Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako sa dá využiť záhrada?

drevený záhradný domček v upravenej záhrade

Hľadáte inšpirácie a tipy pre vašu záhradu? Tak potom ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinášame niekoľko zaujímavých pohľadov na to, ako sa dá využiť záhrada, nezáležiac na jej veľkosti či type. Inšpirujte sa aj vy pri zveľaďovaní tej svojej!

Čo v článku nájdete:

Záhrada a pestovanie – obľúbení záhradní pomocníci

Prvé, čo väčšine napadne pri slove záhrada, je určite pestovanie rôznych chutných plodín ale aj kvetov, rastlín či stromov. Mať vlastnú záhradku, na ktorej môžete aj pestovať, je čím ďalej tým viac veľkým plusom. Najmä z hľadiska kvality a chuti vypestovaných potravín. Pocit zadosťučinenia je tiež skvelou odmenou. Záhradkárčenie a pestovanie vám môžu uľahčiť a zefektívniť rôzni pomocníci. Najväčším z nich je práve záhradný domček, ktorý poslúži ako miesto na uskladňovanie záhradných pomôcok a náradia. Záhradný domček zabezpečí, že budete mať v pomôckach systém a kedykoľvek budete nejakú z nich potrebovať, budete presne vedieť, kde hľadať. Záhradné domčeky sú väčšinou vyrábané z drevených materiálov, no nájdete aj plastové či plechové domčeky. Tie drevené ale dodávajú celej záhrade na atmosfére a viac zapadajú do prírodného prostredia. Drevené záhradné domčeky dnes už nie sú len obyčajnými búdkami. Práve naopak. Mnohokrát sú aj vkusnou záhradnou stavbou s estetickými vlastnosťami.

záhradné nástroje

Pri starostlivosti o záhradu sa určite nezaobídete bez spoľahlivého náradia. Kvalitné záhradné náradie vám ušetrí nielen čas ale aj energiu. Aké záhradné náradie by vám nemalo určite chýbať? Pri starostlivosti o trávnik rozhodnete využijete kosačku, vytrhávač buriny, vretenovú kosačku, nožnice na trávu či prevzdušňovacie hrable. Pri starostlivosti o pôdu sa vám zasa zíde lopata, rýľ, motyka či kultivátor. So starostlivosťou o stromy a kríky vám pomôžu záhradnícke nožnice či nožnice sa vetvy. Pri sadení využijete motyku, lopatku či sádzač cibuľovín. Samozrejmosťou sú aj hrable, ktoré vám pomôžu najmä teraz v jesennom období s odpratávaním lístia. Praktické sú aj vidly a prípadne môžete využiť aj vysávač lístia. Na zimu sa vám určite zíde lopata na sneh alebo odhŕňač snehu.

Záhrada ako kreatívna dielňa, ateliér či záhradná kancelária

Záhrada sa dá využiť na množstvo účelov. Jedným z nich je aj priestor na tvorbu. Nezáleží na tom, či ide o kreatívne činnosti, umenie alebo kancelársku prácu. Záhradu môžete využiť na vybudovanie si svojho vlastného pracovného priestoru, či už je to dielňa, ateliér alebo aj kancelária. S týmto vám dokáže pomôcť práve záhradný domček alebo chatka. Vhodný je domček s jednou alebo dvoma miestnosťami, ktorý si môžete umiestniť do záhrady a prispôsobiť na požadované aktivity. Záhradný domček ako kancelária, ateliér či dielňa dnes už nie je ničím výnimočným.

záhradný home office v záhraddnom domčeku

Tip: Pozrite si ďalšie menej či viac tradičné využitia záhradných domčekov. Z niektorých možno budete prekvapení. 

Oddych a relax na záhrade, záhradné spa

Určite budete súhlasiť, ak povieme, že záhrada je tiež skvelým miestom na relax a oddych. Prírodné a príjemné prostredie, čerstvý vzduch, ticho a pokoj, ktoré z nej sála, sú skvelými predpokladmi na poriadny oddych. Aby bol však ešte lepší, môžete si so svojej záhrady vytvoriť vaše vlastné súkromné spa. Pýtate sa, ako na to? Odpoveďou je domáca vonkajšia sauna. Za wellnessom a spa už nemusíte chodiť so wellness či relax centier. Na svoju záhradu si môžete zaobstarať vašu vlastnú záhradnú saunu. Vo všeobecnosti sú vonkajšie sauny veľmi atraktívnym konceptom, ktorý prispeje k ozvláštneniu vašej záhrady a navyše je skvelým pomocníkom pri relaxácii. Sauna je prakticky akýmsi samostatným svetom vo vašej záhrade, ktorý ponúka maximálne súkromie. A napokon, okrem skvelých benefitov na telo a myseľ, vlastná sauna ponúka ešte väčší pôžitok oproti saunovaniu v spoločných wellness centrách. 

interiér sauny

Tip: Aké benefity so sebou saunovanie prináša a ako sa správne saunovať?

Ako si zaobstarať vonkajšiu saunu priamo na záhradu? Záhradné sauny majú podobu drevených záhradných domčekov. Zvyčajne obsahujú dve miestnosti, z ktorých jedna slúži ako šatňa a druhá je saunovacia miestnosť. Niektoré vonkajšie sauny sú tiež vybavené terasou. Ak vás zaujal koncept sauny na záhrade, môžete si pozrieť našu ponuku záhradných sáun a inšpirovať sa.

Záhrada ako umenie

Na záhrade sa okrem pestovania môžete vyžívať aj v jej zveľaďovaní, zariaďovaní či dekorovaní. Ak radi trávite čas v záhrade na čerstvom vzduchu, určite viete, že prostredie, ktoré si okolo seba v záhrade vytvoríte, vplýva na vašu náladu a na to, ako sa cítite. S pomocou rôznych dekorácií, doplnkov ale aj štýlov si môžete zo záhrady postupne tvoriť vaše vlastné záhradné kráľovstvo. Existuje množstvo spôsobov, ktorými si zveľadiť záhradu. Ako inšpiráciu či návod môžete využiť aj rôzne štýly, v ktorých si môžete záhradu zariadiť, ako napríklad japonský štýl, minimalistický štýl či v poslednej dobe čoraz viac obľúbený hygge štýl.

Tip: Akými štýlmi si môžete zariadiť záhradu či záhradný domček, chatku alebo altánok? V našom článku nájdete podrobný zoznam záhradných štýlov a ich popisy a jednotlivé charakteristiky.

japonská záhrada plná zelených rastlín

Atmosféru vám do záhrady či záhradnej stavby môžu vniesť aj rôzne dekorácie či doplnky. Ak sa aj vy radi vyžívate v dekorovaní a máte zmysel pre estetiku, tak potom vás určite bude zaujímať, aké záhradné dekorácie môžete využiť. Inšpirujte sa napríklad drevenými dekoráciami do záhrady či skúste tieto vlastnoručne vyrobené doplnky do záhradného domčeka.

Umeleckým prvkom v záhrade môže byť aj záhradné jazierko. Záhradné jazierko je ideálne na skrášlenie a osvieženie záhrady a je skvelým doplnkom pri odpočinku. Dodáva záhrade harmóniu a s jeho pomocou si tak môžete vytvoriť útulné miesto na oddych a rekreáciu. Voda je sama o sebe symbolom života, energie a vitality. V záhrade si tak pomocou jazierka môžete vytvoriť nielen oázu pokoja, ale doprajete životodarný zdroj aj vašim rastlinkám. Chceli by ste aj vy svoje záhradné jazierko? Ako na to? Prečítajte si, ako si dokážete jazierko vytvoriť aj sami svojpomocne.

Oslavy a svadba na záhrade 

Záhrada je tiež skvelým miestom na stretnutia s rodinou, priateľmi a blízkymi. Najmä vtedy, keď je dôvod na oslavu. Pri záhradných oslavách či posedeniach skvelo poslúži záhradný altánok, ktorý vytvorí zastrešené miesto, kde sa môže stretnúť celá rodina či partia priateľov. So záhradným altánkom naberajú gril párty, narodeninové oslavy či iné príležitosti nový rozmer. Výnimkou nie sú ani svadby na záhrade. Práve naopak, sú čoraz viac populárne. Záhradný altánok sa s využitím tých správnych dekorácií a doplnkov dokáže ľahko premeniť na romantický svadobný altánok a vytvoriť ideálne miesto na svadobný obrad.

Ubytovanie na záhrade

Či už to bude po záhradnej oslave či párty v altánku, niekedy sa stane, že sa hosťom nechce ísť domov. Aj v tomto prípade môžete využiť záhradu, presnejšie záhradnú chatku, ktorá poslúži ako miesto na prenocovanie pre vašich hostí. Záhradné chatky dnes poskytujú plnohodnotné miesto na ubytovanie či dokonca aj celoročné bývanie. Ako môže taká chata na bývanie, ubytovanie či prenájom vyzerať? Odpoveď a tipy na celoročné chaty nájdete v našom článku.

drevená chata Orlando

Parkovanie na záhrade

Svoju záhradu alebo jej časť môžete využiť aj na parkovanie vášho vozidla. Vytvoriť spoľahlivé a bezpečné miesto, na ktorom môžete parkovať, vám pomôcť môže aj drevená garáž či prístrešok na auto. Drevená garáž je skvelou voľbou, ak hľadáte uzatvorené miesto na parkovanie. Ochráni vaše vozidlo pred poveternostnými vplyvmi a tiež poškodením či dokonca odcudzením. Prístrešok na auto je zas praktickým doplnkom, ktorý môže stáť samostatne v záhrade či byť súčasťou domu. Prístrešky pre auto a garáže nájdete aj v našej ponuke

Záhrada poskytuje nekonečno možností jej využitia. Záleží na vás a vašich potrebách či preferenciách. Môžete si z nej vytvoriť záhradné kráľovstvo, oázu oddychu a relaxu či miesto na prácu alebo rodinné oslavy. Dôležité je, aby ste sa v nej cítili čo najlepšie. K dobrému pocitu a pohodliu na záhrade dokážu značne prispieť aj záhradné stavby. Ak by ste si chceli zabezpečiť záhradný domček, altánok či chatku, môžete sa na nás pokojne obrátiť. Radi vám pomôžeme s výberom či zodpovieme vaše otázky.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice