Ako zabaviť deti v záhrade

veselé deti pri hre

Okrem letných dovoleniek je leto aj obdobím školských prázdnin. Teplé počasie a slnečné dni nás lákajú tráviť čo najviac času vonku, rovnako dospelých aj deti. Ak máte k dispozícii vlastnú záhradu, môžete z nej vytvoriť skvelé miesto, kde sa vaše ratolesti nebudú nudiť. Pripravte pre deti rôzne hry a aktivity, pri ktorých sa spolu so svojimi súrodencami či kamarátmi poriadne zabavia. Možno vás inšpirujú aj nasledujúce letné aktivity a hry.

Pátranie po letných pokladoch

Veľmi zaujímavou a zábavnou aktivitou pre deti môže byť práve hľadanie letných pokladov. K tejto aktivite nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie. Postačí vám niekoľko papierových vrecúšok, na ktoré vyznačíte konkrétne úlohy, respektíve predmety, ktoré deti majú v záhrade alebo v altánku hľadať a nazbierať do vrecúška. Takúto hru môžete hrať rovnako ako v záhrade, tak aj niekde v prírode, keď sa napríklad vyberiete na výlet a budete chcieť deti zabaviť. 

Vedrový pong

Túto hru určite poznáte. Hrať ju môžu deti, ale aj zabavia sa pri nej rovnako aj dospelí. Postačia vám vedrá či sudy s vodou a akékoľvek lopty, najvhodnejšie sú tenisové. Deti sa rozdelia do dvoch tímov a úlohou každého hráča z tímov je trafiť všetky svoje loptičky do súperových vedier či sudov.

Prístrešok na hranie

Pre deti môžete taktiež vyrobiť vlastný altánok, v ktorom sa budú môcť hrať. Deti tak budú mať svoje vlastné kráľovstvo, kde sa môžu hrať, ale aj schovať napríklad pred letným dažďom.

Kreatívna tabuľa

Deti určite rovnako poteší aj to, keď si budú môcť kresliť kriedami na tabuľu. Vyskúšajte umiestniť tabuľu napríklad na plot vo vašej záhrade a uvidíte, ako kreatívne sa budú deti vyžívať. S využitím tabule môžete hrať aj hru „hádaj čo kreslím“, kedy jeden hráč kreslí niečo na tabuľu a úlohou ostatných je hádať, čo kreslí. Kto uhádne ako prvý, vyhráva.

kreatívna čierna tabuľa

Záhradný twister

Obľúbenou a mimoriadne zábavnou aktivitou je aj hra twister. Postačí vám napríklad stará plachta, na ktorú namaľujete farebné kruhy a môžete hrať. Plachtu môžete rozložiť na záhrade, ale aj v záhradnom altánku.

Balónová vybíjaná

Čo môže byť pre deti viac zábavné, ako hry s vodou? Pripravte pre nich hru, ktorá spája zábavu aj letné osvieženie. Stačia vám malé balóny, ktoré naplníte vodou a vodná „vojna“ sa môže začať. Rozdeľte deti do dvoch tímov a úlohou hráčov je triafať balóny do súperov. 

Záhradné scrabble

Počas letných aktivít môžete spolu s deťmi zapojiť aj hry, ktoré si vyžadujú nie len fyzický pohyb, ale zapotia sa aj mozgové bunky. Čo tak vyskúšať veľký záhradný scrabble? Z papiera či kartónu si vytvorte písmená a môžete hrať. Hracou plochou pre vás v tomto prípade bude trávnik na vašej záhrade. 

Hra „Nájdi svoj strom“

Táto aktivita patrí medzi veľmi obľúbené, pretože deti nielen zabaví, ale aj si vyžaduje čas, a tak ich budete vedieť zamestnať na dlhšiu dobu bez toho, aby sa nudili. Hra sa hrá vo dvojici a spočíva v tom, že jednému z dvojice sa zaviažu oči šatkou a druhý z dvojice ho vedie po záhrade k nejakému zo stromov. Ten, ktorý vedie „slepca“, môže pokojne zvoliť aj zamotanú cestičku po záhrade, no zároveň sa o svojho spoluhráča musí dobre starať, aby bola cesta pre neho bezpečná a príjemná. Akonáhle prídu k stromu, „slepec“ ho hmatom preskúma, aby bol potom schopný svoj strom rozpoznať. Spoločne sa vrátia na miesto, kde začali, „slepcovi“ sa rozviažu oči a jeho úlohou je nájsť strom, pri ktorom bol. Potom sa úlohy hráčov vymenia. 

Východ Slnka

Jednou zo zaujímavých a možno trošku netradičných aktivít je aj privítanie Slnka. Dohodnite sa s deťmi, že spolu vstanete skoro ráno, ešte pred východom Slnka a spoločne sa vyberiete na miesto vo vašej záhrade, odkiaľ najlepšie vidno jeho východ. Pre deti to bude rozhodne intenzívny zážitok. Vyberte si napríklad jeden z víkendových dní, aby ste potom ešte po krásnom zážitku z východu Slnka mohli čo-to dospať. Využite napríklad aj svoj altánok a pripravte si k východu Slnka čaj a raňajky. Možno sa z toho stane každoročná tradícia.

Balónové bláznovstvo

Táto aktivita sa hodí rovnako na spestrenie bežných horúcich letných dní, ale aj napríklad na narodeninovú oslavu. Pripravte pre deti balóny naplnené vodou, ktoré zavesíte na strom. Úlohou detí je triafať balóny tak, aby praskli. Deti budú mať rozhodne radosť z vody, ktorá z balónov vyprskne. Takto spojíte príjemnú zábavu s osviežením.

Jednoduchá hra s vedrami 

Zábavnou aktivitou je aj hra, počas ktorej postavíte vedrá rozličných veľkostí vedľa seba a úlohou detí je triafať loptičky z určitej vzdialenosti. Každé vedro bude reprezentovať určitý počet bodov. Čím menšie vedro, tým väčší počet bodov. Na konci spočítate počet loptičiek v jednotlivých vedrách a zrátate body. Ten kto dosiahne najvyšší počet bodov, vyhráva.

Vodná pyramída

Veľmi jednoduchá hra, ktorá zabaví deti aj dospelých. Z plastových alebo umelohmotných pohárov vyskladajte pyramídu. Úlohou detí bude zostreliť pyramídu s pomocou vodnej pištole. Vyhráva ten, komu sa podarí zostreliť najvyšší počet pohárikov z jednej nádrže vo vodnej pištoli.

dievčatá sa strieľajú vodnou pištoľou

Preteky vo vreci

Stará známa aktivita, ktorá je však stále obľúbená a zábavná. Na hru vám stačí len niekoľko starých vriec. Stanovte si štart a cieľ a preteky sa môžu začať. Vyhráva ten, kto do cieľa doskáče vo vreci ako prvý.

deti skákajúce vo vreciach

Leto je v plnom prúde, tak využite tento čas pre rôzne hry a trávenie času v záhrade. Vaše ratolesti sa nielen zabavia, ale aj príjemne unavia. A napokon si aj vy budete vedieť vychutnať večer pri obľúbenom nápoji a dobrej knihe v záhradnom altánku 🙂

Zdroj fotiek: www.depositphotos.com 

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma