Inšpirácie

Zútulnite si záhradný altánok ratanovým nábytkom

Najväčší sviatok zimy je už za dverami. S príchodom adventného obdobia začíname odpočítavať dni do Vianoc. Vyrábame či kupujeme adventné vence, zdobíme svoje príbytky vianočnými dekoráciami, svetielkami.

Kreatívne sa vyžívame pri vytváraní tej pravej vianočnej nálady a atmosféry. Nielen interiér, ale aj vaša záhrada sa môže premeniť na vianočné kráľovstvo. Prinášame vám niekoľko tipov na inšpiráciu.

Vyzdobte si balkón či terasu

Ak máte doma priestranný balkón či terasu, môžete ich vyzdobiť živým vianočným stromčekom v črepníku. Jediné, na čo by ste v tomto prípade mali dávať pozor, je poriadne zazimovanie jeho koreňov a využitie nerozbitných vianočných ozdôb. Aké druhy, farby, tvary či veľkosti ozdôb zvolíte, je na vašej kreativite. Veľmi pekne však vyniknú ozdoby z dreva či ozdoby v bielej farbe pripomínajúce sneh.

Svetelné ozdoby by ste mali vyberať podľa toho, či sú vhodné do exteriéru. Na terasu či balkón sa dokonale hodia vianočné svetielka či svetelné reťaze. V obchodoch dnes nájdete veľké množstvo druhov, v rozličných farbách, veľkostiach a dĺžke. Svetielka môžete obmotať okolo zábradlia či okien. Takisto na balkóne či terase vyniknú aj rôzne svetelné inštalácie, napríklad svetelné soby, vločky, či svetelné gule.

Poďme do záhrady

Exteriérový vianočný stromček môže pokojne zdobiť aj vás záhradný domček či záhradnú chatku. Stačí, ak ho umiestnite pred vstup do domčeka. Pri zdobení vašej záhrady a záhradného domčeka by ste mali mať stále na pamäti, že menej je niekedy viac. Nemusíte ich preplniť rôznymi svetielkami od výmyslu sveta. V jednoduchosti je krása.

Do exteriéru sú vhodné LED svetelné ozdoby, ktoré nespotrebujú veľa elektrickej energie. Pri inštalácii svetielok v záhrade sa zamerajte najprv na vstupný vchod do domu či záhradného domčeka. Práve tieto sa zvyknú zdobiť najčastejšie. Na dozdobenie dverí môžete použiť ľubovoľnú dekoráciu, napríklad vianočný veniec. Najkrajšie vynikne ten, ktorý je vlastnoručne vyrobený. Využiť môžete prírodné materiály ako prútie, šišky, ihličie či šípky alebo orechové škrupinky.

Aj napriek tomu, že v obchodoch nájdete veľké množstvo farebných vianočných svetielok či reťazí, do záhrady sa najlepšie hodia biele svetlá. Vytvoria oveľa príjemnejšiu atmosféru. Svetelné reťaze môžete zavesiť ako olemovanie strechy či okien záhradnej chatky a domčeka. K nim môžete pridať aj svetelné gule či postavičky. So svetelnými girlandami a reťazami môžete vyzdobiť aj kríky a stromy vo vašej záhrade.

V obchodoch nájdete dokonca aj trojrozmerné svetelné dekorácie. Najčastejšie v podobe zvierat, ako napríklad sob, medveď ale aj snehuliaka či sánky s Dedom Mrázom. Takéto dekorácie sa hodia do exteriérových priestorov, dokážu svojim svetlom a tvarmi vytvoriť kúzelnú vianočnú atmosféru.

K Vianociam bezvýhradne patrí aj vôňa ihličia. Práve z tohto materiálu si môžete vyrobiť girlandy, vence či reťaze. Dozdobiť ich môžete rozličnými dekoráciami podľa vášho vkusu, najkrajšie vyniknú v červenej či zlatej farbe. Okrem toho, že nimi dozdobíte záhradný domček či vchod do príbytku, budú vás a vašich hostí vítať tou pravou vianočnou vôňou. Pred dvere okrem svietnikov môžete umiestniť aj zimujúce rastliny v nádobách. Sú skvelými objektmi na výzdobu. Vyberte si napríklad vždyzelený krušpán, borievky či smreky. Ozdobte ich napríklad vianočnými guľami, ktoré nevyužijete na váš vianočný stromček, či vlastnoručne vyrobenými ozdobami. Alebo okolo nich len obtočte reťaze a girlandy či vianočné svetielka.

Inšpirujte sa a vytvorte dokonalú vianočnú atmosféru nielen vo svojom interiéri. Pri pohľade z okna na vyzdobenú záhradu a záhradný domček vás zahreje teplo svetielok a sviečok a vy si v tej pravej vianočnej nálade môžete vychutnať napríklad dobrý čaj či vianočný punč.

magazín dalšie odporúčané

Na našej webovej stránke používame súbory cookies. Prezeraním našej webovej stránky súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. VIAC INFO