Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Pomocníci do záhrady (nielen) na jeseň

Záhradné náradie

Jeseň je obdobím, kedy svoju záhradu už pomaly pripravujeme na zimu. Aj napriek tomu, že listy pomaly opadávajú a zeleň sa vytráca, aj toto ročné obdobie má svoje čaro. Pred príchodom prvých mrazov je treba stihnúť niekoľko činností. Akú starostlivosť si záhrada vyžaduje a akých pomocníkov na to budete potrebovať?

Ani v tomto období netreba zabúdať, že si záhrada vyžaduje vašu starostlivú ruku. Koniec koncov, ona sa vám po zime sama odvďačí. Jeseň je najideálnejším časom na presádzanie. Najmä vďaka tomu, že toto ročné obdobie je bohatšie na zrážky. Pôda tak dostáva dostatok vlahy. Ak oblubujete ruže, vedzte, že ruže vysadené v tomto období majú väčšiu šancu na prežitie. Vysaďte ruže napríklad okolo záhradného altánku a na jar alebo v lete sa môžete tešiť na ozaj ružové kráľovstvo. Jeseň je aj ideálnym obdobím na vysádzanie zimného cesnaku. Okrem toho môžete sadiť aj cibuľky kvetov, ktoré na jar v pravý čas vyklíčia zo zeme. Pomocníkom práve pri tejto činnosti je kolík na sadenie cibuliek. Umožní vám totiž veľmi jednoducho vytvoriť dostatočne hlbokú jamku a pomôže vám aj pri zatlačení zeminy po zasadení cibuľky.

Prútený košík s náradím

Nezabudnite na stromy a živý plot

Z jesenných aktivít v záhrade by ste nemali vynechať ani strihanie živých plotov, kríkov či prerezávanie stromov. Naposledy by sa mali prerezávať práve na jeseň. Pri týchto činnostiach vám veľmi pomôžu píly a pílky. Pri výbere týchto pomocníkov by ste sa mali zamerať na to, na aké práce ich budete používať a kde ich budete skladovať. Najlepším spôsobom na skladovanie sú domčeky na náradie. Motorová píla sa najlepšie hodí na stínanie menších stromov a na rezanie dreva. Rámová píla si zas poradí s väčšími vetvami a šabľové píly vám pomôžu dostať sa aj do obmedzenejších priestorov. Čo sa týka výkonu, veľmi vhodnou voľbou sú akumulátorové píly. Na práce v záhrade úplne stačia a navyše sa vyznačujú veľmi tichým chodom. Stromčeky a kríky tak môžete vo vašej záhrade prerezávať dokonca aj v nedeľu bez toho, aby ste rušili vašich susedov. Porezané vetvičky však nevyhadzujte všetky. Pár z nich naaranžujte a vyzdobte si nimi napríklad záhradný altánok.

Záhradné nožnice

Na údržbu stromčekov, kríkov či živých plotov vám okrem píl pomôžu aj nožnice. Ak vašu záhradu zdobí aj živý plot, ideálnou voľbou sú nožnice s dlhou lištou. Čím sú nožnice dlhšie, tým väčšia sila sa prenesie do čeľuste. Tak dosiahnete to, že konár sa pevnejšie uchopí. Pri výbere nožníc buďte dôslední, mali by vám dokonale padnúť do ruky. Práca s nimi bude potom oveľa jednoduchšia.

Listy sú symbolom jesene

Jeseň je obdobím, kedy stromy zhadzujú svoju korunu krásy. Tá však v podobe suchého lístia končí na trávniku záhrady. Klasickým pomocníkom sú v tomto prípade záhradné hrable. Existuje niekoľko druhov hrablí, od hliníkových cez drevené až po plastové. Na výber máte aj z niekoľkých šírok. Najideálnejšími na hrabanie popadaného lístia sú však so širokou násadou. Pomôžu vám aj vejárové hrable, ktoré sú ideálne na hrabanie nielen lístia, ale aj pokosenej trávy, materiálu po prevzdušňovaní či iného záhradného odpadu.

Zberač listov

Ak sa vám v záhrade nahromadilo veľa dreva, okrem ohňa ho môžete využiť aj na výrobu kompostu. V tomto prípade vám bude nápomocný drvič konárov. S jeho využitím spracujete konáre a vetvičky na malinké triesky, ktoré sú vhodné do kompostu.

Pri všetkých jesenných prácach však nezabúdajte ani na starostlivosť o záhradný domček alebo altánok. Minimálna údržba spočíva v kvalitnom nátere a neskôr v zazimovaní. O údržbe a náteroch sme už písali, napríklad aj v tomto článku.

Nielen práca, ale aj zábava

Aby však nebolo všetko len o práci, jeseň nám ponúka skvelé obdobie pre rozvoj kreativity. Plno farieb, čerstvý vzduch  a zubaté slnko sú ideálnou kombináciou na čas strávený v záhrade. Môžete sa dobiť energiou pri skrášľovaní svojho záhradného kráľovstva. Využiť môžete dekoratívne tekvičky, šípky, gaštany či sušené bylinky alebo kvety. Ozdobte si dvere domu či váš záhradný altánok alebo chatku. Jesennými dekoráciami sa môžete inšpirovať v predchádzajúcom článku 🙂

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice