Čo robiť v záhrade vo februári?

záhrada vo februári

Február síce patrí k zimným a mnohokrát mrazivým mesiacom, jeho koncom sa však všetko začína meniť. Začínajú rozkvitať prvé cibuľoviny a drobné hľuznaté rastliny. Aj počasie je už priaznivejšie, a tak ponúka čas na počiatočné jarné práce v záhrade. Na aké práce by ste počas februára vo svojej záhrade nemali zabudnúť?

Február je mesiacom, kedy treba v záhrade začať s prípravami na jar. Sem-tam nás však môže ešte prekvapiť občasnými mrazmi. Preto by sme nemali zabúdať na ochranu kmeňov stromov, k čomu nám pomôže bielenie, prípadne zatieňovanie. Mladé stromčeky ochránite obalením kmienkov.

Zostavte si časový plán

Počas februára môžete začať s predpestovaním náročných letničiek. Na jar sa dobre a efektívne pripravíte tak, že si zostavíte časový plán výsevov. V tomto prípade si budete vedieť zaobstarať dostatok semien, hnojív a chemikálií. Okrem prípravy plánu výsevov by ste mali skontrolovať aj náradie a náčinie, aby sa vám nestalo, že vám počas jari bude niečo chýbať. Revíziu si môžete urobiť aj vo vašom záhradnom domčeku či altánku, aby ste vedeli, čo si zabezpečiť pri príprave na jarnú sezónu. Takisto nezabudnite skontrolovať či zima nespôsobila nejaké škody a nepoškodila vám či už tesnenie alebo odkvapy.

snežienky

Nezabudnite na stromy

Február prináša priaznivejšie počasie, a to je skvelý dôvod na to, aby ste vašim ovocným stromčekom dopriali ochranu. Urobiť tak môžete oškriabaním staršej kôry na podložku. Rany vyrežte až po staré pletivá a ošetrite ich štepárskym voskom alebo balzamom. Ak už nie je zamrznutá pôda, môžete pokojne začať s výsadbou aj nových ovocných stromčekov. Dajte si však pozor na marhule, broskyne a duly, tie vysádzajte až pri teplejšom počasí.

Pri ovocných stromoch ešte ostaneme. Počas februára by ste mali presvetľovať ich koruny a zmladzovať staršie, alebo slabo rodiace stromy. Pri zmladzovaní by ste mali skracovať hlavné konáre a jednu tretinu až polovicu, záleží od veku stromu.

Počas dní bez mrazov už môžete začať vysádzať aj trvalky na slnečné záhony. Veľmi dobrý čas je aj na vysádzanie jednoročných rastlín, ako sú napríklad muškáty, begónie či petúnky. Ak máte v záhrade napríklad rododendrony, mahónie či krušpány, nezabúdajte na ich zalievanie počas slnečných dní.

Trápi vás ešte sneh?

Ak vašu záhradu stále ťaží snehová prikrývka, mali by ste im napomôcť. Pod váhou snehu sa totiž môžu lámať konáre stromov, ktoré sú počas mrazov veľmi krehké. Pri ometaní snehu nezabudnite ani na strechu vášho záhradného domčeka či altánku, prípadne jeho terasy, aby ste sa vyhli zbytočnému vlhnutiu dreva.

Čo sa týka zeleninovej záhrady, ak je pekné počasie, môžete začať s prehadzovaním kompostu. Ak máte na záhrade aj skleník, pokojne začnite s výsevom šalátu, reďkovky, kalerábu, zeleru, rajčín či papriky.

sadenie cesnaku

Okrasné skalky

Vo februári sa môžete povenovať aj vašej skalke. Skontrolujte všetky jej rastlinky a v prípade, že sú niektoré z nich uvoľnené, jemne ich zatlačte do pôdy. Upevnite aj uvoľnené kamene. Ak už nastane odmäk, môžete vetrať trvalky, skalničky a nadvihovať nízke kry, aby sa rastlinky nezaparili a nezačali predčasne pučať.

Tip: skalky sú celoročné rastliny, ktoré nie sú náročné na starostlivosť. Skúste vymyslieť ako na jar skrášlite okolie vášho záhradného domčeka alebo altánku. Vysadenie skalky do okolia altánku by mohla byť jedným z variantov.

altánok s plachtou

Okrem prác v záhrade si počas februárového príjemného počasia môžete vychutnať aj posedenie v záhradnom altánku. K tomu vám môže dopomôcť aj ochranná plachta, ktorá zamedzí vetru a chladu. Okrem plachty môžete zvážiť aj externý zdroj tepla v podobe ohrievača. Prípadne si do altánku či záhradného domčeka môžete zadovážiť hrejivé deky či vankúše, ktoré prispejú k útulnej atmosfére. A tak si budete môcť v teple vychutnať čaro vašej prebúdzajúcej sa záhrady.

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma