Záhrada v zime – ako sa o ňu starať a čo robiť?

Záhrada v zime

Aj keď je väčšina vašej záhrady pokrytá snehovou prikrývkou, to ešte neznamená, že záhradné práce môžete vešať na klinec. Aj keď bývate viac na juhu a sneh vašu záhradu neprekvapuje tak často, stále je k dispozícii množstvo aktivít, ktoré vás nenechajú zaháľať. Koniec koncov, dopomôžu ku kráse vašej záhrady a v konečnom dôsledku aj k vašej spokojnosti.

Ak vašu záhradu prekvapila bohatá snehová nádielka, je potrebné dať pozor na to, aby vám jej ťarcha nespôsobila problémy. Veľké množstvo či ťažký mokrý sneh dokáže poškodiť a polámať konáre stromov a kríkov. Preto je potrebné, aby ste sneh, ešte predtým než stvrdne vplyvom opakovaného sa topenia a zamŕzania z konárov poriadne striasli. Ak už sneh konáre stromov či kríkov poškodil, je potrebné ich ošetriť. Nalomené konáre priviažte a „ranu“ by ste mali zatrieť štepárskym voskom. Od snehu by ste mali pravidelne očisťovať aj záhradné altánky.

Ak si počas zimy uskladňujete zeleninu a ovocie v pivnici, nezabúdajte na pravidelné vetranie. No ak prichádzajú silnejšie mrazy, mali by ste potraviny uzavrieť, prípadne steny obložiť polystyrénom na izolovanie. Teplota v pivnici by sa mala pohybovať okolo 1 až 4 stupňov Celzia a vlhkosť približne 90%. Uskladnenú zeleninu a ovocie by ste mali pravidelne kontrolovať. Ak medzi nimi nájdete hnilé plody, odstráňte ich.

Starostlivosť o stromy

V januári je vhodný čas na orezávanie stromov a kríkov. Tie stromy, ktoré vám nedávajú pravidelnú úrodu alebo ktoré bujne rastú, by ste mali pripraviť na preštiepenie. Koruny upravte hlbokým rezom a nezrezanú nechajte asi tretinu. Ak je počasie priaznivé, môžete stromy ošetriť zimným postrekom proti škodcom. Keď už sme pri stromoch, nezabúdajte ani vtáčiky, ktoré u nás prezimovávajú. Do kŕmidiel im nasypte krmivo a v lete sa vám za to odvďačia tým, že budú bojovať proti škodcom.

vtáčia búdka v zime

Čo sa týka ihličnanov, ak ich trápi ťažký sneh, môžete im dopomôcť. Stačí, ak tieto vždyzelené stromčeky zviažete špagátom do kužeľov. Tak sa vyhnete tomu, že ich poškodí ťažký sneh. V prípade, že zima nie je tuhá a príliš nemrzne, vaše ihličnany výdatne polievajte. Najmä ak je zima suchá. Vysušené stromy a kríky počas zimy môže ešte viac vysušiť zubaté slnko. Špagátom môžete omotať aj trsy tráv. Zabezpečíte tak, že sa medzi ich steblá nedostane voda, ktorá by mohla zamrznúť. Takýmto spôsobom sa totiž môžu poškodiť jednotlivé steblá a to môže viesť k odumretiu celých trsov.

Máte na záhrade alebo pri záhradnom altánku hortenzie? V tomto prípade by ste mali vedieť, že aj oni potrebujú ochranu pred zimou. Využiť v tomto prípade môžete lístie z jesene. To môžete obaliť netkanou textíliou a navrch doplňte ďalšiu vrstvu lístia. Na jar hortenzie už len očistíte a ostriháte ich odkvitnuté časti.

príroda v zime

Nezabudnite na rastliny

Skontrolovať by ste mali aj rastlinky v skalke. Dajte pozor na to, či sa vplyvom mrazu nevytiahli zo zeme. Ak je to potrebné, môžete ich cibuľky viac pritlačiť. Pri cibuľkách ešte ostaneme. Január je vhodným obdobím na to, aby ste si začali zabezpečovať cibuľky rastlín, ktoré sa musia sadiť na jar. Okrem toho už môžete začať aj s nákupom semien a sadeníc, prípadne si urobte skúšky klíčivosti na semienkach, ktoré máte doma. Môžete si začať plánovať, čo budete vysádzať, pokojne si váš plán spíšte a podľa neho si môžete zaobstarať všetky potrebné osivá, substráty a hnojivá.  

Na jar budete okrem sadeníc potrebovať samozrejme aj funkčné náradie. Či už vám na jeho uskladnení slúži altánok alebo pivnica či garáž,  počas januárových dní si môžete urobiť revíziu vašich záhradných pomocníkov. Náradie, ktoré je poškodené, môžete opraviť, prípadne si zabezpečte nové, tak, aby ste na jar boli pripravení v plnej zbroji.

Taktiež pravidelne kontrolujte aj váš záhradný altánok či záhradnú chatku. Pokojne môžete popremýšľať nad tým, aké zmeny by ste vo vašom altánku chceli v priebehu nasledujúceho roka vykonať. Či už ide o funkčné zmeny alebo doplnenie dizajnu, priniesť nový vzduch do vašej záhrady nie je nikdy zlé.

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma