Prečo si vybrať drevo na stavbu chaty

Chaty, záhradné domčeky, či altánky, všetko to má svoje čaro a väčšina z nás si s tým spája vytúžený relax. Preto ak sa rozhodnete, že takýto relax potrebujete, zvažujete využitie, potrebnosť, cenu a iné parametre, ktoré vám pomáhajú s rozhodovaním o projekte, do ktorého budete investovať svoj čas a peniaze. Presne tak to robíme všetci, lenže úplne najskôr čítame. Študujeme množstvo materiálov, aby sme si boli istí, že tomu budeme rozumieť čo najlepšie. V momente ako sa odhodláme niečo postaviť, prichádza na scénu otázka, z akého materiálu chceme ísť stavať? Určite vás až tak neprekvapí, ak vám teraz prezradím, že drevo je materiálom, ktorý aktuálne vyhráva.

Ak ste sa rozhodli postaviť si drevenú chatu, môžeme vám pogratulovať a hneď uvedieme tri dôvody, prečo stavať z dreva. Po prvé, drevo je najekonomickejším materiálom na stavbu chaty. Dôvodom je šetrenie energiou a snaha znižovať zaťaženie životného prostredia. U nás, na Slovensku, zatiaľ pretrváva k drevostavbám istá nedôvera. Prevažne je to spôsobené tým, že spočiatku boli drevené chaty poznačené nízkou kvalitou architektonického diela, alebo len nerešpektovaním vlastností dreva a drevných materiálov. Samozrejme, že tieto dva hlavné problémy sa v dnešnej dobe už dostávajú do úzadia. Vďaka tomu sa drevo, ako stavebný materiál, stalo najbežnejším stavebným materiálom. To je druhý dôvod, prečo stavať drevené chaty a tretím dôvodom je popularita dreva. Je celkom logické, že ak sa viete o drevo adekvátne postarať, vráti vám to mnohonásobne späť. Samozrejme ak opomenieme, že drevo dobre horí, je to takmer nezničiteľný stavebný materiál.

zahradny domcek zahradna chatka domcek na naradie
Záhradný domček FÉNIX 500×600 cm

Základom stavby drevených chatiek je kvalitný projekt stavby. Ak nie ste odborníkom, architektom, určite vám odporúčame, aby ste si tento projekt dali vypracovať. Kvalitný architekt zohľadní všetky vaše požiadavky a urobí návrh stavby tak, aby odolala poveternostným podmienkam a vrátila vám postupom času váš úvodný kapitál. Rovnako dôležitým je výber vhodného dreva. Odporúča sa použiť tvrdé smrekové drevo, ale stretnete sa aj s inými typmi, tak sa poraďte o vhodnosti použitia určitého druhu dreva. Hlavne nejde len o drevo, ktoré bude nosnou časťou celej stavby, teda trámy, ale aj o dosky, ktoré sa používajú na podklad pod stavbu a tiež výplň medzi nosnými trámami. Od dobrého základu, sa odvíja trvácnosť vašej drevenej chaty. Je to tým, že ak máte kvalitné podložie, nebude sa vám, pri malých zosuvoch pôdy, zosúvať celá stavba a taktiež sa zabráni znehodnoteniu zemnou vlhkosťou. Preto sa odporúča použiť na základovú platňu kvalitnejšie tvrdšie drevo, ako napríklad agát, dub alebo smrekovec, či opäť smrek. Pozor, smrekové drevo musíte vopred naimpregnovať. Dôležitý je aj výber vhodnej stavby, respektíve vhodného spôsobu postavenia drevenej chatky, ale to len načrtnem, aby ste mali ako takú predstavu. Výber je z montovaných, zrubových chát a montovaných chát na kľúč. Keďže je výber skutočne obrovský, nezabudnite si všetko dobre poprezerať a spočítať.

Samozrejme by sme tu mohli rozobrať celý technologický postup práce s drevom na drevených chatkách a jeho výhody v porovnaní s inými stavebnými materiálmi, pravdou však je, že sa väčšina z nás aj tak rozhoduje podľa toho, čo je nám príjemné a z časového hľadiska prijateľné. Drevo je pekné, hrejivé a vzbudzuje v nás pocit pohodlia a útulnosti, preto je takým veľkým lákadlom. Nebude teda ťažké nechať sa uniesť čarom drevených chatiek.

 

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma