Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako pripraviť domček a chatku na zimu

house and snow

Záhradný domček alebo domčeky na náradie sa najčastejšie vyrábajú z dreva. Tak ako sa treba o drevo pravidelne starať a natierať ho počas celého roka, tak je dôležité nezabudnúť na zimné obdobie. Zima je sprevádzaná snehom, mrazmi a zrážkami. Preto je nutné tak ako záhradu, tak zazimovať aj chatku alebo domček.

Ak tak neurobíte, tak môžete čeliť viacerým problémom – zamrznutý odkvap, cencúle alebo veľká vrstva snehu, pod ktorou sa môže prevaliť strecha. Správne ošetrenie a  zazimovanie spôsobí, že sa vyhnete problémom a zbytočným výdavkom na opravy.

Na čo teda netreba zabudnúť? Prečítajte si tipy nižšie.

Izolujte vodné trubky

Pred príchodom zimy sa odporúča skontrolovať domček na náradie a záhradnú chatku a zaizolovať všetky potrubia. Aj keď si domček na náradie alebo chatku zamykáte, tak pravdepodobne v nich nekúrite počas celej zimy. A práve zima je obdobie, kedy sa ľahšie môžu rozbiť okná, prejsť vzduch pomedzi medzierky v stene alebo okno. Odkryté vodovodné potrubie by malo byť izolované izolačným materiálom. Ak je to vo vašich možnostiach, tak úplne ideálne sú vykurovacie káble do vodovodných potrubí.

Skontrolujte okná

Aby ste prežili zimu bez väčšej ujmy, tak skontrolujte aj plastové okná, ktoré majú mať izolačné vlastnosti. Toto opatrenie sa týka najmä záhradných chatiek, keďže domček na náradie má pravdepodobne drevené okná a preniknutie vzduchu nespôsobí takú katastrofu. Kontrola je v dôsledku toho, že materiály pracujú a ako okná, tak aj dvere sa časom jemne zakrivujú a môže byť ohrozená ich schopnosť tesnenia.

Vyčistite žľab

Systém odkvapových žľabov je častokrát plný lístia, vetvičiek alebo iných nečistôt, ktoré bránia voľnému priechodu vody a tým pádom aj snehu. Preto je dôležité pravidelné čistenie. Ešte väčšie problémy však v zime spôsobuje zamrznutá voda v žľabe. Slnko, ktoré svieti v zime má schopnosť ohriať sneh na streche na takú teplotu, že sa roztopí. Táto v žľabe po jeho zapadnutí môže zamrznúť. A toto častokrát vedie až k puknutiu alebo roztrhnutiu žľabu. Dá sa tomu predísť inštaláciou samočinne vykurovacích káblov do žľabu. Káble sú citlivé na kolísanie teploty a “nedovolia” vode, aby zamrzla.

Sneh na streche

Toto asi nie je novinkou pre žiadneho skúseného záhradkára alebo chatára. Na strechách sa počas zimy ukladá sneh. Ak sa na streche nahromadí veľa snehu, tak sa môže poškodiť strešná krytina alebo žľab. A to má veľakrát za následok až prepadnutie strechy. Preto je potrebné pravidelné odstraňovanie snehu zo strechy. Aby sa na streche nevytváral ľad, tak je potrebná správna cirkulácia vzduchu v podkroví. Takisto – ak sa nahromadí veľa snehu a nastane zmena počasia, tak sa sneh začne extrémne rýchlo topiť a môže nastať roztrhnutie žľabu. Ako prevencia pred týmito nežiadúcimi následkami je možné nainštalovať pod strešný okraj (cca 0,5 metra) špeciálny snímač snehu. A takisto – ako je vyššie spomenuté – aj v tomto prípade pomáha inštalácia vykurovacích káblov pod okraj strechy domčeka na náradie alebo chaty.

Starostlivosť o náradie

Prichádzajúca zima je ideálnym časom aj na starostlivosť o vaše záhradné náradie. Po poslednom pokosení trávnika je vhodné poslať kosačku do servisu, aby ste ju mali pripravenú na jar a boli si istí, že bude v poriadku. Takisto je vhodný načas na nabrúsenie nožníc alebo orezávačov, predtým ako ich uložíte na celú zimu do domčeka na náradie. Takisto motyky, rýle, hrable a iné náradie – kovové časti ošetrite olejom, ktorý ich ochráni pred hrdzou. Drevené časti náradia môžete ošetriť ľanovým olejom.

Dig garden

Nezabudnite na schody

Záhradný domček, ale aj domček na náradie môže mať schody. Aj keď je to len pár schodíkov alebo jeden schod, tak zvýšte pozornosť. Možno to znie ako klišé, ale úrazy práve kvôli pošmyknutiu sa na schodoch bývajú veľmi časté. Pokryte ich pieskom alebo soľou. Obidva varianty splnia účel, aj keď sa vám môžu dostať dovnútra na vašej obuvi. V tomto prípade sa odporúča použiť špeciálnu pásku na schody, takzvanú abrazívnu. Túto pásku môžete umiestniť na všetky klzké časti.

Najdôležitejšie na záver

Aj keď prichádza zima a vy už asi nebudete v záhrade tráviť toľko času, tak si ho nájdite minimálne na to, aby ste záhradnú chatku alebo domček na náradie prišli skontrolovať. Môžete urobiť všetky opatrenia, ale pokiaľ zanedbáte záhradu na celú zimu, tak vám môže prichádzajúca jar spôsobiť viac nepríjemností ako radosti.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice