Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Tipy, ako maľovať záhradné domčeky

Drevený záhradný domček MONTE CARLO s rozmermi 600x750 cm postavený na štrkovom podklade pri lese

Aké typy farieb používať na záhradné domčeky – farby na vodnej báze alebo na báze rozpúšťadiel?

Je určite pohodlnejšie maľovať farbou na vodnej báze, ktorá je bez zápachu, ľahko sa aplikuje a rýchlo schne. Okrem toho môžete vyčistiť nástroje určené na maľovanie iba vodou. Dnes sú produkty na báze vody ponúkané pre takmer všetky typy interiérových povrchov.
Avšak, farby na báze rozpúšťadiel majú tiež svoje výhody. Sú dobre absorbované povrchom, kde tvoria umývateľný a odolný náter. Sú dostupné tixotropné alkydové farby, ktoré nekvapkajú ani netvoria stekance. Nátery na báze rozpúšťadla sú najbežnejšie používané na kovových a drevených povrchoch (okná, dvere, nábytok).
Už natreté povrchy je najlepšie premaľovať rovnakým typom farby. Pri nenatretom povrchu môžte určiť správny typ náteru podľa:

•    vzhľad povrchu s konkrétnym typom náteru (vzorky farieb v obchode)
•    úroveň lesku (farby na báze rozpúšťadiel sú zvyčajne lesklejšie)
•    výber rôznych farieb a odtieňov
•    cena

Akú úroveň lesku si vybrať?

Po prvé sa rozhodnite, či si prajete lesklý povrch, alebo matný povrch. Farby majú všeobecne 6 rôznych úrovní lesku, ktoré sú uvedené na obale výrobku:

•    Plne lesklý 90-100
•    Lesklý 60-89
•    Pololesk 30-59
•    Polomat 11-29
•    Matný 6-10
•    Plne matný 0-5

Všeobecným pravidlom je, že čím lesklejšia farba, tým silnejšia vrstva náteru. To znamená, že lesklý náter sa nezašpiní tak ľahko a je tiež odolnejší a umývateľný. Je tiež dôležité vedieť, že lesklá farba prináša tú najmenšiu drsnosť akú na svojom povrchu záhradné domčeky môžu mať.

Plné matné farby sú zvyčajne umývateľné a preto sú najvhodnejšie pre suché miestnosti. Inovatívne surové materiály tiež umožňujú výnimky, keď je matná fasádna farba tiež odolná proti poveternostným vplyvom.

Čím lesklejší je povrch, tým hlbšie a živšie farby vnímame. Pórovitosť maľovaného povrchu výrazne ovplyvňuje spôsob, akým vnímame farby. Ak porovnáme rovnaký tón farby s lesklým a druhý s matným odtieňom, potom možno ľahko vidieť, že jedna je tmavšia (lesklá) a druhá je ľahšia (matná). To je spôsobené tým, že silnejší a rovný povrch odráža svetlo pomerne rovnomerne v jednom smere, vďaka čomu vidíme farby sýtejšie a tmavšie. Viac pórovitý povrch svetlo odráža vo viacerých smeroch a farbu tak vnímame ako ľahšiu. Spojivo náterovej hmoty tiež ovplyvňuje to, ako farby vnímame. Akrylové farby vyzerajú viac modro, zatialčo alkydové náterové farby sa zdajú viac žlté.

Užitočné typy pre maľovanie záhradných domčekov

1.       Prácu si precízne naplánujte

Spočítajte si, koľko farby je potreba, nákupte si potrebné vybavenie a pomôcky na maľovanie. Urobte si plán, kde s maľovaním začať a ako dokončiť túto úlohu. Skontrolujte tón farby na malej ploche pred lakovaním celej miestnosti.

2.       Podmienky pri maľovaní

Teplota povrchu, farby a vzduchu musí byť minimálne 5 °C a relatívna vlhkosť vzduchu by mala byť nižšia ako 80%. Všetky povrchy musia byť čisté a suché. Ak používate farby na báze rozpúšťadiel uistite sa, že je miestnosť riadne vetraná, ale nespôsobuje prievan. Vo veľmi suchých a tepléých miestnostiach bude náter schnúť príliš rýchlo a povrch bude nerovnomerne namaľovaný.

3.       Použite ochranné pomôcky

Používajte vhodný pracovný odev a ďalšie ochranné pomôcky. Používajte masku proti prachu pri brúsení, ktorá účinne chráni dýchací systém pred vdýchnutím prachu. Pri brúsení tmelených povrchov používajte ochranné okuliare.

4.       Tmeľte opatrne

Čím presnejšie tmelíte, tým menej brúsenia je potrebné a spotreba tmelu je tiež znížená. Všimnite si, že budete zvyčajne musieť tmeliť dvakrát, pretože tmel sa zmenšuje, keď schne.

5.       Nástroje na tmelenie a brúsenie

Na tmelenie použite kovovú špachtľu o šírke 100-600 mm v závislosti na veľkosti a nerovnosti povrchu. Na brúsenie použite brúsnu kocku alebo brúsny papier uložený na tvrdšom podklade, pri väčších plochách možno použiť brúsny papier s teleskopickou rukoväťou.

6.       Penetrácia je dôležitá

Penetrácia je dôležité najmä u čiastočne tmelených povrchov, pretože povrchy s rôznou pórovitosťou absorbujú farby inak. Penetrát tvorí základnú plochu, ktorá absorbuje farbu rovnomerne a zaisťuje lepšiu priľnavosť. Záhradné domčeky pri takomto ošetrení vydržia pekne namaľované roky.

7.       Používajte vysoko kvalitné nástroje

Napriek vyššej cene vždy stojí za to používať vysoko kvalitné vybavenie. Vysoko kvalitné maliarske valčeky absorbujú farby lepšie, nezanechávajú chĺpky na povrchu a náter bude rovnomerný.

8.       Používajte krycie pásky

Prelepte plochy, ktoré nechcete maľovať krycou páskou kvôli ich ochrane pred pošpliechaním farbou. Bezodkladne odstránte pásku ihneď po maľovaní, pretože neskôr môže zaschnutá farba zísť spolu s krycou páskou.

9.       Uistite sa, že maľovaný povrch čistý

Pracovné miesto by malo byť vyčistené od prachu, pretože napríklad latexové nátery nedržia na prašnom povrchu a prach, ktorý sa viaže na čerstvo natreté plochy zničí vašu prácu.

10.   Začnite od stropu

Vždy začnite maľovať od stropu. Tým sa zabráni, aby náter špliechal na hotové steny a podlahu. Maľujte v smere svetla, aby sa tak eliminovali viditeľné stopy po valčeku. Použite veľké množstvo farby, aby sa predĺžila doba zasychania náteru, čo umožňuje, aby rovnomerne vyschol. Než začnete maľovať, prečítajte si návod na obale náterovej hmoty.

11.   Vyčistite maliarske nástroje

Počas prestávok nezabudnite dať valček do igelitového sáčku a štetec do pohára s vhodným riedidlom alebo vodou. Vyčistite nástroje hneď po dokončení práce, týmto spôsobom ich môžete použiť aj nabudúce. Postupujte podľa inštrukcií na balení o tom, ako odstrániť zvyšky farby z valčeka a štetca.

12.   Myslite na životné prostredie

Nelejte náter alebo riedidlo do kanalizácie, do jazera, rieky alebo iného vodného toku, ani do pôdy. Dokonca ani keď je to farba na báze vody. Tieto prídavné látky obsiahnuté v nátere komplikujú proces čistenia vody v čističke vôd. Kvapalné zvyšky náterov je potrebné vziať do zberného miesta, alebo môžete nechať lak uschnúť a vziať ho na skládku spolu s prázdnymi plechovkami od farby.

Pamätajte si však, že vývoj farieb neustále napreduje a rovnako tak sa rozširuje aj ponuka náterov na trhu, preto sa vždy pred kúpou náterov na záhradné domčeky poradte s odborníkom v danej predajni.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice