Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

5 účinných prírodných repelentov, ktoré nájdete aj v záhrade

mucha plánujúca zlobu

Leto je pre mnohých obľúbeným ročným obdobím. Ponúka nám príjemné počasie a s ním aj oveľa viac času, ktorý môžeme tráviť na záhrade. Pobyt na záhrade nám práve počas leta mnohokrát znepríjemňujú komáre či iný hmyz. Ako sa ochrániť sa na záhrade pred hmyzom? 

Čo v článku nájdete:

Záhrada poskytuje ideálne prostredie nielen na pestovanie, ale aj príjemný oddych a posedenia s rodinou či priateľmi. Nič však ale nedokáže znepríjemniť záhradné posedenia či grilovačky viac, ako nepríjemné štípance od komárov. Okrem toho, pri pobyte v prírode (záhradu nevynímajúc) by sme sa tiež mali chrániť aj pred kliešťami. Nepríjemné a v niektorých prípadoch aj nebezpečné (napríklad v prípade alergií) sú aj štípance od včiel či ôs. V tomto článku nájdete tipy na  rôzne rastliny a bylinky, ktoré svojou vôňou či vlastnosťami prirodzene odpudzujú hmyz, ale aj praktické tipy a návody na to, ako si vyrobiť vlastné domáce repelenty.

Rastliny a bylinky, ktoré odpudzujú hmyz

Aby ste boli v záhrade chránení pred nepríjemným hmyzom, môžete si do nej posadiť a zakomponovať rôzne rastliny, ktoré prirodzene odpudzujú hmyz. Najideálnejšie je umiestniť ich v blízkosti miest, na ktorých sa v záhrade zdržiavate najčastejšie. Môže to byť v blízkosti záhradného altánku, terasy či záhradného posedenia.

Najúčinnejšie rastliny a bylinky, ktoré odpudzujú komáre a hmyz:

 • citrónová tráva,
 • levanduľa,
 • rozmarín,
 • mäta (všetky druhy),
 • bazalka,
 • aksamietnica,
 • muškáty,
 • kocúrnik obyčajný,
 • tymian,
 • medovka,
 • nechtík lekársky,
 • cesnak.

Účinnou rastlinou pri odpudzovaní hmyzu je citrónová tráva (vôňovec citrónový). Určite ste už vyskúšali sviečky proti komárom s citrónovou vôňou. Ich účinnosť zabezpečujú práve silice z tejto rastliny, ktoré sa vyznačujú touto charakteristickou vôňou. Takéto citronelové sviečky však mnohokrát obsahujú aj ďalšie iné chemické látky. Ideálnou a úplne prírodnou voľbou je pestovať citronelu, či už v kvetináči alebo voľne v záhrade. Dobre sa jej darí na slnečnom mieste. 

citrónová tráva

Vôňa kvetov levandule má nielen upokojujúce účinky, ale je pôsobí aj pri odpudzovaní hmyzu. Levanduľu môžete pestovať v črepníku či voľne v záhrade. Okrem svojich praktických benefitov tiež veľmi pekne kvitne a je skvelou ozdobou do prostredia záhrady, altánku či terasy. Môžete ju posadiť tiež ako lem okolo chodníka v záhrade. Ak chcete aby vám levanduľa bohato kvitla, posaďte ju na miesto s dostatkom slnka. 

levanduľa

Rozmarín je bylinka, ktorú okrem na prípravu chutných jedál môžete využiť aj ako prírodný repelent. Môžete ho využiť napríklad aj pri grilovačkách – a to nie len na ochutenie jedla, ale niekoľko vetvičiek rozmarínu môžete hodiť aj do ohňa, ktoré uvoľnia vôňu a spolu s dymom odpudia dotieravý hmyz.

rozmarín zväzok

Do jedál a nápojov počas leta môžeme používať aj mätu či bazalku. Obe tieto bylinky však majú tiež schopnosť odpudzovať hmyz. Mätu môžete pestovať v kvetináčoch či voľne v záhrade. Bazalka je jednoročná bylinka a hodí sa na pestovanie v kvetináčoch. Nielenže odpudzuje hmyz, ale je tiež dobrým pomocníkom pri uštipnutí komárom. Stačí rozdrobiť niekoľko lístkov bazalky, čím sa uvoľní prírodný olej a natrieť ním štípanec. Bazalka štipnuté miesto na koži upokojí, zmierni svrbenie a tiež opuch. 

mäta
bazalka

Vhodnou rastlinou pri odpudzovaní hmyzu v záhrade je aj aksamietnica, ktorá obsahuje látku pyretrín. Tá funguje ako účinný prírodný repelent. Hovorí sa, že aksamietnica by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Okrem komárov a hmyzu totiž dokáže odpudzovať aj pôdne škodce. Je vhodná na pestovanie okolo záhonov. Zároveň je táto kvetina vhodná aj na pestovanie v kvetináčoch na balkónoch a okeniciach, čím sa zabráni hmyzu aj v interiéri.

aksamietnica

Na balkónoch a okeniciach (nielen domu, ale aj terasy či záhradného altánku) môžete na odpudenie hmyzu pestovať aj muškáty. Na ochranu pred hmyzom sú ideálne také, ktoré majú citrónovú vôňu. Muškáty si vyžadujú striedanie slnka a tieňa a dostatok vlahy.

muškáty

Kocúrnik obyčajný, ako už napovedá aj samotný názov, je obľúbenou rastlinou mačiek. Avšak komáre a hmyz ju neznášajú. Je nenáročnou a rýchlo rastúcou rastlinou, ktorá je vhodná do záhrady, ak sa chcete zbaviť nepríjemného hmyzu. 

kocúrnik obyčajný

Tipy na domáce prírodné repelenty 

Užívate si príjemný letný večer na terase či v altánku v záhrade a zrazu vás nepríjemne uštipne komár a pokožka vás potom svrbí či je podráždená. To je skúsenosť, ktorú sme zažili určite všetci. Aby ste si vychutnali pobyt a posedenia na záhrade bez otravného hmyzu, môžete si pomôcť aj týmito prírodnými repelentmi. Ich výroba vám nezaberie veľa času a väčšina ingrediencií sa dá nájsť doma či v záhrade.

Pozrime sa spoločne na to, ako si vyrobiť domáce prírodné repelenty, ktoré vás ochránia pre komármi či kliešťami.

Repelent z klinčekov

klinčeky

Na tento repelent budete potrebovať 100 ml klasickej Alpy, do ktorej pridáte 15 až 20 klinčekov. Ku klinčekom môžete pridať aj nakrájanú citrónovú kôru z 1/4 citróna. Túto zmes nechajte lúhovať minimálne 48 hodín. Potom tekutinu prelejte do fľaštičky s rozprašovačom. Repelent aplikujte na pokožku a dajte si pozor, aby sa nedostal do očí.

Rozmarínový repelent

rozmarín

Na tento domáci repelent budete potrebovať niekoľko vetvičiek rozmarínu (približne 10 gramov), pol litra destilovanej vody a jednu lyžicu vínneho octu. Destilovanú vodu priveďte k varu a vhoďte do nej rozmarín. Nechajte lúhovať, kým voda nevychladne. Následne ju preceďte cez sitko, pridajte lyžicu octu a nalejte do fľaštičky s rozprašovačom.

Citrónovo levanduľový repelent

levanduľový extrakt

Tento repelent je účinný na ochranu proti kliešťom. Postačí vám na to klasický olej ako základ (napríklad olivový olej), esenciálny levanduľový a citrónový olej. Zmiešajte tri lyžice klasického oleja, 5 kvapiek levanduľového a 5 kvapiek citrónového oleja a poriadne rozmiešajte.

Repelent z esenciálnych olejov

repelent z esenciálnych olejov

Na výrobu domácich repelentov môžete využiť aj ďalšie iné esenciálne oleje. Okrem spomínaného levanduľového či citrónového má skvelé repelentné účinky aj eukalyptový, tymianový, mätový, bazalkový či majoránový olej. 

Tip: Olejové domáce repelenty nanášajte na zápästia, predlaktia, pod kolená, na členky a za uši. Tak budete mať zaručenú ochranu celého tela pred nepríjemnými komármi a kliešťami Repelenty z esenciálnych olejov môžete využiť aj tak, že ich nakvapkáte na vreckovku či obväz, ktoré si potom priviažete k členku.

Citrusový repelent

esenciálny olej

Proti komárom a kliešťom môžete bojovať aj s využitím citrusov. Zvoľte si ľubovoľné citrusové plody alebo ich kombinácie, či už sú to citróny, limetky, pomaranče, mandarínky alebo grapefruity. Nakrájajte plody na kocky a vložte do vody. Varte asi hodinu na miernom ohni. Po vychladnutí sceďte pomocou sitka a nalejte roztok do fľaštičky so sprejom. Aplikujte pred pobytom v prírode či záhrade. 

Bylinkové vrecúško

čajové sáčky

Účinným odpudzovačom kliešťov môže byť aj bylinkové vrecúško. Využiť môžete sušenú mätu, medovku, bazalku a fenikel. Bylinky najemno podrvte, zmiešajte a nasypte do menšieho plátenného vrecka, ktoré môžete vložiť medzi šnúrky či pod jazyk na topánkach alebo do ponožiek. Kliešte vôňa byliniek odradí a tak budete chránení.

Tip: Účinok repelentov môže časom vyprchať. Preto, ak plánujete dlhý pobyt v záhrade, uistite sa, že repelent nanášate pravidelne. Taktiež, nanášajte vždy len jeden druh repelentu proti komárom a jeden druh proti kliešťom.

Ak ste si po pobyte v záhrade našli kliešťa, ideálne je ho ihneď vybrať. Vyhnite sa však nanášaniu olejov, krémov či iných roztokov na kliešťa. Prisatého kliešťa by ste tiež nemali vyberať točivým spôsobom. Ideálne je použiť pinzetu na vyberanie kliešťov. Po vytiahnutí kliešťa pokožku dezinfikujte. Postihnuté miesto kontrolujte dlhšiu dobu po vybratí (aj mesiac a viac) a sledujte, či sa neobjavilo začervenanie alebo opuch. Ak by ste mali akékoľvek pochybnosti, alebo by ste sa chceli uistiť, či je všetko v poriadku, určite kontaktuje svojho všeobecného lekára. Kliešte dokážu spôsobiť ochorenia, akým je lymská borelióza či kliešťová encefalitída, a tak je mimoriadne dôležité chrániť sa. Pred odchodom do prírody či záhrady využite prírodné repelenty a po návrate domov sa rozhodne nezabudnite dôkladne prehliadnuť.

Užite si leto v záhrade naplno a bez otráveného hmyzu! Vyskúšajte niektoré z týchto tipov na prírodné odpudzovače komárov či repelenty proti komárom a kliešťom a chráňte sa pri pobyte v záhrade.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice