Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Ako si prerobiť záhradu?

Formálna, prírodná, s vodou, s bylinkami alebo ako priestor pre grilovačku? Predtým ako začnete plánovať aká má byť vaša záhrada, mali by ste zvážiť aký štýl bude mať. Takisto by ste mali naplánovať dekorácie s tým súvisiace. Každá záhrada by sa predovšetkým mala držať jedného “motta”. Napríklad “menej je niekedy viac”.


Každý človek pri plánovaní záhrady preferuje niečo iné. Niektorí majú záhradu ako miesto relaxu a odpočinku. Tým sa so záhradou spája ako nevyhnutnosť napríklad bazén. Iní majú radi pestrofarebnosť a rozmanitosť. Vytvárajú preto záhradu bohatú na kvety, okrasné kríky, živé ploty a harmonické kombinácie. V tomto prípade je však potrebné zvážiť záhradnú zeminu ako aj podnebie, v akom sa záhrada nachádza, ako dlho cez rok rastliny rastú, ako aj výška rastlín a starostlivosť o ne. Farebná záhrada je vhodná pre kreatívnych ľudí, ktorí radi experimentujú a majú radi výzvy. Je prekvapivo veľa rastlín, ktoré sú aj farebné a aj nevyžadujú veľa slnka.

Pre tých, ktorí majú radi jednoduchú eleganciu a ľahkú udržiavanosť je napríklad ideálnou voľbou rodendron. Ten môže slúžiť ako ústredný bod vo vašej záhrade.

Záhradné jazierko je obohatením pre každú záhradu – môžeme okolo neho nasypať štrk a pre nízku spotrebu sa z neho môžeme tešiť takmer po celý rok. Jazierko je vhodné napríklad pre ázijské typy záhrad.


Tipy pre záhradkárov, ktorí nemajú veľa času

Nie každý má čas chodiť do záhrady pravidelne a starať sa o ňu. Čo patrí k záhrade, ak ju chcete mať upravenú čo najkrajšie a mať najmenej starostí?

Ak máte menej času, tak je ideálne mať v záhrade celoročné rastliny, o ktoré sa netreba starať. Sú to najmä živé ploty, ktoré sa len raz za čas ostrihajú. Alebo vyššie spomínané rodendrony, rôzne ovocné stromy alebo okrasné kríky.

Ďalej sú to ihličnaté stromy alebo tuje, ktoré dotvoria tú správnu atmosféru a nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Ideálnym doplnkom je takisto záhradný altánok, kde môžete mať napríklad umiestnený gril.

zahradny altanok , záhradný altánok

Ako ďalší tip môže slúžiť vysadenie celoročného trávnika. Okolie kríkov, prípadne iných rastlín obsypte štrkom, ktorý zabraňuje rastu burín.

A ako najdôležitejšie na záver – automatické zavlažovanie. Na neho by ste nemali zabudnúť najmä v čase leta a teplého počasia.

Ako využiť nevyužité rohy

Z nevyužitého rohu v záhrade si môžete vytvoriť napríklad úložný priestor. Postavte si tam domček na náradie alebo prístrešok, kam si odložíte náradie, prípadne kosačku a iné pomôcky do záhrady.

Iným spôsobom ako využiť takýto roh sú rôzne dekorácie. Môžete tam napríklad umiestniť sochu, čo priláka oko nejedného návštevníka. Pôsobí to veľmi esteticky. Alebo do rohu jednoducho vysaďte krík – vďačný je napríklad orgován. Nepotrebuje špeciálnu starostlivosť a na jar krásne rozvoniava.

Tipy na záhradné sedenie

Len pár stoličiek a záhradný stolík neurobí zo záhrady útulné miesto. Ukážeme vám triky ako urobiť zo záhrady útulné miesto aj vďaka záhradnému sedeniu.

Jedno z najlepších miest na umiestnenie záhradného nábytku je záhradný altánok. Umiestnenie záhradného nábytku do altánku je spojením príjemného s užitočným. Máte záhradné sedenie a zároveň je kryté v čase nepriaznivého počasia. Záhradný altánok a sedenie v ňom má aj tú výhodu, že ste chránení pred okolitými pohľadmi a zabezpečuje vám súkromie.

zahradny altanok , záhradný altánok

Pokiaľ nechcete mať v záhrade altánok, tak si vyberte len pergolu, na ktorej budete mať popínavé rastliny a pod ňou záhradné sedenie.

Ak si zariaďujete záhradu záhradným nábytkom, tak nezabudnite na plochú dlažbu, na ktorú ho umiestnite. Takisto by táto dlažba mala byť protišmyková.

Prestavba záhrady v troch krokoch

 1. Čo zostane?

Keď chcete zmenu vo svojej záhrade, tak by ste sa na ňu mali pozrieť ako keď napríklad robíte poriadok v skrini. Čo zostane a čo pôjde preč? Zhodnoťte v akom stave je terasa, cesty, rastliny, ploty, garáž, prípadne záhradný altánok alebo jazierko. V tejto fáze využite pravidlá krajinného záhradkárstva a vyhodnoťte to podľa kritérií:

 • je to pekné?
 • má to zmysel?
 • je to praktické?
 • používa sa to?
 • akú dlhú funkčnosť to ešte má?
 • dá sa umiestniť niekde inde?
 1. Želania a plány

Po tom, čo ste záhradu zbavili nežiadúcich vecí, tak nastupujú na rad vaše potreby a predstavivosť. Ako prvé si naplánujte automatické zavlažovanie, aby ste nemali so záhradou toľko starostí. Chcete záhradné jazierko, záhon alebo sedenie? Tak zvážte, kde to dáva najväčší zmysel. Zmerajte a vyskúšajte to! Merajte, skúšajte a hľadajte čo najvhodnejšie miesto. Prípadne využite rady skúsených odborníkov alebo záhradné plánovače, ktoré nájdete online.

 1. Realizácia

V poslednom kroku zrealizujte všetko, čo ste si naplánovali. Začnite sadiť, stavať, meniť. Ak si nie ste istí, že to zvládnete sami, zavolajte si na pomoc napríklad kamaráta alebo spomínaného odborníka. V dnešnej dobe už s kupovaným tovarom veľakrát získate aj servis v podobe montovania alebo inštalácie.

Ak ste sa rozhodli pre záhradný altánok, tak si pozrite tipy na záhradné altánky tu alebo dekorácie záhradných altánkov tu.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

 • 3 ročná záruka v cene každého produktu
 • Ku každému produktu impregnat zdarma
 • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
 • Facebook
  4,9/5
  85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice