Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Domáce záhradné projekty: Vyrobte si vkusný drevený kôš do záhrady

výsledný kôš

Radi majstrujete či hľadáte inšpiráciu na nový záhradný projekt? Potom ste na správnom mieste! V tomto článku sa spoločne pozrieme na to, ako si svojpomocne vyrobiť záhradný drevený kôš.

Čo v článku nájdete:

Tento drevený kôš je jednoduchý záhradný projekt, ktorého realizáciu zvládnete v priebehu niekoľkých dní. Za pár dní a s využitím len niekoľkých materiálov, nástrojov a pomôcok si tak jednoducho vytvoríte praktického záhradného pomocníka. Pri častom pobyte na záhrade či počas záhradných posedení, grilovačiek či iných príležitostí je prirodzené, že občas potrebujete aj niečo vyhodiť. Miesto na odpadky však vôbec nemusí vyzerať odpudivo! Práve naopak, s pomocou tohto postupu si budete vedieť vytvoriť vkusný záhradný kôš, ktorý po estetickej stránke rozhodne prostredie záhrady kaziť nebude. 

Na tento projekt budete potrebovať:

 • nepotrebný kovový sud (v tomto prípade bol použitý sud od oleja),
 • čistič na odmastenie (napríklad čistič bŕzd),
 • základná farba, voliteľná farba (na sud),
 • drevené palety,
 • brúska na drevo,
 • priamočiara píla (na vyrezávanie kruhov),
 • kotúčová píla  (na odrezávanie dosiek),
 • krycia farba na drevo do exteriéru,
 • štetec,
 • meter,
 • vŕtačka,
 • skrutky,
 • 4 ks hranolov (45 cm x 15 cm x 8 cm),
 • ceruzka na drevo.

Pozrime sa spoločne na jednotlivé kroky a postup realizácie:

Čistenie a opracovanie sudu

Na výrobu tohto záhradného koša môžeme využiť starší nepotrebný sud, ako napríklad kovový sud od oleja. V tomto prípade je na začiatok potrebné sud vyčistiť a odmastiť, na čo môžete využiť napríklad čistič bŕzd. Následne sud môžete z vonkajšej strany obrúsiť, napríklad v prípade, že je natretý farbou, ktorá sa vám nepáči. Po obrúsení sudu ho natrite vrstvou základnej farby a následne vami zvolenou farbou – táto vrstva farebného náteru bude do istej miery viditeľná pod drevenými doskami, a tak zvoľte takú farbu, ktorá sa vám bude páčiť, alebo bude najmenej kontrastná s odtieňom drevených dosiek.

Kovový sud pred odmastením a vyčistením
Kovový sud pred odmastením a vyčistením

Brúsenie, odmastenie a čistenie sudu
Brúsenie, odmastenie a čistenie sudu
Aplikácia farby na sud
Aplikácia farby na sud

Príprava, opracovanie a pripevnenie drevených dosiek 

Ak už máte sud poriadne vyčistený, obrúsený a natretý, nasleduje práca s drevenými paletami. Drevené palety je potrebné najprv rozobrať na jednotlivé kúsky. Potom si si odmerajte výšku sudu, podľa tejto požadovanej výšky narežte jednotlivé dosky z palety. Následne je potrebné drevené dosky opracovať – obrúsiť a natrieť krycou farbou, najideálnejšie farbou na drevo do exteriéru.

Následne z vnútornej strany sudu navŕtajte diery z bokov, aby ste mohli dosky prichytiť šraubami. Prikladajte  dosky k sudu a podľa toho do neho vyvŕtajte diery. Cez vnútro sudu následne prišraubujte šrauby do dosky. Takto postupujte pri každej jednej doske až kým doskami neolemujete celý vonkajší obvod sudu.

Pripevnenie dosiek na obvod sudu
Pripevnenie dosiek na obvod sudu

Olemovaný sud doskami (pohľad zhora)
Olemovaný sud doskami (pohľad zhora)

Olemovaný sud doskami (pohľad spredu)
Olemovaný sud doskami (pohľad spredu)

Výroba nôh koša

Ďalším krokom je výroba nôh záhradného koša. Na to budete potrebovať 4 kusy hranolov (z rozobratých paliet či iných zvyškov či kusov dreva) o rozmeroch približne 8 cm hrúbka, 15 cm šírka a 40 cm dĺžka. Na každom hranole odrežte  45-stupňový uhol na jednej aj na druhej strane. Takto orezané hranoly prišraubujte z vnútornej strany sudu – najprv vyvŕtajte dieru cez dosku až do sudu a zvnútra prišraubujte dlhými šraubami až do nôh (hranolov).

Drevené hranoly orezané na požadované rozmery a tvar
Drevené hranoly orezané na požadované rozmery a tvar

Pripevnenie hranolov na spodok koša
Pripevnenie hranolov na spodok koša

Výroba dna 

Po dokončení nôh dreveného koša je ďalším krokom výroba dna. Najprv si odmerajte priemer sudu z vnútornej strany. Potom si z dosiek (6 kusov) vytvorte štvorec tak, že jednotlivé dosky spojíte prišraubovaním dvoch dosiek zo spodnej strany. Rozmer, respektíve priemer sudu si prekreslite na tento štvorec a na základe toho náčrtu vyrežte dno. Aj to bude potrebné obrúsiť a natrieť krycou farbou na drevo do exteriéru. Následne dno len vsuňte na spodok sudu, nie je potrebné ho šraubovať či inak pripevňovať. 

Štvorec vytvorený z dosiek

Nakreslený priemer dna pred výrezom

Dno koša po výreze

Drevené dno v koši

Výroba poklopu

Takým istým spôsobom môžete vytvoriť aj poklop na kôš. Odmeraný priemer sudu navýšte približne o 3 centimetre a opäť vyrežte kruh zo štvorca z dosiek. Nezabudnite tiež na obrúsenie a natrenie. Na veko môžete z vrchnej strany prišraubovať aj rúčku, pomocou ktorej budete poklop dvíhať. 

Náčrt výrezu poklopu koša

A takto vyzerá záhradný drevený kôš vo svojej finálnej verzii (bez poklopu):

výsledný kôš bez poklopu

Po dokončení všetkých jednotlivých častí môžete celý záhradný kôš ešte raz natrieť ochranným krycím náterom. Zvoľte farebný odtieň podľa vlastného vkusu či štýlu, v akom máte zariadenú záhradu či ďalšie jej časti, ako je napríklad záhradný altánok či domček. Krycí náter slúži nielen po estetickej stránke, ale vhodne vybraná farba do exteriéru drevu zabezpečí aj patričnú ochranu pred vlhkom, slnečným žiarením či inými škodcami, ktoré by mohli povrch dreva narušiť či poškodiť. Drevo je mimoriadne vhodný materiál do prostredia záhrady, no netreba zabúdať, že oveľa jednoduchšie podlieha poveternostným vplyvom. Najväčším „nepriateľom“ dreva ja vlhkosť. Vplyvom nej môže drevo meniť svoje vlastnosti, tvar, môže sa deformovať, praskať či začať hniť a byť náchylné na napadnutie drevokazným hmyzom. Preto je pri všetkých drevených záhradných projektoch, ale aj stavbách či iných drevených prvkoch dôležitá správna starostlivosť a ochrana dreva. Tak zabezpečíte ich odolnosť a predĺžite tak ich funkčnosť a životnosť. 

Tip na ďalšie čítanie: Máte doma na záhrade staré či nepotrebné drevo a chceli by ste ho nejako využiť? Potom vás určite zaujme náš článok, v ktorom nájdete inšpiratívne tipy na to, ako využiť staré drevo kreatívne!

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice