Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Kam siaha história záhradných altánkov?

Záhradné altánky sa v záhradách nachádzajú už celé storočia, ba až tisícročia. Pôvod slova altánok síce nie je oficiálne známy, faktom je, že ich popularita rástla s každou generáciou a predstavujú najrozšírenejšie vonkajšie záhradné stavby na svete. Pôvodne sa nazývali aj letné domčeky, pavilióny, kiosky alebo pergoly.

Prvé počiatky záhradných altánkov vedú až k Egypťanom pred 5000 rokmi. Dôkazy o tom boli nájdené v hrobkách z roku 1400 pred naším letopočtom ako nástenné maľby. Je tomu tak preto, že ľudia v tomto období vnímali záhradu ako pozemský raj, cez ktorú sa dostanú do posmrtného života.

Záhradné altánky boli o takisto veľmi obľúbené a moderné v starovekom Ríme a Pompejach. Postupne časom – ako sa zvyšovala populácia Ríma –  tak si bohatí aristokrati zvykli stavať domy pozdĺž Stredozemného mora a súčasťou každého musel byť aj altánok.

Pôvod záhradných altánkov sa viaže aj do desiateho storočia do Perzskej ríše. Záhradné altánky mali rôznu podobu – od farebných stanov s rohožami na podlahách – až po zdobené dvojpodlažné konštrukcie s kupolami, mramorovými stĺpmi a zlatými sedadlami. Niektoré boli dokonca vybudované cez potok, ktorý v altánku slúžil ako „klimatizácia“.

Typický altánok čínskeho typu.

V Japonsku sa záhradné altánky využívali na čajové ceremónie a súviseli s čajovými obradmi. Predstavovali miesto odpočinku a meditácie. S meditáciou boli altánky spojené aj počas obdobia renesancie a nachádzali sa najmä v záhradách kláštorov.

V 14. storočí ovplyvnil francúzsky štýl altánov aj ostatné krajiny a altánky sa využívali najmä ako stavby popri domoch a sídlach. Slúžili najmä na zábav. V sedemnástom storočí nadobúdali európske altánky podobu tých čínskych, ktoré okopírovali a objavovali sa takmer v každej zámožnejšej záhrade.

Tento typ stavieb sa stal tak moderným, že vznikla potreba mať pre altánok ucelený názov. „Altánok“ tak, ako ho poznáme v dnešnej podobe, prvýkrát použil v knihe „Nové vzory čínskych chrámov“ architektonický spisovateľ William Halfpenny v roku 1752. Nedá sa to presne dokázať, ale je pravdepodobné, že slovo vzniklo z latinčiny a znamená „pozerám sa“, „budem sa pozerať“, pretože altánky sa spájali práve s výhľadom, meditáciou, rozjímaním, prípadne sledovaním okolia.

Zatiaľ čo sa altánky radovali z popularity po celom svete, v Spojených štátoch sa im nevenovala veľká pozornosť až do polky 20.storočia. Altánky boli výsledkom a odrazom komerčných a súkromných spoločností po celom území. Neboli ničím špecifické. Navrhnuté boli podľa jednoliatej šablóny a využívali sa na pikniky, zhromažďovanie a komunitné aktivity.

Ako vidíme z histórie altánkov, niet sa čo diviť, že sú stále veľmi moderné a obľúbené. Využívajú sa od najmenšieho miesta na sedenie až po veľkú vonkajšiu jedáleň. V dnešnej dobe majú rôzne tvary a veľkosti. Pripraviť sa dajú na zábavu, večierok, rozhovor nad šálkou čaju. Alebo proste len ako kúsok vlastného sveta ako útočisko ku knihe.

Tipy na altánky súčasnosti

Využite altánok na príjemné posedenie v kruhu blízkych. Altánok s rohovými dekoráciami je osadený na masívnych stĺpoch. Materiál je sušené borovicové drevo.

Klasický a elegantný altánok, ktorý je vhodný na pohostenie celej rodiny.

Altánok pre veľa ľudí s elegantným a tradičným dizajnom. Vyrobený je zo sušeného borovicového dreva a strecha je z kvalitného fínskeho šindľa. Usadíte v ňom pokojne až 15 osôb.

 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
Záhradný Domček Pula

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice