Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Zimná záhrada alebo záhradný domček?

dieťa so šálkou kakaa v ruke v zime pred snehuliakom

Premýšľate nad tým, že by sa vám k domu či do záhrady hodil priestor navyše? Či už ako miesto na oddych a relaxáciu alebo ako praktický pomocník pri záhradných prácach, vybrať si môžete zimnú záhradu či záhradný domček. Čo by ste mali pri ich výbere vedieť a aké sú ich výhody a nevýhody? Pozrite sa na to spolu s nami.

Predtým, než sa pozrieme na výhody či nevýhody týchto stavieb, mali by sme si vysvetliť, aký je vlastne rozdiel medzi zimnou záhradou a záhradným domčekom. 

Zimné záhrady sú stavbami, ktorú sú súčasťou domu. Slúžia na rozšírenie obytného priestoru a ponúkajú tak miesto či už na relaxáciu alebo celoročné záhradkárčenie. Takéto zimné záhrady plnia taktiež aj estetickú funkciu, mnohokrát sú veľmi peknou a elegantnou súčasťou domu. Zimná záhrada môže v niektorých prípadoch plniť aj funkciu presklenej terasy. Záhradný domček je zas samostatnou stavbou, ktorú môžete umiestniť na záhradu či dvor. Plní tak funkciu samostatnej záhradnej stavby, ktorú môžete využívať na množstvo účelov. Takéto domčeky slúžia taktiež ako miesto pre relaxáciu, ale aj ako pomocníci pri záhradných prácach či aj priestor na uskladnenie záhradného náradia alebo dreva. Záhradný domček môžete taktiež využívať ako plnohodnotnú drevenú chatu. 

Vyberáme zimnú záhradu

Zimná záhrada poskytuje jedinečný presvetlený priestor s výhľadom na vonkajšie prostredie či vašu záhradu. Využívať ju môžete za každého počasia a v každom ročnom období. Zimná záhrada si nachádza rôznorodé využitia. Ponúka priestor na relaxáciu a oddych, ale môžete si z nej vytvoriť napríklad aj domácu kanceláriu či dokonca pestovať rastliny, ktoré si vyžadujú veľa slnečných lúčov. 

zimná záhrada

Zimnú záhradu a jej výber si samozrejme môžete prispôsobiť  vašim požiadavkám a preferenciám. Nájdete zimné záhrady väčších, ale aj menších rozmerov, jednoduchšie či luxusné zimné záhrady. Výber veľkosti a prevedenia záleží od toho, na aký účel budete chcieť svoju zimnú záhradu využívať a samozrejme aj od vášho rozpočtu.

Pri výbere by ste však nemali zanedbať ani zváženie niektorých nevýhod zimnej záhrady. Zimná záhrada je skvelým miestom a rozšírením obytného priestoru, avšak môžete sa stretnúť s problémami, ako sú zarosené okná či únik tepla. V niektorých prípadoch sa môže stať, že cez presklenú strechu môže zatekať voda. Tieto potenciálne problémy však môžete eliminovať tým, že budete vyberať z kvalitných produktov. Investícia do kvality sa rozhodne oplatí. Zamerajte sa na certifikovaných predajcov a uistite sa, že vaša zimná záhrada je vyrobená z kvalitných materiálov a disponuje kvalitnou povrchovou údržbou. Taktiež dôležitým aspektom, ktorý by ste pred zadovážením si zimnej záhrady mali brať do úvahy, je výber profilov a presklenia s nízkym koeficientom prechodu tepla. Tak sa vyhnete úniku tepla a kondenzácii vodných pár na konštrukcii zimnej záhrady. Aby ste zabránili nadmernej vlhkosti, môžete do vašej zimnej záhrady nainštalovať podlahové vykurovanie. 

Na aké materiály sa pri výbere zimnej záhrady zamerať? Vo všeobecnosti je zimná záhrada konštrukciou, ktorá má väčšie rozmery. Z tohto dôvodu dochádza k vzniku tlaku a napätia. V tomto prípade je veľmi dôležité, aby ste vyberali z materiálov, ktoré týmto podmienkam budú schopné odolať. Dôležité pri výbere je, zamerať sa na kvalitné profily, tak, aby nepodliehali a nemenili tvar vplyvom tepla a vlhkosti.

Vyberáme záhradný domček

Záhradný domček je samostatnou stavbou, ktorá môže tvoriť súčasť vašej záhrady či dvora, ale môžete ho umiestniť aj na samostatný pozemok ako drevenú víkendovú chatu. Záhradný domček môžete taktiež využívať po celý rok, ak má domček zabezpečené zateplenie a zdroj tepla. Záhradné domčeky sú skvelým priestorom pre oddych a relaxáciu, ale zídu sa aj pri záhradných prácach. Takéto domčeky sú skvelými doplnkami rodinných domov a ponúkajú rôznorodé možnosti využitia. 

domček v zime

Predtým, než sa rozhodnete zaobstarať si svoj záhradný domček, mali by ste si premyslieť, na aký účel ho budete chcieť využívať. Tomu budete potom vedieť prispôsobiť jeho veľkosť a aj umiestnenie. Záhradný domček vám môže slúžiť ako plnohodnotná chata, ale aj ako miesto na uskladnenie náradia či iných vecí, ako napríklad bicyklov či kosačky.  Premyslite si, či vám záhradný domček bude slúžiť aj ako miesto na oddych a relax, alebo len ako sklad či prípadne pracovňa alebo dielňa. V každom prípade vám záhradný domček dokonale poslúži, nech ho budete využívať na akýkoľvek účel.

Pri výbere domčeka by ste sa mali zamerať taktiež na kvalitu materiálov, z ktorých je záhradný domček vyrobený. Najčastejšie sa stretávame s drevenými domčekmi. Dbajte na to, aby bol váš záhradný domček vyrobený z kvalitného dreva, ktoré sa vyznačuje odolnosťou aj v prípade náročných poveternostných podmienok. Tak sa vyhnete problémom, ktoré by mohli nastať, ako napríklad zbytočnej vlhkosti, plesniam či škodcom. Samozrejme, pri drevených záhradných domčekoch treba rátať aj s povrchovou úpravou a ošetrením dreva.

Stavbu či kúpu zimnej záhrady alebo záhradného domčeka by ste si rozhodne nemali nechávať na poslednú chvíľu. Je veľmi dôležité, aby ste si pred tým, než sa rozhodnete pre kúpu či stavbu, poriadne premysleli na aký účel budete chcieť domček či zimnú záhradu využívať. Poriadne si preštudujte všetky pozitíva ale aj negatíva a zamerajte sa na vyhľadávanie kvalitných výrobkov. Nad kúpou či stavbou môžete začať premýšľať už teraz, a tak budete na jar dostatočne pripravení a pevne rozhodnutí. Počas nadchádzajúcich zimných dní sa môžete na stavbu alebo kúpu domčeka či zimnej záhrady poriadne pripraviť a na jar si už budete môcť svoje nové záhradné kráľovstvo užívať naplno.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice