Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako si vyzdobiť záhradu a domček na Vianoce?

záhradný domček

Vianoce sú za dverami a určite práve v týchto dňoch zdobíte svoje domy a záhrady. Trh je plný všelijakých ozdôb aj do vonkajšieho prostredia. Vyzdobte si záhradu teraz alebo pokojne počkajte do prvých výpredajov a vyzdobte si ju až medzi sviatkami. Prinášame pár inšpiračných tipov ako a čo umiestniť do vašej záhrady a na váš domček tak, aby ste si sviatky ešte viac spríjemnili.

Začnite osvetlením

Viete o tom, že prvý vianočný stromček vyzdobil svetlami Thomas Alva Edison pred svojou továrňou už v predminulom storočí? Táto výzdoba však bola považovaná len za marketingový ťah, preto sa jej veľký význam nepripisoval. Neskôr sa však z veľkých žiaroviek stávali menšie a zdobili sa nimi stromčeky a slúžili ako dekorácia všeobecne. Na začiatku 20. storočia bolo osvetlenie výsadou bohatých rodín, ale po druhej svetovej vojne sa stalo súčasťou aj tých obyčajných. V deväťdesiatych rokoch sa na Slovensko dostali lacné svetielka z východnej Ázie, ktoré spôsobovali viac starostí ako radostí. V súčasnej dobe sú však na trhu svetielka a dekorácie, ktoré sú kvalitné, bezpečné a cenovo dostupné.

Prečo si ale osvetľujeme stromy, záhrady a záhradné domčeky? Osvetlenie úzko súvisí so symbolom hviezdnej noci, kedy sa narodil Ježiš. Zároveň prináša do našich záhrad a domov pocit tepla a pokoja. Osvetlenie poznáme v podobe elektrického alebo v podobe sviečok a ohňa. Najčastejšie sa na vonkajšiu výzdobu používa LED osvetlenie. Jednak má nižšiu spotrebu energie, ale má aj vyššiu životnosť a nižšie emisie tepla – čím zabránime prípadnému požiaru. Záhradný domček môžeme vyzdobiť tak, že ho pripevníme na odkvapové trubky. Používame na to svetelný kábel alebo svetelnú trubicu.

Dôležité: Pri výbere osvetlenia do exteriéru si vyberajte len osvetlenie na to určené. Musí byť kvalitné a mrazuvzdorné. Lacnejšie verzie by sa vám pri teplotných výkyvoch mohlo ľahko pokaziť.

Osvetlenie kupujte len od predajcov v obchodoch, nie na trhu. Dajte si ho predviesť a uistite sa, že má slovenský návod. Na štítku k osvetleniu by mali byť uvedené všetky potrebné technické informácie.

Pokiaľ nechcete osvetlenie zapájať do elektriny, tak existujú aj riešenia na baterky – či už svetelná reťaz alebo LED svetielka.

Keď už ste osvetlili záhradný domček, tak určite nezabudnite ani na záhradu. Vyzdobiť môžete ihličnany – ak ich máte, ale aj obyčajné opadané stromy či rôzne iné rastliny, ktoré máte v záhrade.

stromy osvetlenie

Pokiaľ by ste chceli mať osvetlenie zo skutočného ohňa, tak dobrým tipom je do sklenených pohárov rôznej veľkosti dať sviečky a tie rozmiestniť napríklad tak, aby lemovali cestičku k záhradnému domčeku.

osvetlenie v poharoch

Ako si ešte môžete osvetliť dom a záhradu?

Záhradný domček sa veľmi často dekoruje aj svetelným závesom. Ako názov napovedá, tak sa zavesí na dom a žiarovky padajú dole v tvare závesu. Inou možnosťou sú aj svetelné LED cencúle, ktoré krásne rozžiaria dom a zároveň pripomínajú skutočné cencúle. Vešajú sa takisto na dom alebo na stromy. Na stromy môžete ďalej zavesiť svetelné vločky alebo svetelné vianočné gule.

Pri osvetlení domu sa sústreďte najmä na vstupný vchod, respektíve tým začnite. Okolo vchodu sa väčšinou štandardne dávajú svetielka. A potom na vchodové dvere záhradného domčeku môžete vybrať ľubovoľnú dekoráciu – najmä vianočné vence. Na trhu nájdete veľké množstvo vianočných vencov. Skúste ale popustiť uzdu fantázii a vyrobte si svoj vlastný.

Skúšajte rôzne farby. Klasický vianočný veniec zahŕňa najmä zelenú a červenú farbu. Alebo prípadne je doplnený o zlatú alebo striebornú farbu. Ak však chcete vyniknúť, tak skúste použiť bielu farbu alebo pastelové farby – žltú a zelenomodrú. Veniec doplňte oranžovou napríklad v podobe šupiek z mandarínok. Takisto môžete experimentovať s materiálmi na veniec – použite papier, priadzu alebo aj korok. Nezabudnite do venca vždy zakomponovať prírodný element. Rôzne šišky, vetvičky s bobuľami alebo dokonca jablká sú skvelou možnosťou ako spraviť veniec extravagantnejším.

wreath

wreath1

Ostatné dekorácie

Aké dekorácie je ešte možné použiť pred záhradný domček do vašej záhrady? V posledné roky ste určite zaznamenali väčší vplyv amerických tradícii. Prejavuje sa to aj v spôsobe dekorovania záhrad a domčekov aj na Vianoce. Do exteriéru a pred dom si môžete umiestniť svetelných snehuliakov rôznych veľkostí. Toto môže byť príjemné obzvlášť v prípade, ak nie je sneh a nemôžete si postaviť vlastného. Na trhu nájdete takisto Santa Clausa, ktorý môže mať rôzne veľkosti. Iným variantom môžu byť soby alebo iné svietivé zvieratá.

snehuliaci

Dekorácií na ozdobenie vonkajšieho priestoru je ozaj veľa. Záhradný domček a záhrada je skvelou príležitosťou vyskúšať všetko možné či už kúpené v obchode alebo vlastnoručne vyrobené. Ak hľadáte ešte viac inšpirácií, ktoré si viete vyrobiť sami, tak si pozrite aj náš ďalší blog 🙂

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice