Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
Články

5 záhradných trendov na rok 2022

záhradné posedenie s vankúšmi pod pergolou

Záhrada je miestom, na ktorom si môžeme oddýchnuť, venovať sa záľubám, pestovať či tráviť čas s rodinou a priateľmi. Pre mnohých je záhrada tiež miestom, ktoré si radi zveľaďujú a skrášľujú, aby sa v nej cítili čo najlepšie. Trendy určite neobchádzajú ani tento sektor a každý rok prinášajú nové inšpirácie a nápady. Aké záhradné trendy nás čakajú v roku 2022?

Čo v článku nájdete:

Za posledné obdobie trávime doma viac času, než obvykle, a tak tí, ktorí majú svoju vlastnú záhradu určite potvrdia, že sa stala akýmsi viacúčelovým priestorom, v ktorom môžeme oddychovať, vychutnať si čerstvý vzduch, ale aj pracovať či venovať sa záľubám a voľnočasovým aktivitám. Povaha záhrady ako takej sa presunula k mnoho-účelovosti a s týmto súvisia aj záhradné trendy na tento rok. Prognózou na rok 2022 je zámer a integrita. Všetky súčasti a prvky záhrady – každá rastlina, črepník, kus záhradného nábytku či umenia a podobne – má v záhrade svoj jedinečný význam a zároveň prispieva záhradnému priestoru ako celku. Samozrejme, určite netreba zabúdať na to, že najtrendovejšou vecou, ktorú v záhrade môžete urobiť, je čokoľvek čo vás urobí šťastnými. To by mal byť jeden z hlavných cieľov všetkých záhradných trendov.

Pozrime sa spoločne na záhradné trendy na rok 2022:

Záhrada pre pokoj v duši

Čerstvý vzduch, príroda okolo, pokoj a ticho – pobyt v záhrade prispieva k upokojeniu mysle, oddychu a relaxácii. Prostredie, ktoré ponúka je ideálne na rekreáciu a odreagovanie sa od povinností či starostí bežných dní. A práve na to sa zmeriava aj jeden zo záhradných trendov tohto roku. Vytvoriť si miesto, ktoré môžete nazývať svojou oázou pokoja a oddychu. A skvelou výhodou je, že ho môžete mať priamo doma na záhrade a za relaxom a oddychom nemusíte nikam chodiť.

Existuje množstvo spôsobov, ako si zo záhrady vytvoriť oázu oddychu – či už je to s využitím rozličných rastlín a kvetín alebo integráciou rekreačných prvkov do záhrady. Na ľudskú psychiku pozitívne vplývajú prírodné materiály. Vhodným prvkom do záhrady môže byť drevo a rôzne drevené dekorácie, s pomocou ktorých si ju môžete skrášliť a ozvláštniť. Inšpirujte sa výberom drevených dekorácií do záhrady, ktoré nájdete v našom článku. 

Pri dreve ešte na chvíľku zostaneme. Drevo je prírodný materiál, ktorý skvelo zapadá do prostredia záhrady. Ak si chcete na záhrade vytvoriť skutočnú oázu oddychu, kde budete môcť „vypnúť“ a zrelaxovať, riešením môže byť aj drevená záhradná stavba. Záhradný altánok či záhradný domček ponúkajú priestor, ktorý môžete využiť nielen na záhradné posedenia, ale aj ako skutočné relaxačné záhradné prvky. Drevený záhradný domček sa dá dokonca využiť aj ako domáca vonkajšia sauna. 

Tip: Prečo sa oplatí mať saunu na záhrade? Aké sú jej výhody a účinky? Prečítajte si v našom článku. 

vonkajšia sauna
Zdroj foto: pinterest.com

Spojenie s prírodným svetom

Element, ktorý prispieva k relaxácii je okrem dreva aj voda. Tá sa dá v záhrade využiť rozličnými spôsobmi. Môžete si vytvoriť záhradné jazierko, ktoré je okrem svojich estetických funkcií aj praktickým prvkom. Môže byť domovom pre ryby a miestom občasných návštev voľne žijúcich živočíchov. Vytvoriť si záhradu, ktorá je priateľská k prírode a voľne žijúcim živočíchom je tiež jedným z trendov na tento rok. Záhradné jazierko môže na váš pozemok prilákať aj farebné motýle a vážky, ktorých prítomnosť oceníte najmä počas leta – pomôžu vám zbaviť sa komárov. 

Tipy pre záhradné jazierka a návod na vytvorenie nájdete tiež v našom článku. 

Záhrada by mala byť miestom spojenia s prírodou. A ako dosiahnuť toto spojenie viac než prilákaním prírody do záhrady? Okrem záhradného jazierka môžete zredukovať trávnik a nahradiť ho alternatívami, ktoré prilákajú opeľovače či voľne žijúce zvieratká. Môžete vysadiť viac kvetín – trendami na tento rok spomedzi kvetín sú nezábudky, georgíny a astry. Georgíny poskytujú veľkolepé kvety počas celej sezóny od polovice leta až po prvé mrazy. Sú tiež vhodné ako rezané kvety, pretože dlho vydržia vo váze. Tak si nimi môžete skrášliť nielen záhradu ale aj stôl v záhradnom altánku či domčeku. Astry sú kvety, ktoré zlepšujú náladu a sú obľúbené práve v záhradách zameraných na pohodu a oddych (čo skvelo dopĺňa predchádzajúci trend). Okrem toho majú schopnosť prečisťovať vzduch a sú bio-indikátorom, keď sa v okolí nachádzajú znečisťujúce látky. Medzi ďalšie rastliny so schopnosťami čistenia vzduchu patrí aj brečtan či alchemilka, ktorej listy a vrchné kvety môžete pestovať aj na výrobu čaju.  

Vtáctvo môžete do svojej záhrady prilákať pomocou vtáčích búdok ale aj vtáčích kúpeľov. Aj vtáky potrebujú prísun čerstvej čistej vody na pitie a kúpanie. Zároveň vtáčí kúpeľ môže na vašu záhradu prilákať vtáky, ktoré nejedia semená a inak by vašu záhradu nenavštívili.

vtáčik v záhradnej fontánke špliecha vodu
Zdroj foto: pixabay.com

Ekologické záhradníctvo

Ľudia si čoraz viac uvedomujú dôležitosť ochrany životného prostredia a oveľa väčší dôraz sa kladie na ekologickosť, a to aj v záhradníctve. Organické záhradkárčenie a pestovanie sú v poslednej dobe oveľa viac populárne a bežnejšie. Trendom na rok 2022 je aj podpora ekologického záhradkárčenia a pestovania a zameranie sa na organické princípy. Ide o usmernenia či postupy, ktoré sa môžu dodržiavať pri záhradkárčení. Zahŕňajú starostlivosť o zdravie pôdy, podporu biodiverzity, zodpovedné využívanie zdrojov, ako je voda ale aj vyhýbanie sa používaniu chemikálií. Prírodné hnojivá, kompostovanie ale aj podpora spomínaného prírodného sveta sú skvelým krokom k viac organickej a ekologickej záhrade.

žena vhadzuje bioodpad do kompostéra
Zdroj foto: canva.com

Domáce pestovanie plodín

S ekologickým záhradníctvom bude tento rok úzko súvisieť aj pestovanie si vlastných plodín. Tento trend možno nie je tak úplne novým, no počas nasledujúcich mesiacov bude ešte viac naberať na sile. Omnoho viac ľudí sa začína zaujímať o kvalitu plodín a potravín, o ich pôvode a spôsoboch pestovania. Tento rok sa v pestovaní bude niesť v znamení organickej zeleniny a ovocia, udržateľného pestovania a vzdelávania mladých generácií o tom, ako a prečo ekologicky a udržateľne pestovať vlastné plodiny. Takýto spôsob pestovania so sebou prináša množstvo výhod. Ste to vy, kto má kontrolu nad tým, aký typ pôdy či hnojiva a semien sa využíva. Pestovanie zo semien je zároveň zábavou, najmä ak do tejto aktivity zapojíte aj deti, ktoré sa zároveň môžu niečo nové naučiť a viac si tak vážiť vlastnoručne vypestované plodiny. O chuti zeleniny a ovocia zo záhradky nehovoriac. ☺

malý chlapec sadí kvietok do zeme
Zdroj foto: canva.com

Stieranie hraníc medzi interiérom a exteriérom

V roku 2022 sa o záhrade už nebude viac premýšľať ako o samostatnom prvku, ale ako o súčasti domova. Stieranie hraníc medzi interiérom a exteriérom môže rozšíriť obytnú plochu. Ponúka nám príležitosť prestať obmedzovať predstavu o domove len na obytný priestor a namiesto toho považovať celý pozemok aj so záhradou za svoj domov. Takýmto spôsobom môžete ešte viac podporiť spojenie s prírodným svetom. Ako však môžete tieto hranice stierať? Vytvorte si funkčný obytný priestor či takzvané záhradné izby. Využiť môžete napríklad záhradný altánok, domček ale aj pergolu. Môžete využiť záhradný nábytok a vytvoriť si „obývačku“ v záhrade. Záhradná kuchyňa je tiež skvelý nápad. Využiť môžete vysoké kríky či popínavé rastliny, aby ste vytvorili dojem uzavretosti ako v interiéri. Zabezpečte si osvetlenie napríklad svetelnými reťazami, lampášmi či vonkajšími lampami. Urobte si na záhrade pohodlie ako doma. Hojdacia sieť či záhradné vajíčko urobia váš priestor ešte o čosi pohostinnejším.

záhradné posedenie s vankúšmi pod pergolou
Zdroj foto: canva.com

Boli tieto záhradné trendy na rok 2022 pre vás zaujímavé? Inšpirujte sa aj vy niekoľkými z nich počas nasledujúcej záhradnej sezóny. Vytvorte si zo záhrady miesto ako stvorené na oddych ale aj spojenie s prírodou či pestovanie vlastných chutných plodín. 

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice