Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Kam siaha história záhradných altánkov?

Záhradné altánky sa v záhradách nachádzajú už celé storočia, ba až tisícročia. Pôvod slova altánok síce nie je oficiálne známy, faktom je, že ich popularita rástla s každou generáciou a predstavujú najrozšírenejšie vonkajšie záhradné stavby na svete. Pôvodne sa nazývali aj letné domčeky, pavilióny, kiosky alebo pergoly.

Prvé počiatky záhradných altánkov vedú až k Egypťanom pred 5000 rokmi. Dôkazy o tom boli nájdené v hrobkách z roku 1400 pred naším letopočtom ako nástenné maľby. Je tomu tak preto, že ľudia v tomto období vnímali záhradu ako pozemský raj, cez ktorú sa dostanú do posmrtného života.

Záhradné altánky boli o takisto veľmi obľúbené a moderné v starovekom Ríme a Pompejach. Postupne časom – ako sa zvyšovala populácia Ríma –  tak si bohatí aristokrati zvykli stavať domy pozdĺž Stredozemného mora a súčasťou každého musel byť aj altánok.

Pôvod záhradných altánkov sa viaže aj do desiateho storočia do Perzskej ríše. Záhradné altánky mali rôznu podobu – od farebných stanov s rohožami na podlahách – až po zdobené dvojpodlažné konštrukcie s kupolami, mramorovými stĺpmi a zlatými sedadlami. Niektoré boli dokonca vybudované cez potok, ktorý v altánku slúžil ako „klimatizácia“.

Typický altánok čínskeho typu.

V Japonsku sa záhradné altánky využívali na čajové ceremónie a súviseli s čajovými obradmi. Predstavovali miesto odpočinku a meditácie. S meditáciou boli altánky spojené aj počas obdobia renesancie a nachádzali sa najmä v záhradách kláštorov.

V 14. storočí ovplyvnil francúzsky štýl altánov aj ostatné krajiny a altánky sa využívali najmä ako stavby popri domoch a sídlach. Slúžili najmä na zábav. V sedemnástom storočí nadobúdali európske altánky podobu tých čínskych, ktoré okopírovali a objavovali sa takmer v každej zámožnejšej záhrade.

Tento typ stavieb sa stal tak moderným, že vznikla potreba mať pre altánok ucelený názov. „Altánok“ tak, ako ho poznáme v dnešnej podobe, prvýkrát použil v knihe „Nové vzory čínskych chrámov“ architektonický spisovateľ William Halfpenny v roku 1752. Nedá sa to presne dokázať, ale je pravdepodobné, že slovo vzniklo z latinčiny a znamená „pozerám sa“, „budem sa pozerať“, pretože altánky sa spájali práve s výhľadom, meditáciou, rozjímaním, prípadne sledovaním okolia.

Zatiaľ čo sa altánky radovali z popularity po celom svete, v Spojených štátoch sa im nevenovala veľká pozornosť až do polky 20.storočia. Altánky boli výsledkom a odrazom komerčných a súkromných spoločností po celom území. Neboli ničím špecifické. Navrhnuté boli podľa jednoliatej šablóny a využívali sa na pikniky, zhromažďovanie a komunitné aktivity.

Ako vidíme z histórie altánkov, niet sa čo diviť, že sú stále veľmi moderné a obľúbené. Využívajú sa od najmenšieho miesta na sedenie až po veľkú vonkajšiu jedáleň. V dnešnej dobe majú rôzne tvary a veľkosti. Pripraviť sa dajú na zábavu, večierok, rozhovor nad šálkou čaju. Alebo proste len ako kúsok vlastného sveta ako útočisko ku knihe.

Tipy na altánky súčasnosti

Využite altánok na príjemné posedenie v kruhu blízkych. Altánok s rohovými dekoráciami je osadený na masívnych stĺpoch. Materiál je sušené borovicové drevo.

Klasický a elegantný altánok, ktorý je vhodný na pohostenie celej rodiny.

Altánok pre veľa ľudí s elegantným a tradičným dizajnom. Vyrobený je zo sušeného borovicového dreva a strecha je z kvalitného fínskeho šindľa. Usadíte v ňom pokojne až 15 osôb.

 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice