Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ošetrite na jeseň drevo záhradného domčeka

wood coating

Jeseň sa už v plnom prúde rozbehla. Okrem krásnych farieb všade naokolo si môžeme užívať aj príjemné teploty babieho leta. Práve toto obdobie je priam ako stvorené na prácu v záhrade. Veľkú pozornosť si určite zaslúžia záhradné domčeky a záhradné chatky. Jeseň je ideálnym časom na to, aby ste svoje záhradné kráľovstvo poriadne pripravili na zimu. Ako na to, aby ste si svoj záhradný domček či chatku udržali v dobrej kondícii?

Záhradný domček či záhradná chatka je záležitosť, ktorej je potrebné venovať dostatok pozornosti a starostlivosti. Koniec koncov, aj sa vám za to neskôr odvďačia v podobe príjemného miesta vo vašej záhrade s ideálnou atmosférou na oddych. Väčšina záhradných domčekov a chatiek je vyrobených z dreva. Práve tento materiál, ak si ho chcete užívať dlhé roky, si vyžaduje pravidelné udržiavanie.

Kvalitné drevo je základ

Drevo je samo o sebe organický materiál. Ľahko podlahne poveternostným vplyvom, najmä keď sa nachádza v exteriéri. Často je napádané rôznymi škodcami v podobe drevokazného hmyzu alebo plesňami, hubami či riasami. Najväčším nepriateľom dreva je voda a vlhkosť, s ktorou sa v exteriéri drevo stretáva často, najmä v zime. Práve zrážky a vlhkosť majú za následok zmeny v objeme dreva či jeho praskanie. Vlhkosť má na svedomí vytváranie vhodného prostredia pre spomínaných škodcov, ktorí môžu znehodnotiť váš záhradný domček. Hrozbou pre trvácnosť dreva je aj slnečné žiarenie a vzdušný kyslík. Tie majú taktiež podiel na jeho zvetrávaní. Poveternostné podmienky sú veľkým strašiakom pre životnosť dreva, preto je potrebné chrániť ho.

Na to, aby sme vedeli, ako ošetriť záhradné domčeky či záhradné chatky potrebujeme vedieť, o aký typ dreva ide. Rozlišujeme brúsené drevo, ktoré je zamatové a na na dotyk a veľmi dobre vpíja nátery. Hobľované drevo je hladké, tvrdé a lesklé. To vpíja nátery menej ochotne ako brúsené. Ak pracujete so starým neošetreným drevom, musíte najprv staré drevo odstrániť a dostať sa až po zdravý masív. Impregnačné nátery by síce vsiakli až po úroveň zdravého dreva, ale krycie nátery by nemali oporu a odlúpili sa spolu so slabými povrchovými vrstvami. Predpokladom pre úspešné impregnovanie je ale aj typ dreva. Najkvalitnejšie drevo je smrekové alebo borovicové. Dbajte preto aj na materiál, z ktorého je váš záhradný domček vyrobený.

wood house coating

Impregnácia je základ

Prvým a základným krokom pri ochrane dreva je jeho impregnácia (napúšťanie). Používajú sa fungicídne a insekticídne prípravky, ktoré zabránia napadnutiu dreva škodcami – hubami a hmyzom. Ak by sme drevo neošetrili týmito prípravkami, môže sa ľahko stať, že po pár dňoch na daždi sa na dreve usadia rôzne druhy húb a tým sa naruší jeho pevnosť.

Pred samotným napúšťaním je potrebné, aby bolo drevo suché a zdravé. Len tak bude tento proces účinný s dlhodobým účinkom. Živica, hrče či mastné škvrny musia byť odstránené. Je potrebné opraviť všetky nedokonalosti a drevo nahladko prebrúsiť. Taktiež treba opraviť poškodené alebo zvetrané nátery. V opačnom prípade bude do dreva prenikať nechcená vlhkosť. Až po odstránení nedostatkov môžete drevo impregnovať.

Impregnácia chráni váš záhradný domček pred hmyzom, modraním či drevokaznými hubami a plesňami. Slúži ako preventívna ochrana, preto by mala byť prvým náterom, ktorým bude vaša záhradná chatka či záhradný domček ošetrený. Dajte pozor na to, aby ste ho naniesli v dostatočnom množstve, aby vytvoril chemickú stenu. Aby ste zaistili, že sa z dreva nebude vymývať, je potrebné zafixovať ho vrchným náterom. Veľa výrobcov záhradných chatiek či domčekov vám však vie kvalitný impegračný náter na požiadanie zabezpečiť.

Tip: Ak je váš záhradný domček už napadnutý drevokazným hmyzom, musíte ho odstrániť na to určenými prípravkami (chemické prípravky na preventívne ošetrenie dreva proti škodcom). V prípade plesní a húb ich mechanicky odstráňte a potom drevo altánku či chatky prebrúste a ošetrite napúšťadlom.

wood protection

Odolnosť dreva zabezpečíte lazúrou

Ďalším krokom je vrchný náter, respektíve lazúra. Lazúr pre záhradné chatky a záhradné domčeky je niekoľko. Ktorá je tá správna pre váš záhradný domček záleží od typu dreva. Lazúry slúžia na vytvrdenie povrchu dreva, zvyšujú jeho odolnosť a v neposlednom rade zvýrazňujú krásu dreva. Okrem toho zabraňujú ďalšiemu zašpineniu dreva. Poznáme lazúry tenkovrstvové a hrubovrstvové, ktoré môžu byť buď syntetické alebo riediteľné vodou. Vo väčšine prípadov sa lazúry nanášajú v dvoch až troch vrstvách.

Tenkovrstvová lazúra na povrchu dreva nevytvára žiadnu vrstvu. Vsiakne hlboko do dreva a stáva sa jeho súčasťou. Zachováva prirodzený charakter dreva a zvýrazňuje jeho kresbu. Je obohatená o oleje, vosky, farebné pigmenty a živice, ktoré chránia drevo pred ultrafialovým žiarením. Dodáva drevu schopnosť odpudzovať vodu. Voda do dreva nevsiakne, ale steká po jeho povrchu. Tento typ lazúr nájdete v rôznych farebných prevedeniach. Pri nanášaní takejto lazúry na váš záhradný domček by ste mali myslieť na to, že si vyžaduje minimálne tri vrstvy. Slúži ako finálny náter a záhradná chatka alebo záhradný domček bude chránený pred škodcami na dva až tri roky. Veľkou výhodou tejto lazúry je jej rýchle zasychanie. Aplikácia, ale aj jej renovovanie je jednoduché, pretože nie je potrebné brúsenie.

Hrubovrstvová lazúra obsahuje väčšie množstvo živice, preto vsakuje do dreva len minimálne. Vďaka živici však vytvorí na povrchu dreva vrstvu, ktorá sa podobá priesvitnému laku. Takáto lazúra nájde využite práve na miestach záhradnej chatky, ktoré sa ľahko zašpinia dotykom rúk. Používa sa na nátery okien, zábradlí, parapetných dosiek, ale aj záhradného nábytku. Hrubovrstvová lazúra chráni drevo pred UV žiarením ale aj prenikaním vody. Pred jej obnovením je však potrebné nanovo obrúsiť, aby sa náter mohol opäť zakotviť do dreva.

Tenkovrstvová lazúra sa nanáša štetcom a prebytočný náter, ktorý do dreva nevsiakol je potrebné utrieť hubkou alebo handričkou. Hrubovrstvové lazúry sa aplikujú valčekom ale aj striekaním. Pri ošetrení dreva týmito lazúrami je potrebné dbať na prebrúsenie povrchu pred samotným nanesením lazúry.

wood stain

V ponuke špecializovaných obchodov či e-shopov nájdete aj produkty, ktoré kombinujú lazúru a napúšťadlo. V jednej plechovke tak nájdete lazúru spolu s ochranou dreva pred škodcami, hubami a plesňami. Okrem toho na ochranu a ošetrenie dreva nájdete aj oleje, ktoré prenikajú hlboko do dreva a zanechávajú jeho povrch priedušný. Vlhkosť tak môže z neho jednoducho unikať. Oleje obsahujú farebné pigmenty ale aj látky na ochranu pred škodcami. Oleje sú vhodné na záhradný nábytok, okná ale aj na zvetrané drevené plochy.

Doprajte vášmu záhradnému domčeku či chatke poriadnu starostlivosť. Pripravte si svoje miesto oddychu a relaxácie na zimu a v novej sezóne sa vám odvďačí.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice