Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Rozprávkové chalupy

jack sparrow domček

Začarované zámky, chalúpky čarodejníc či strašidelné veže sú väčšinou predmetmi detských rozprávok. Avšak aj tieto fiktívne miesta môžu byť o čosi bližšie k realite, než by sa mohlo zdať. Pozrite sa  a inšpirujte sa niekoľko skutočne rozprávkovými chalupami a domčekmi, v ktorých sa naozaj dá bývať. 

Čo v článku nájdete:

Mnoho z nás už určite aspoň na chvíľu snívalo o živote v rozprávkovom dome. Najmä keď sme boli deťmi. Väčšina ľudí ale z tohto sna vyrastie v čase, keď dospejú. Zistia, že len ťažko existuje čarovná víla, ktorá by s použitím čarovného prachu vykúzlila rozprávkové bývanie. Niektorí sa však kúzla nikdy nevzdali a vytvorili si doslova rozprávkové bývanie v chalúpkach a domčekoch. 

Nasledujúce chalúpky a domčeky sú doslova reálnym stelesnením rozprávkového sveta. Nesú si svoje kúzlo a čaro a už len pohľad na nich navodzuje pocit, že sa pozeráte na obrázok ako vystrihnutý rozprávky. A kto vie, možno aj u vás na záhradke vyrastie po tomto článku podobný záhradný domček. 

Rozprávkové záhradné domčeky

Domček Lucky Penny

domček Lucky Penny
Zdroj foto: itinyhouses.com

Rozprávkového sna sa nevzdala ani Lina Menard, ktorá si pre seba vytvorila takýto dokonalý rozprávkový domček na bývanie. Vždy túžila žiť v malom domčeku, čo ju viedlo k štúdiu udržateľného dizajnu. Domček sa nachádza v Portlande v Oregone a v skutočnosti bol pôvodne prívesom. Detaily domčeka, ako je červený rám okien či dverí ale aj farba dreva či malé schodíky, sú presne to, čím domček vyniká – príjemným a rozprávkovým kúzlom. Aj interiér domčeka je doslova kúzelný. Teplé tóny dreva a mätovo zelená tvoria dokonalú kombináciu.

domček Lucky Penny 2
Zdroj foto: itinyhouses.com

Úkryt čarodejnice

úkryt čarodejnice
Zdroj foto: loveproperty.com

Tento nezvyčajný domček zariadený v gotickom štýle sa nachádza v Texase. Pôsobí doslova ako dom čarodejnice, na ktorý by len málokto chcel natrafiť počas tmavej noci. Strašidelné dvere a okná či kombinácia farieb dodáva dojem, že tento domček je domovom rozprávkového zloducha. Nielen exteriér, ale aj interiér domčeka je zariadený vo viktoriánskom štýle. Dobové portréty, staromódne svietniky či čierny klavír v starožitnom štýle dodávajú celému priestoru historický ráz. Červené závesy či kreslá, ale aj starožitné doplnky a dekorácie tento dojem ešte viac umocňujú. 

úkryt čarodejnice 2
Zdroj foto: loveproperty.com

Domček Jacka Sparrowa

jack sparrow domček
Zdroj foto: loveproperty.com

Tento malý rozprávkový domček s roztomilým vzhľadom a útulnou atmosférou sa nachádza v Cornwalle v Anglicku. Je situovaný neďaleko zálivu Falmouth Bay a obklopuje ho nádherná cornwallská príroda. Domček ponúka útulné ubytovanie vzdialené len 10 minút chôdze od lokálnych pláží. Vonku má domček krásnu malú záhradu a zo spálne ponúka výhľad na more. 

jack sparrow domček 2
Zdroj foto: loveproperty.com

Tip: Pozrite sa na niekoľko ďalších čarovných záhradných stavieb, ktoré sú ako vystrihnuté z rozprávok bratov Grimmovcov v našom článku o rozprávkových záhradných domčekoch.

Drevené rozprávkové chaty

Rozprávková chalúpka

rozprávková chalúpka
Zdroj foto: loveproperty.com

Niečo medzi chatkou z Pána Prsteňov a švajčiarskym domčekom. Aj takto by sa dala charakterizovať táto drevená chalúpka, ktorá sa nachádza v USA v Michigane. Táto útulná a rozprávková chalúpka má otvorený interiér a klenutý strop, ktorý dopĺňajú dubové trámy a rustikálny luster. Aj štýlová kuchyňa a idylické výhľady z okien priamo na rozľahlé pozemky okolo dodáva chatke na rozprávkovosti. Výnimočnou charakteristikou je aj vonkajší vzhľad, ktorého unikátnosťou je obloženie oválnymi kameňmi, čo ešte viac umocňuje kúzlo celej chalúpky. 

rozprávková chalúpka 2
Zdroj foto: loveproperty.com

Sovia chata

sovia chata
Zdroj foto: mentalfloss.com

Táto netradičná a originálna chata v tvare sovy sa nachádza vo francúzskom Bordeaux. Videli ste už niekedy takúto budovu v tvare sovy? Ide o skutočne jedinečnú drevenú stavbu, ktorá bez pochýb oplýva rozprávkovou atmosférou. Chatka bola postavená na podporu lokálneho turizmu mimo turistických chodníkov. Svojim návštevníkom poskytuje únik z rušného mestského života. 

Chata Robina Hooda

chatka robin hood
Zdroj foto: loveproperty.com

Známa tiež ako skrýša Robina Hooda, táto malá no pozoruhodný chatka sa nachádza v Texase v Dripping Springs. Rustikálna drevená chatka s dreveným interiérom prekypuje rozprávkovým a dobrodružným charakterom. Od jasných modrých odtieňov cez zvetrané drevo až po krásne vitrážové okná. Každý detail v interiéri má svoje miesto a schodisko je dokonca vyrobené ručne. 

chatka robin hood 2
Zdroj foto: loveproperty.com

Kúzelná oválna chata

kúzelná oválna chata
Zdroj foto: loveproperty.com

Nezvyčajná drevená chata v ešte viac nezvyčajnom tvare. Nachádza sa v USA v Massachusetts. Obklopuje je očarujúci zalesnený areál. Táto rozprávková chata ponúka netradičné no originálne ubytovanie. Na prízemí sa nachádza obývací priestor s krbom. Točité schodisko vedie do spálne. Rustikálne drevo ale aj klenutý strop dodávajú chatke pôsobivý dojem. Ide o pôsobivú budovu, nielen zvonku ale aj zvnútra. Romantická posteľ s baldachýnom a širokým oknom sú doslova ideálne na nasávanie vidieckej atmosféry.

kúzelná oválna chata 2
Zdroj foto: loveproperty.com

Murované rozprávkové chalupy

Chalúpka v Blue Ridge

chalúpka v blue ridge
Zdroj foto: winkgo.com

Aj keď svojim vzhľadom pripomína skôr maják, tento domček na svojej rozprávkovosti rozhodne nestráca. Šedá farba v kombinácii s červenými detailmi vytvára doslova čarovný kontrast. Mnohí tento domček nazývajú aj hobití dom. Netradičný je aj tvar domčeka. Interiér je zariadený útulne a v spojení s prírodou. Na prízemí sa nachádza priestranná kuchyňa, obývacia izba, spálňa a balkón. Na poschodí vo veži je detská izba. Domček sa nachádza v pohorí Blue Ridge v Severnej Karolíne (USA). Okolitá príroda a hory rozhodne zaručujú aj krásny výhľad.

chalupka v blue ridge 2
Zdroj foto: winkgo.com

Hobitia chalúpka

hobitia chalúpka
Zdroj foto: npr.org

Názov Hobitia chalúpka či Hobití domček si právom nesie aj táto chalúpka postavená na vidieku v blízkosti Philadelphie. Túto chalúpku nechal postaviť verný fanúšik Tolkienových príbehov, Vince Donovan. Na jeho žiadosť ju navrhol architek Peter Archer. Táto malá kamenná chalúpka hobitských rozmerov je zasadená do kopca a jej strecha je tvarovaná do oblúkov a pokrytá hlinenou škridlou. Unikátom domčeka sú vstupné dvere v oválnom tvare, ktoré sa otvárajú rovnako ako vo filmoch Pán Prsteňov. Aj samotné prostredie, v ktorom je domček zasedený, je takmer ako vystrihnuté z Tolkienových príbehov.

hobitia chalúpka 2
Zdroj foto: npr.org

Kráľovský zámok Spellbinding

Zámok Spellbinding
Zdroj foto: loveproperty.com

Kto by aspoň na chvíľu netúžil stať sa princom či princeznou? Aj keď dnes už sú časy žitia na zámkoch takmer minulosťou, stále môžeme okúsiť, aké by to bolo žiť na zámku či v kaštieli. Príkladom je aj zámok Spellbiding, ktorý je ako vystrihnutý z kráľovskej rozprávky. Bol postavený v roku 1917 a nachádza sa v Connecticute v USA. Pôvodne ho dala postaviť rodina Ellingtonovcov po výlete v Anglicku. V roku 2000 tento zámok kúpil miestny umelec a 5 rokov venoval jeho rekonštrukcii do podoby, akú má dnes. Útulná obývacia miestnosť, krb, klasický nábytok či dokonca stredoveký rytier, ktorý stráži verandu, dotvárajú kráľovskú atmosféru. Na poschodí sa nachádzajú tri spálne, z ktorých má každá svoju vlastnú historickú tému. Nechýba izba Rómea a Júlie v červenej farbe, s baldachýnom a romantickým balkónom.

Zámok Spellbinding 2
Zdroj foto: loveproperty.com
Zámok Spellbinding 3
Zdroj foto: loveproperty.com

Rozprávkové domčeky na stromoch

Rozprávka v lese

rozprávka v lese
Zdroj foto: venuereport.com

Tento domček na strome sa nachádza v odľahlom lese v Atlante. Je vyrobený z dreva a zasadený medzi stromy borovíc. Ukrýva v sebe spálňu, obývaciu izbu a verandu zariadené v útulnom štýle. Lokalita domčeka z neho robí ideálne miesto na oddych od rušného života v meste. Domček je súčasťou série troch domčekov prepojených lanovými mostami. Táto séria domček nesie názov „Myseľ, telo a duch“ a spolu so svetelnými dekoráciami ponúkajú skutočnú magickú atmosféru.

zrkadlový dom na strome
Zdroj foto: boredpanda.com

Skutočným unikátom spomedzi domčekov na strome je tento netradičný, no originálny zrkadlový domček. Takmer neviditeľný domček je tak ideálnym miestom na skrytie sa, a to doslova. Domček leží na severe Švédska a je súčasťou projektu Tree Hotel. Jedinou jeho nevýhodou je fakt, že tak, ako je neviditeľný pre ľudské oko, tak je aj pre vtáky.

Netradičná reštaurácia na strome

reštaurácia na strome
Zdroj foto: venuereport.com

Zaujímavým domčekom na strome je aj tento nie tak celkom domček. Táto reštaurácia na strome sa nachádza v Aucklande na Novom Zélande a pýšiť sa môže svojim netradičným tvarom a prevedením. Ide o naozajstný architektonický skvost vsadený medzi vysoké stromy. Materiály ale aj svetelné dekorácia z neho robia dokonalé miesto na romantickú večeru či príjemné chvíle s priateľmi.

guľatý domček na strome
Zdroj foto: wanderlust.co.uk

Impozantným kúskom spomedzi domčekov na strome je aj tento v Bodmine v Anglicku. Podobá sa na obrovský úľ, no včiel sa tu báť nemusíte. Má svojrázny dizajn a je umiestnený uprostred cornwallských lesov, len pár kilometrov od južného pobrežia. Ponúka ubytovanie kde sa môžete doslova schúliť do svojej malej bubliny. Domček má aj strešné okno a tak ponúka skvelý výhľad na nočnú oblohu.

Tip: Chceli by ste aj vy vyskúšať, aké to je žiť v domčeku na strome? Aj u nás na Slovensku máme niekoľko možností, ako túto netradičnú formu ubytovania využiť. Môžete sa vybrať na dovolenku či víkendový pobyt a okúsiť tak čosi netradičné. Domčeky na strome sú totiž zárukou nerušeného oddychu a dokonalého spojenia s prírodou. Kde na Slovensku môžete takéto rozprávkové domčeky na strome nájsť? Prečítajte si v našom článku!

Vyčarujte si rozprávku u vás na záhrade

Domčeky, chalúpky a chatky, ktoré sme vyššie v článku spomínali, samozrejme slúžia ako inšpirácia. Neznamená to však, že si svoju rozprávku nemôžete vyčarovať aj vy doma, priamo vo vašej záhrade. Aj na našom trhu nájdete rozprávkové záhradné stavby, ktoré sú kvalitné a cenovo dostupné. Medzi nimi aj záhradné domčeky s montážou, záhradné altánky či drevené chaty na predaj. Inšpirovať sa a vybrať si môžete aj z našej ponuky záhradných a drevených stavieb. K vytvoreniu vlastnej rozprávky vám tak bude stačiť už len vaša fantázia a kreativita. 

Medzi obľúbené záhradné domčeky s montážou z našej ponuky patrí napríklad domček Moncao, domček Fenix či domček Marbella. Alebo vás zaujímajú skôr drevené chaty na predaj? Rozprávkovou chatkou z našej ponuky je rozhodne chata Atlanta, chata Santiago či chata Panorama

Okrem týchto spomínaných záhradných drevených stavieb nájdete v našej ponuke mnoho ďalších, ktoré sa môžu stať vašim záhradným rozprávkovým kráľovstvom. Netreba vám k tomu veľa. Postačí, ak si vyberiete domček či chatku, ktorá sa vám páči a potom je už len na vás, ako si ju upravíte či zariadite. Ak by ste hľadali inšpiráciu, pripravili sme článok ako si zariadiť záhradnú stavbu.

Žiť v rozprávke nemusí byť len snom. Rozprávkové domčeky, chalúpky či chatky v tomto článku sú toho skutočným príkladom. Svoju rozprávku už môžete mať aj vy u vás doma, priamo vo vašej záhrade. Nielenže vám záhradná stavba vnesie dokonalú atmosféru do záhrady, ale vytvoríte si ňou aj miesto, na ktorom môžete nerušene oddychovať. Zabezpečte si vlastnú chatku či domček ešte teraz a užívajte si zvyšok sezóny ako v rozprávke!

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice