Záhradný domček alebo záhradný altánok?

Zahradna-chatka-BANGALORE-3

Prišiel nový rok a sním veľa predsavzatí a snov. Či je zima alebo teplo o záhradu sa treba tak či tak postarať. Práve zima je však ideálnym obdobím na to, aby sme vymýšľali, čo s ňou na jar. Ako si ju skrášlime a pripravíme na prvé teplé dni. Ak rozmýšľate nad záhradným domčekom alebo záhradným altánkom, prípadne domčekom na náradie, tak ste na správnom mieste. V článku popíšeme výhody a nevýhody v prípade ich využitia, základné rozdiely medzi záhradným domčekom, altánkom a domčekom na náradie.

Kedy uprednostniť záhradný domček?

Záhradné domčeky sú malé domčeky alebo chaty. Môžu mať viacero spôsobov využitia.

Záhradný domček ako miesto na odpočinok. Jedným z najdôležitejších spôsobov využitia záhradných domčekov je práve oddych. Vzhľadom na to, že na trhu sú najmä menšie domčeky, tak sú skvelým úkrytom pred teplom v lete alebo pred chladom v zime. V záhradnom domčeku sa dá štandardne nainštalovať elektrické ohrievanie, čiže si môžete zakúriť v zime a urobiť si šálku čaju. V lete sa zase môžete ukryť pred slnkom – pokiaľ si v ňom udržíte dostatočný chlad. Spôsoby ako vykurovať záhradný domček alebo chatku nájdete v tomto našom článku. Záhradný domček v tomto prípade určite uprednostnite aj v prípade, že nemáte záhradu pri dome. Či už budete unavení po celodennej práci v záhrade alebo sa vám len nebude chcieť ísť domov, tak práve záhradné domčeky sú skvelým miestom na prenocovanie a odpočinok.

Záhradný domček ako ubytovanie pre hostí. Takéto využitie záhradných domčekov je tiež pomerne časté. Predpokladá, ale väčší domček a pozemok. A zároveň to, aby ste mali svoj vlastný dom, kde bývate. Práve preto je domček pre hostí ideálny. Jednak v ňom môžete tráviť so svojimi blízkymi čas a jednak nebudete musieť na párty a rodinné oslavy využívať váš dom a súkromie. Záhradné domčeky sa dajú zariadiť v tomto prípade ako spálňou, tak aj obývacou miestnosťou. Takisto je možné napojiť ho na kanalizáciu a elektrické prípojky.

Záhradné domčeky ako miesto na odkladanie vecí. Ďalším zo spôsobov využitia záhradných domčekov je využitie ako úložný priestor. Môžete do neho v zime uložiť a ochrániť pred chladom:

  • záhradné náradie
  • záhradné rastliny posadené do kvetináčov, ktoré by nevydržali dlhé mrazy
  • rôzne záhradné dekorácie, ktoré by zima mohla poškodiť (takisto zimné dekorácie ako vianočné osvetlenie a podobne)

V tomto prípade nemusí byť záhradný domček ozaj veľký. Ako jeho ekvivalent pokojne postačí aj domček na náradie, ktorý je síce menší ale cenovo prístupnejší.

Kedy dať prednosť záhradnému altánku?

Záhradné altánky sú konštrukcie, ktoré môžu byť vyrobené z dreva, ale aj z plastu alebo kovu. Najčastejšie sa ako materiál používa drevo, ktoré pri správnej starostlivosti vydrží ozaj dlho.

Zahradny-altanok-MONTANA-4

Záhradný altánok ako miesto na odpočinok. V tomto prípade sa záhradný altánok využíva najmä vtedy, ak sú jeho steny zakryté. Vtedy sa dá používať celoročne. Do záhradného altánku je tiež možné umiestniť vykurovanie. Ale pozor, vykurovanie musí byť elektrické. Takto využívať altánok môžeme celoročne. Také to využitie je vhodné najmä, ak máte rodinný dom a altánok je súčasťou pozemku. Záhradné altánky prispôsobené aj do zimy sú takisto ideálnym miestom na rozhovory s priateľmi. Dôležité je aj strategické umiestnenie altánku – ako kvôli susedom, tak aj kvôli počasiu – najmä v lete je potrebné, aby mal altánok ochrannú funkciu napríklad pred slnkom. O umiestnení altánku sme písali v článku tu.

Záhradný altánok ako miesto na párty. V tomto prípade slúži záhradný altánok výborne najmä v lete. Dá sa do neho umiestniť gril alebo si ugrilovať na záhrade a v altánku si len posedieť a jesť. V tomto prípade má altánok aj ochrannú funkciu napríklad pred letnou búrkou alebo zhoršeným počasím. Záhradné altánky, ktoré využívame len na zábavu je vhodné umiestniť blízko domu, ak by sme do neho z domu nosili jedlo a pitie. Záhradný altánok sa dá vyzdobiť rôznymi spôsobmi a môžete začať akúkoľvek jarnú, letnú alebo jesennú zábavu.

Záhradný altánok ako úkryt pre vírivku. Ak nie ste zrovna zástancami odkrytých víriviek v zime, tak je ideálne umiestniť vírivku pod altánok. Zabezpečí vám viac tepla, prípadne ochranu pred dažďom alebo hustým snežením. Takto si pod altánok môžete umiestniť nielen vírivú vaňu, ale napríklad aj saunu.

Kedy dať prednosť domčeku na náradie?

Domčeky na náradie sú stavby, ktoré sú malé a sú určené najmä na náradie a záhradné nástroje, prípadne bicykle. Ako sme spomínali vyššie, tak na tento účel sa dá využiť aj záhradný domček, ale riešenie v podobe domčeka na náradie je ekonomickejšie. Tieto konštrukcie sú prevažne drevené a zabezpečujú základnú ochranu pre vaše náradie. Ďalej sa využívajú napríklad ako sklad dreva.

domček na naradie

Domčeky na náradie nemusia byť zateplené, ale pred zimou by ste mali skontrolovať či nezatekajú a sú správne izolované od poveternostných podmienok ako je mráz, dážď a sneh.

Výhody domčekov na náradie spočívajú najmä v tom, že náradie nebude zaberať miesto v dome a prežije zimu bez poškodenia.  

Ako je z článku zrejmé, tak najdôležitejší je pri výbere danej konštrukcie najmä účel, na ktorý sa bude využívať. Takisto nezabudnite na kvalitného výrobcu a odporúčame nekupovať z veľkoobchodov alebo nekvalitné a lacné domčeky alebo altánky. Investícia do kvality sa vám v tomto prípdade určite vráti a v konečnom dôsledku vďaka životnosti kvalitného materiálu určite ušetríte.

Prajeme vám teda správne rozhodovanie sa počas celého nového roka 2018, nielen v oblasti vašej záhrady, ale aj vo všetkých ostatných oblastiach života! 🙂

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma