Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Záhradný domček a možné spôsoby výstavby

drevený záhradný domček FENIX s rozmermi 500x590 cm postavený na betonových kockách v záhrade

Ak ste aj vy ako väčšina majiteľov domov, dobre poznáte, že nikdy nie je na všetko dostatok miesta. Garáž využívate okrem iného na škrečkovanie zásob, nepotrebných vecí, alebo náradia a vaše auto sa tam už pomaly ani nevmestí. To isté aj v pivnici alebo špajzi.

Všetko skončí skôr, či neskôr ako skladisko. Práve pre vás je najvhodnejším riešením záhradný domček, ktorý môžete okrem šopy alebo úložného priestoru využívaj aj na obytnú funkciu. Máte na výber z dvoch možností, pokiaľ ide o budovanie záhradného domčeka:

Môžete si kúpiť už hotový domček a zmieriť sa s tým, ako domček vyzerá, z akého materiálu je vyrobený alebo si svoj záhradný domček môžete navrhnúť sami, aby plne vyhovoval vaším predstavám. Tento postup vás síce bude stáť viac času aj peňazí, ale je to najlepší spôsob, pokiaľ si zakladáte na svojom vlastnom návrhu.

 1. krok sú základy. Väčšina drevených prístreškov sú postavené na betónových blokoch alebo na spracovanom rezive. Začneme tým, že spravíme 6-palcov hlbokú ryhu v každom rohu a v strede každej strany. Zalejeme to, približne do 4. palcov, v každej ryhe betónom. Keď dávate bloky, z ktorých staviate základy dokopy, nezabudnite ich zlepiť výstavbovým lepidlom dokopy.
 1. krok je pokladanie podlahy. Narežeme 2 x 6 parcel dreva a poukladáme ich do jednej roviny s vonkajšími hranami. Nasadíme korekčné rohu k sebe a zaistíme ich pozinkovanými klincami veľkosti 16. Na rámovanie podlahy si označíme prvý trám. Od vonkajšieho okraja nosníka označíme všetky následné trámy na 16-palcové intervaly. Ďalej narežeme 2 x 6 trámov, aby sa zmestili medzi pásové trámy.
 1. krok je stavba stien. Narežeme dosky pre dlhé steny a vložíme 16-palcové kolíky. Na oboch koncoch každej steny nainštalujeme trojlôžkové cvoky nastreľovacou pištoľou. Pre stenu s dverami si označíme kde sa dvere nachádzajú. Vybudujeme hlavičku dverí, ktorej dĺžka je hrubý otvor z konektora čapov, na každej strane otvoru, ktoré podporujú hlavičky.
 1. Orámovanie strechy. Zastrešenie je dôležitým konečným prvkom záhradnej chaty. Okrem ochrannej funkcie dotvára celkový architektonický vzhľad. Dôležitý je dostatočný sklon strechy a jej správne zhotovenie. Z hľadiska ochrany stien je zásadný aj dostatočný presah strechy. Strechu je vhodnejšie zvoliť šikmú, než plochú. V žiadnom prípade by nemal chýbať odkvapový systém. Šikmá strecha nemusí byť len sedlová.

Chatky sa môžu zastrešiť aj valbovou, pultovou, stanovou strechou alebo ich kombináciami, napríklad polvalbovou strechou. Konštrukcia krovu pri chatách a záhradných domčekoch závisí od veľkosti ich pôdorysu.

Vo väčšine prípadov sa pri menších domčekoch vystačí s jednoduchým krovom – krokvy v jednej tretine pod hrebeňom spojené vodorovným hranolom a odvetrávanie. Pri atypickom tvare strechy sa môžu uplatniť jednoduchšie priehradové nosníky. K budovaniu krovov je nutné použiť prípravok stanovený na podlahu alebo na kus preglejky. Začnite tým, že nakreslíte stredovú čiaru skrz preglejku.

Strecha bude mať sklon minimálne 5 stupňov. So spodnou tetivou na stredovom mieste označte horné uhlové rezy na dvoch priehradových väzníkoch. Umiestnite tri kusy a skontrolujte že sú položené presne na stred a stretnú sa. Potom pribite 2 x 4 klince po vonkajších okrajoch na zosúladenie zostávajúcich väzníkov pre montáž. Používajte stavebné lepidlá a klince na zabezpečenie výstuže.

Dolaďovanie detailov a podlahy si môžete spraviť individuálne podľa seba. Minimálne treba podlahu ošetriť niekoľkými nátermi, aby bola vodeodolná a nezačala plesnivieť. O takýto záhradný domček sa treba pravidelne starať, neni to len sezónna záležitosť, ale bude vám pri správnom zaobchádzaní slúžiť roky.

Ako vidíte, tak nie je to až také jednoduché ako sa na prvý pohľad môže zdať. Preto stavbu záhradného domčeka nechajte na odborníkov ako sme my a vyberte si z našej širokej ponuky záhradných domčekov.

 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice