Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako vykurovať záhradný domček alebo chatku

snowy terrace

Počasie sa síce stále zhoršuje a ochladzuje, to ale však neznamená, že musíme zabudnúť na svoje záhradné chatky a domčeky. Pobyt na čerstvom vzduchu je obzvlášť v zime veľmi prospešný. Či už v chatke môžete tráviť celé dni alebo len víkendy, pripravte si ju ešte teraz a využívajte ju po celý rok.

Prípravy, ktoré sú potrebné k tomu, aby ste si záhradné domčeky užili aj v zime je možné uskutočniť po celý rok. Čím skôr ich ale spravíte, tak tým lepšie. V minulom článku sme písali ako zabezpečiť chatky pred prvými mrazmi a následne prichádzajúcou zimou. Tieto opatrenia urobte čo najskôr, aby ste predišli nežiadúcim katastrofám a váš domček prežil zimu. Čo ale ešte urobiť naviac, aby ste si zimu v chatke ozaj užili?

Ako prvé a dôležité pri využívaní záhradných domčekov v zime nás napadne to najdôležitejšie – aby tam bolo teplo. Keď zabezpečíte teplo v domčeku, tak máte vlastne zabezpečený aj príjemný pobyt a oddych. Akými spôsobmi je možné vykurovať záhradné domčeky?

Vykurovanie

Na vykurovanie existujú na trhu rôzne ohrievače a možnosti, no ideálne je myslieť na zateplenie už s kúpou domčeka. Zateplenie je investícia, ktorá sa v priebehu pár rokov vráti späť. Štandardne zateplenie ponúkajú už výrobcovia domčekov. Keď si nájdete kvalitného výrobcu, tak to má viacero výhod. Materiál, z ktorého sú záhradné domčeky vyrobené sú veľmi kvalitné a odolávajú bez problémov zime. Ako druhou výhodou je práve to, že výrobcovia (nie distribútori) ponúkajú zateplenie ako doplnkovú službu. Cena zateplenia sa odvíja od veľkosti domčeka. Najväčšou výhodou tohto spôsobu je úspora energie. Ak však nie ste odborník, nechajte zatepľovanie určite na profesionálov, lebo sa môže stať, že sa úplne “minie” účinku.

Elektrické radiátory

Radiátory sú väčšinou voľne stojace a prenosné zariadenia. Napájajú sa na elektrinu, takže predpokladajú, že máte v záhradnom domčeku elektrickú prípojku. Tieto prenosné zariadenia nevyžadujú žiadnu inštaláciu. Sú bezpečnou a modernou voľbou pre zruby alebo záhradné domčeky, ktoré sa nachádzajú v prašnom prostredí. Takisto sú vhodné, ak netrávite v domčeku každý deň. V tom prípade by mohli byť neekonomické. Tip: Na trhu sú modely so zabudovanými časovačmi. V dnešnej dobe je napríklad fungujúci systém, kedy si viete zo svojho mobilu poslať sms do zariadenia radiátoru a táto sms ho spustí. A vy prídete už do vyhriateho domčeka!

elektricky radiator

Elektrické ohrievače “fény”

Elektrické fúkare sú zariadenia, ktoré sa ľahko používajú a poskytujú okamžité teplo. Stačí ich zapojiť a začnú fúkať. Tieto zariadenia však majú veľmi veľkú elektrickú spotrebu, preto by sa mali používať len do malých priestorov alebo do priestorov, kde je vykurovanie dočasné. Čiže ak využívate svoj domček napríklad na jeden deň v týždni, tak je to pre vás skvelá voľba. Existuje široká škála veľkostí a rôznych štýlov.

fukar

Halogénové ohrievače

Sú takisto prenosné, napájané elektrickou energiou, ale namiesto elektrických cievok používajú na dodávanie tepla halogénové prvky. Teplo, ktoré získate týmto spôsobom vykurovania sa vytráca pomalšie ako pri priamom ohreve vzduchu. Sú možno drahšie, ale sú aj trvanlivejšie. Sú úspornejšie a majú bezpečnostné prvky, ktoré zabraňujú nežiadúcim nehodám, ak by ohrievač spadol.

halogenovy ohrievac

Olejový radiátor

Tento radiátor funguje na princípe, že teplo akumuluje do tekutej náplne a tak dokáže do okolia uvoľňovať energiu plynulo. Tento radiátor je určený hlavne na sezónne vykurovanie, čiže je ideálnym do záhradných domčekov, ak ich nechcete zateplovať.

olejovy radiator

Biokrb

Biokrby sú najmenej efektívnou možnosťou. Je tomu tak preto, lebo neslúžia primárne na vykurovanie, ale ako dekorácia. To však neznamená, že nevykurujú. Majú väčšinou 1 – 3 kW výkon a teplotu v miestnosti dokážu zvýšiť o cca 5 stupňov. Biokrb nepotrebuje komín, ale funguje na princípe bioliehu. Biokrb vyzerá presne ako kozub a má skutočný plameň. Biokrb je ale dobrým doplnkom, ak už máte inú formu vykurovania – napríklad zateplenie alebo podlahové kúrenie.

biokrb

Doplnkové možnosti

Ak ste sa rozhodli využívať záhradné domčeky po celý rok, tak určite nezabudnite ani na doplnkové možnosti, ktoré vašu chatku zútulnia a navodia pocit tepla. Ako prvé – nezabudnite na koberce. Koberec na zemi zabezpečí to, že vám od podlahy nebude zima na nohy. Dôležité je to v prípade, ak nemáte podlahové kúrenie. Vyššie spomenuté možnosti vám síce urobia teplo, ale zima zospodu domčeka stále ostane. Práve koberec môže tento pocit chladu zmierniť. Ako druhé je dobré do okien umiestniť záclony. Tie môžu zabrániť jemnému prefukovaniu z okien, ale najmä zabezpečia pocit tepla.

Ak si zabezpečíte dostatočné zateplenie vášho domčeka, tak potom by vám už nič nemalo brániť prežívať príjemné a relaxačné chvíľky s teplým čajom a dobrou knihou v prostredí prírody a zároveň v teple vášho záhradného domčeka.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice