Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Záhradné altánky – ako sa starať o drevo?

Drevený záhradný altánok OKLAHOMA 16 s čiernou strešnou krytinou a kvetinačmi zasadený do záhrady pri dome

Ste majiteľom záhradného altánku? Tak potom určite viete, že správnou starostlivosťou mu môžete predĺžiť život aj o desaťročie. Životnosť každej drevenej stavby je obmedzená a záhradné altánky nie sú výnimkou.

Okrem správnej starostlivosti sa dá životnosť výrazne predĺžiť aj správne navrhnutou konštrukciou alebo dobre zvolenou chemickou ochranou. Konštrukcia drevených záhradných altánkov sa vyrába prevažne zo severského smreku, čím sa zabezpečuje dlhá životnosť stavby. Prístrešok nie je však to jediné, čo záhradné altánky chráni.

Najdôležitejšia vec je ochranný náter. Drevo však nestačí ošetriť náterom len raz. V priemere sa to odporúča robiť v intervale aspoň každé 4 roky. Chemické látky musia tiež spĺňať isté vlastnosti, ku ktorým patrí napríklad dostatočná fungicídna a insekticídna účinnosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom, rovnomerné a rýchle vnikanie látky do dreva a podobne. Výber náteru na báze alkydových živíc je tá správna možnosť, kedže prepúšťanie vodných pár je veľmi dôležité.

Ak chcete váš záhradný altánok uchrániť od nadmernej vlhkosti, vhodným riešením je zhotovenie odkvapového chodníka okolo stien altánku. Pokiaľ je urobený správne s miernym sklonom, voda odteká od stien altánku a tým je spodný diel steny chránený pred spomínanou vlhkosťou. Ďalším tipom, čo sa týka vlhnutia spodných častí stien domčeka, je natretie dreva blízko základovej dosky a zeminy impregnačnou látkou.

Zahradny altanok altan altanok

Altanok ALABAMA

Povedzme si však aj niečo o korózii nechráneného dreva, ktorej môže podľahnúť aj váš altánok, pokiaľ nebudete dodržiavať vyššie spomenuté rady, ktoré sú naozaj minimum, čo môžete pre svoj altánok spraviť. Biočinitele, teda škodci spôsobujú degradáciu dreva úplne všade. Postreky, či nátery na drevo však už bežne obsahujú látku, ktorá škodce odpudzuje.

Škodce však nie sú jediná vec, ktorá môže záhradné altánky poškodiť, stále sú tu aj iné činitele a to napríklad voda, čo spôsobuje hydrolýzu, slnko spôsobuje fotooxidáciu a teplo termooxidáciu. Hydrolíza vzniká pôsobením kyseliny vodných roztokov na nechránené drevo. Drevo je samo o sebe do určitej miery odolné voči týmto kyselinám ale však hlavne v prípade, že ide o pôsobenie pri nižších teplotách. Pokiaľ je pôsobenie na drevo sprevádzané vyššími teplotami, takisto sa zvyšuje aj koncentrácia kyselín a intenzita pôsobenia na drevo sa stupňuje.

zahradny altanok dreveny altan

Altanok MONTANA

Drevo ihličnatých stromov je odolnejšie voči kyselinám vody, ako drevo listnatých stromov. Fotooxidácia patrí k najmenej agresívnym formám degradácie dreva. Drevo obsahuje lignin a pri pôsobení fotooxidácie naň sa drevo znehodnocuje. Dochádza k zmene farby – žltnutie až hnednutie a k následnému popraskaniu povrchu dreva. Ku termooxidácii dochádza počas pôsobenia a vystavovania dreva vysokými teplotami. Rozsah tejto degradácie závisí od viacerých faktorov, ako napríklad teplota, prítomnosť chemikálii, doba pôsobenia tepla na drevo alebo prísun kyslíka. Jeden z prejavov pôsobenia tepla je úbytok hmotnosti. Úbytok 1% na hmotnosti sa prejaví pri pôsobení teploty 80 stupňov. Postihované sú predovšetkým hemicelulózy dreva v ktorých dochádza k úbytku vody, čo má zá následok aj úbytok na hmotnosti. Celkovo dochádza aj k zoslabnutiu väzieb medzi vláknami dreva, čím drevo stráca svoju odolnosť. Všetkým týmto faktorom sa dá jednoducho predchádzať vo vyššie spomenutej starostlivosti, ktorá vám za predĺženie života vášho altánku určite stojí!

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice