Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Kupujeme záhradný altánok. 3 veci, na ktoré pri kúpe nezabudnite!

kruhovitý záhradný altánok

Letná grilovačka či zimné posedenie pri čaji – záhradný altánok je miestom, ktoré môžete využívať počas celého roka. Ponúka priestor na rekreáciu, oddych, čas strávený s rodinou a priateľmi, ale je aj vhodným pomocníkom pri prácach na záhradke. Máte rodinný dom so záhradou či pozemok a premýšľate, že by ste prázdne miesto v záhrade vyplnili? Záhradný altánok je skvelou a praktickou voľbou. Prináša so sebou hneď niekoľko benefitov. Na čo však myslieť ešte predtým, než si ten svoj záhradný altánok kúpite? 

Záhradné altánky majú naozaj všestranné využitie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú záhradné altánky veľmi obľúbené. Predstavujú oddych či pomoc pri prácach na záhrade pre tých starších a zábavu zas pre tých menších. Ponúkajú priestor na množstvo aktivít, ale aj poriadny oddych a relax. Navyše, dajú sa využívať v každom ročnom období. Môžete si totiž zaobstarať krytý záhradný altánok alebo si ho počas chladnejších dní prikryť. Záhradný altánok je rovnako miestom, ktoré podporí vašu kreativitu, či už pri jeho zariaďovaní a dekorovaní, alebo vám môže poslúžiť ako váš exteriérový ateliér.

Tip: Vyberte si správny štýl pre váš záhradný altánok. Prečítajte si, ako si môžete zariadiť váš záhradný altánok.

Avšak ešte predtým, než sa altánok stane súčasťou vašej záhrady a budete ho môcť zariaďovať a dekorovať, pozrite sa spolu s nami na to, čo by ste pred samotnou kúpou záhradného altánku mali vedieť.

Kam umiestniť altánok?

Jedna z prvých vecí, na ktorú by ste mali pred kúpou záhradného altánku myslieť, je, kam ho na vašu záhradu či pozemok umiestnite. Záhradný altánok je miestom, na ktorom budete oddychovať a tráviť čas s rodinou a priateľmi a pravdepodobne nebudete chcieť, aby vás niekto rušil. Vyberte mu teda také miesto, ktoré bude ďaleko od zvedavých očí susedov či okoloidúcich. Nájdite si v záhrade alebo na pozemku zátišie či prípadne zátišie pre altánok vytvorte. Dobrým miestom je roh záhrady v blízkosti kríkov či rastlín, ktoré by ho mohli jemne „ukrývať“. Nezabúdajte však ani na to, že záhradný altánok by mal slúžiť primárne vám a poskytnúť vám krásny výhľad na záhradu. Pri vyberaní miesta však nezabudnite ani na praktickosť a celkový dojem. Ako bude altánok vo vašej záhrade vyzerať a aké funkcie bude spĺňať? Dôležitý je nielen pohľad z altánku, ale aj pohľad na altánok. Preto mu vyberte také miesto, aby ste pri pohľade na vašu záhradu mali príjemné pocity a a altánok dotváral celkovú harmóniu. Ak by ste mali problém s výberom miesta pre váš záhradný altánok, možno vám pomôže plán pozemku. Pomocou plánu si tak môžete lepšie vizualizovať vašu záhradu so všetkými jej komponentami, a teda aj záhradným altánkom. Pri výbere miesta sa môžete zamerať aj na svetové strany, to záleží od toho, či v altánku chcete mať slnko. Nezabudnite ani na prístupovú cestu k altánku, ktorá by v ideálnom prípade mala byť spevnená, aby ste sa k altánku dostali aj počas nepriaznivého počasia. Myslite nielen na nepriaznivé počasie, ale aj na vietor, ktorý z času na čas môže potrápiť vašu záhradu. V tomto prípade je dobré, ak záhradný altánok umiestnite do záveternej časti záhrady.

Podkladová plocha pod altánok

Ak ste altánku vybrali to správne miesto, ďalším ktorom, na ktorý sa zamerať, je príprava podkladovej plochy. Tá je dôležitá nielen pre zachovanie stability altánku, ale aj ako ochrana pred jeho poškodením, napríklad navlhnutím zospodu alebo nerovnomerným usadaním stavby. Záhradné altánky, ale aj domčeky a chatky z našej ponuky sú po ich zložení samonosné a nepotrebujú žiadne kotviace prvky na zabezpečenie stability. V skutočnosti stačí pripraviť iba podkladovú plochu v podobe spevnenej a zarovnanej plochy. Takúto plochu pod záhradný altánok môžete pripraviť s využitím zámkovej dlažby, štiepaným prírodným kameňom, drťou alebo betónovým podkladom. Zarovnaný povrch si môžete pripraviť vysypaním a zhutnením štrkového alebo makadamového lôžka (približne 10 až 15 cm). Na neho môžete následne uložiť zámkovú dlažbu alebo betónové kocky do roviny. Takýto typ podkladovej plochy pre záhradný altánok je najjednoduchší a zároveň aj najmenej finančne náročný. Podkladová plocha pre váš záhradný altánok by mala byť čo najvodorovnejšia. Tak zabezpečíte jeho maximálnu funkčnosť. Čo sa týka tvaru podkladovej plochy, je to na vás. Môže byť vo forme kruhu, šesťuholníka či štvorca. Ak si však pre svoj záhradný altánok vyberiete náveterné miesto, mali by ste rátať s tým, že pri príprave podkladu bude potrebné zabezpečiť aj jeho prikotvenie. 

Ako staviame záhradné altánky, domčeky či chatky u našich klientov? Prečítajte si na našom blogu tu.

Starostlivosť o altánok

Ďalšou vecou, na ktorú je treba myslieť, ak už svoje záhradné kráľovstvo – altánok máte doma, je patričná starostlivosť, ktorú by ste mu mali zabezpečiť. Všetky naše záhradné altánky, ale aj domčeky a chatky sú vyrábané z kvalitného smrekového a borovicového dreva, ktoré sa dováža z vysokých nadmorských výšok škandinávskych a sibírskych oblastí. Tento typ dreva je omnoho tvrdší a hustejší, ako tuzemský smrek, a tak odoláva aj tým najnáročnejším poveternostným podmienkam. Drevo prechádza prirodzeným schnutím, aby sa zabránilo jeho znehodnoteniu plesňami, prasklinami či vypadávaním uzlov. Drevo sa na voľnom priestranstve suší po dobu troch rokov a následne sa dosušuje v špecializovaných sušičkách. Potom sa spracuje pomocou modernej technológie a realizuje sa finálny, ľubovoľne vybratý náter zo širokej farebnej škály tesne pred dodaním záhradného altánku, domčeka či záhradnej chatky na miesto. Tento impregnačný náter vám ušetrí počiatočné starosti a zároveň chráni váš záhradný altánok už od začiatku. Záhradný altánok si však počas jeho využívania bude vyžadovať aj pravidelnú starostlivosť. Vášmu záhradnému altánku by ste mali dopriať pravidelné čistenie a udržiavanie. Raz do roka alebo podľa stavu dreva altánku by ste ho mali aj ošetriť či odstrániť prípadné nedostatky. Na záhradný altánok totiž počas jeho používania vplýva mnoho faktorov, ako vlhkosť, slnečné žiarenie, zrážky ale aj drevokazný hmyz, plesne či huby. Pri zanedbaní starostlivosti môže dôjsť k zmene objemu dreva alebo jeho praskaniu či zvetrávaniu. Dbajte pre to na to, aby ste svojmu záhradnému altánku zabezpečili dostatočnú starostlivosť. Ako sa starať o záhradný altánok, domček či chatku si môžete prečítať tu. Ak by ste však potrebovali drevo altánku ošetriť či zbaviť škodcov alebo iných nedostatkov, niekoľko tipov nájdete aj v článku tu.

záhradný altánok s posedením a grilom

Záhradný altánok bude vaším spoločníkom nielen počas prác na záhradke, ale aj oddychu a chvíľ s vašimi blízkymi. Pre mnohých je altánok skutočným záhradným kráľovstvom, ktoré si zveľaďujú a vytvárajú tak príjemnú atmosféru s výhľadom na celú záhradu. Ak premýšľate nad záhradným  altánkom aj vy, veríme, že sme vám týmito tipmi pomohli k jasnejšiemu výberu toho vášho záhradného kráľovstva. Zároveň vám radi pomôžeme a poradíme v prípade akýchkoľvek ďalších otázok či nejasností. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice