Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

Čo robiť v záhrade vo februári?

Záhrada vo februári

Február síce patrí k zimným a mnohokrát mrazivým mesiacom, jeho koncom sa však všetko začína meniť. Začínajú rozkvitať prvé cibuľoviny a drobné hľuznaté rastliny. Aj počasie je už priaznivejšie, a tak ponúka čas na počiatočné jarné práce v záhrade. Na aké práce by ste počas februára vo svojej záhrade nemali zabudnúť?

Február je mesiacom, kedy treba v záhrade začať s prípravami na jar. Sem-tam nás však môže ešte prekvapiť občasnými mrazmi. Preto by sme nemali zabúdať na ochranu kmeňov stromov, k čomu nám pomôže bielenie, prípadne zatieňovanie. Mladé stromčeky ochránite obalením kmienkov.

Zostavte si časový plán

Počas februára môžete začať s predpestovaním náročných letničiek. Na jar sa dobre a efektívne pripravíte tak, že si zostavíte časový plán výsevov. V tomto prípade si budete vedieť zaobstarať dostatok semien, hnojív a chemikálií. Okrem prípravy plánu výsevov by ste mali skontrolovať aj náradie a náčinie, aby sa vám nestalo, že vám počas jari bude niečo chýbať. Revíziu si môžete urobiť aj vo vašom záhradnom domčeku či altánku, aby ste vedeli, čo si zabezpečiť pri príprave na jarnú sezónu. Takisto nezabudnite skontrolovať či zima nespôsobila nejaké škody a nepoškodila vám či už tesnenie alebo odkvapy.

snežienky

Nezabudnite na stromy

Február prináša priaznivejšie počasie, a to je skvelý dôvod na to, aby ste vašim ovocným stromčekom dopriali ochranu. Urobiť tak môžete oškriabaním staršej kôry na podložku. Rany vyrežte až po staré pletivá a ošetrite ich štepárskym voskom alebo balzamom. Ak už nie je zamrznutá pôda, môžete pokojne začať s výsadbou aj nových ovocných stromčekov. Dajte si však pozor na marhule, broskyne a duly, tie vysádzajte až pri teplejšom počasí.

Pri ovocných stromoch ešte ostaneme. Počas februára by ste mali presvetľovať ich koruny a zmladzovať staršie, alebo slabo rodiace stromy. Pri zmladzovaní by ste mali skracovať hlavné konáre a jednu tretinu až polovicu, záleží od veku stromu.

Počas dní bez mrazov už môžete začať vysádzať aj trvalky na slnečné záhony. Veľmi dobrý čas je aj na vysádzanie jednoročných rastlín, ako sú napríklad muškáty, begónie či petúnky. Ak máte v záhrade napríklad rododendrony, mahónie či krušpány, nezabúdajte na ich zalievanie počas slnečných dní.

Trápi vás ešte sneh?

Ak vašu záhradu stále ťaží snehová prikrývka, mali by ste im napomôcť. Pod váhou snehu sa totiž môžu lámať konáre stromov, ktoré sú počas mrazov veľmi krehké. Pri ometaní snehu nezabudnite ani na strechu vášho záhradného domčeka či altánku, prípadne jeho terasy, aby ste sa vyhli zbytočnému vlhnutiu dreva.

Čo sa týka zeleninovej záhrady, ak je pekné počasie, môžete začať s prehadzovaním kompostu. Ak máte na záhrade aj skleník, pokojne začnite s výsevom šalátu, reďkovky, kalerábu, zeleru, rajčín či papriky.

sadenie cesnaku

Okrasné skalky

Vo februári sa môžete povenovať aj vašej skalke. Skontrolujte všetky jej rastlinky a v prípade, že sú niektoré z nich uvoľnené, jemne ich zatlačte do pôdy. Upevnite aj uvoľnené kamene. Ak už nastane odmäk, môžete vetrať trvalky, skalničky a nadvihovať nízke kry, aby sa rastlinky nezaparili a nezačali predčasne pučať.

Tip: skalky sú celoročné rastliny, ktoré nie sú náročné na starostlivosť. Skúste vymyslieť ako na jar skrášlite okolie vášho záhradného domčeka alebo altánku. Vysadenie skalky do okolia altánku by mohla byť jedným z variantov.

altánok s plachtou

Okrem prác v záhrade si počas februárového príjemného počasia môžete vychutnať aj posedenie v záhradnom altánku. K tomu vám môže dopomôcť aj ochranná plachta, ktorá zamedzí vetru a chladu. Okrem plachty môžete zvážiť aj externý zdroj tepla v podobe ohrievača. Prípadne si do altánku či záhradného domčeka môžete zadovážiť hrejivé deky či vankúše, ktoré prispejú k útulnej atmosfére. A tak si budete môcť v teple vychutnať čaro vašej prebúdzajúcej sa záhrady.

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice