmernej vlhkosti či slnečnému žiareniu a pokúste sa tieto faktory znížiť na minimum. Následne, vzniknuté praskliny môžete využiť spojovací tmel. Takýto škárový spojovací tmel môžete zohnať v špecializovanom obchode na stavebné materiály. Výhodou je, že si môžete vybrať farbu tmelu a prispôsobiť ho tak k odtieňu dreva vašej drevenej stavby. Pri tmele si však dajte pozor na to, aby ste ho aplikovali na viackrát. Tmel sa zmršťuje a tak po niekoľkých dňoch budete musieť prasklinu či trhlinu vyplniť znova. Tmel sa zvyčajne využíva pri prasklinách a trhlinách, ktoré nie sú širšie ako 1 cm. Využiť tiež môžete metódu pilín a PVA lepidla, ktoré zmiešate dokopy a trhlinu na dreve touto hmotou utesníte. Ak bola trhlina či prasklina na dreve spôsobená hubami alebo sa následne v praskline objavila pleseň, bude pred tmelením najprv potrebné toto miesto ošetriť špecifickými prípravkami. Zhnité drevo vyrežte a následne zostalý povrch obrúste a ošetrite ochrannými prípravkami. Tak sa vyhnete šíreniu plesní či drevokazných húb ďalej na vašej drevenej stavbe.

Drevo reaguje na podmienky prostredia, v ktorom sa nachádza. Jeho najväčším nepriateľom je však vlhkosť a silné slnečné žiarenie. Ochráňte svoju drevenú stavbu a zabezpečte jej dlhú trvácnosť správnou starostlivosťou. A ak sa náhodou na jej povrchu objavia praskliny, nemusíte sa hneď ľakať, dajú sa pomerne jednoducho opraviť. Lepšie je sa však trhlinám a prasklinám na dreve vyhnúť, preto nepodceňujte prevenciu. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice