Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Majte “trendy” záhradu s týmito tipmi na rok 2020!

záhradné kvetiny

Záhrada nie je len miestom, na ktorom si môžete vypestovať vaše obľúbené plodiny či kvetiny. Častokrát plní funkciu akéhosi kráľovstva plného pokoja a harmónie, ktoré ponúka skvelý priestor na oddych a relaxáciu. Nielen v móde, ale aj v záhradkárčení môžeme sledovať rôzne trendy. Čo je „in“ pre záhradu v roku 2020? Pozrite sa spolu s nami na niekoľko tipov, ako z vašej záhrady urobiť tento rok trendy kráľovstvo.

Do záhrady sa dokonale hodí aj záhradný domček či záhradný altánok. Je dominantou celej záhrady a prispieva k jej zveľaďovaniu, či už ako miesto na záhradné práce alebo rekreáciu. Záhradný domček alebo záhradný altánok vám môže poslúžiť aj pri rodinných oslavách, letných grilovačkách či pohodových večeroch po náročnom dni v práci.

Rovnako ako v ostatných oblastiach, aj v záhradkárčení trendy prichádzajú a odchádzajú. Či už sú to populárne rastliny alebo kvetiny, kríky, stromy ale aj inšpiratívne a originálne záhradnícke nápady, to všetko dokáže z vonkajšieho priestoru vytvoriť niečo ohromujúce. Rok 2020 sa v záhradkárčení bude niesť v zmysle čo najlepšieho využitia toho, čo máte. Zároveň sa trendy zameriavajú aj na vytváranie priestorov prospešných pre všetkých – nie len pre vás, ale aj živú prírodu vo vašom okolí, ale aj Zem ako celok. Aké sú teda najnovšie záhradné trendy?

Vytvorte prostredie aj pre voľne žijúce zvieratká

Pri plánovaní vašej záhrady nezabúdajte ani na tých najmenších „obyvateľov“, od lienok cez ježkov až po motýle či včely. Svoju záhradu si viete navrhnúť tak, aby ste ich tými správnymi rastlinami a starostlivosťou prilákali a vytvorili im tak mierumilovné a bezpečné prostredie. Existuje niekoľko spôsobov, ako si zo svojej záhradky vytvoriť takzvaný biotop pre voľne žijúce zvieratká. Či už to bude vtáčia búdka s krmivom alebo výsadba ovocných stromov. K vytvoreniu harmonického prostredia vo vašej záhrade vám okrem toho môže pomôcť aj záhradný domček alebo záhradný altánok či využívanie živých plotov. To všetko sú spôsoby, ktorými môžete prispieť k tomu, že zo svojej záhrady vytvoríte harmonické miesto aj pre priateľov zo zvieracej ríše.

vtáčia búdka zavesená na strome

Kompostovanie pre udržateľnejšiu záhradu

Aj napriek tomu, že kompostovanie nie je v záhradkárčení žiadnou novinkou, v poslednej dobe si získava čoraz viac pozornosti. Kompostovanie výrazne prospieva k udržateľnosti záhrad. Kuchynský a potravinový odpad tvorí až jednu tretinu všetkého odpadu z domácností. Kompostovaním môžete prispieť nielen k zníženiu množstva odpadu, ale aj k zníženiu uhlíkovej stopy. Okrem toho, takýmto spôsobom poskytujete vašim rastlinám potrebné živiny na to, aby sa im čo najlepšie darilo. Zároveň tak môžete zvýšiť úrodnosť vašej záhradnej pôdy. Výhodou kompostovania taktiež je, že ho môžete praktizovať na malých aj veľkých záhradách.

kompostovač v záhrade

Záhrada ako miesto harmónie, relaxácie a oddychu

Záhrada ako miesto na oddych a relaxáciu je ďalším z trendov na tento rok. Okrem všetkej náročnej práce pri jej udržiavaní a starostlivosti, by mala slúžiť aj ako oáza na dobíjanie vašich vlastných bateriek. Skúste si zjednodušiť záhradné práce a viac na záhrade oddychovať. Harmónia, ktorú vám záhrada môže ponúknuť, je na nezaplatenie, najmä po náročných a stresujúcich dňoch v práci. Skúste zo záhrady odstrániť rastliny a kvetiny, ktoré nemajú žiadne ekologické výhody a namiesto toho vám spôsobujú len zbytočnú prácu. Vyberte si kvety, ktoré vyžadujú minimálnu starostlivosť alebo sa prípadne zamerajte na trvalky. K vytvoreniu oázy pokoja vám na vašej záhrade môžu pomôcť aj automatizované záhradné nástroje. Jedným z nich je napríklad automatický zavlažovací systém či robotická kosačka na trávu, ktoré sa o vašu záhradu postarajú aj počas vašej neprítomnosti. Takto si uľahčíte prácu a vytvoríte viac času na oddych a relaxáciu.

robotická kosačka trávy

Symetrické umiestnenie rastlín a vertikálne záhrady

Symetria v záhrade je skvelým spôsobom, ako docieliť súdržnosť a harmóniu. Aj vďaka symetrii sa môže vaša záhrada premeniť na priestor, ktorý vyzerá, akoby bol profesionálne plánovaný. Závesné kvetináče s rastlinami na oboch stranách dverí či brány alebo kvetináče na oknách, ktoré opticky orámujú váš dom či záhradný domček z oboch strán, môžu dodať vašej záhrade súdržnosť a šarm. Okrem toho, trendom na rok 2020 sú aj takzvané vertikálne záhrady. Sú najčastejšie využívané v malých priestoroch, a preto sa môžu dokonale hodiť napríklad ako dekorácia pre váš záhradný domček, jeho terasu, ale aj záhradný altánok. Zvislé, respektíve vertikálne záhradníctvo je obľúbeným trendom, ktorý môžete využívať nielen na záhrade, ale aj u vás doma, či už rastlinky a kvetiny umiestnite do zvislých políc alebo ich zavesíte pod seba s pomocou železných krúžkov.

vertikálna záhradka v drevených paletách

Kvalitný exteriérový nábytok

Udržateľnosť je všeobecným trendom poslednej doby. Okrem kompostovania môžete k udržateľnosti prispieť tak, že zainvestujete do kvalitných materiálov záhradného nábytku. Či už to bude nábytok pre záhradný domček alebo záhradný altánok, rozhodne sa investícia do kvality oplatí. Lacný nábytok nebude odolávať opotrebovaniu a vplyvu počasia, a tak budete nútení často ho vymieňať. Voľba krásneho a vysokokvalitného záhradného nábytku stojí za dodatočné náklady, pretože v záhrade bude plniť funkciu nielen praktického, ale aj estetického a vizuálne príťažlivého komponentu. Jedným z najkvalitnejších materiálov na záhradný nábytok je napríklad ratan. Viac o ratanovom nábytku sme písali v staršom článku tu.

Aj napriek tomu, že tieto záhradné trendy pre rok 2020 sú určené pre dnešnú modernú dobu, vo svojej podstate sú už dávno overenými tipmi a spôsobmi, ako premeniť akýkoľvek vonkajší priestor na sviežu a krásnu záhradu, ktorá svojím charakterom nielen prospieva životnému prostrediu, ale aj poskytuje dokonalé miesto na oddych a relaxáciu. Vychutnajte si vďaka týmto tipom svoju záhradu kedykoľvek a naplno.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice