Nezvyčajné sauny sveta

drevena sauna pri mori

Saunovanie má vo všeobecnosti blahodarné účinky na zdravie človeka. A to nie len po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Tieto benefity sáun poznali už počas neskorej doby bronzovej. Sauny sa využívali v rôznych končinách sveta, najmä v severnej Európe a Rusku. Sauny však nemusia byť len výhradou wellness centier. Pozrite sa spolu s nami na nezvyčajné sauny sveta. 

Sauna na brehu jazera

Táto nezvyčajná sauna sa môže pýšiť tým, že ponúka najkrajší výhľad na západ kanadského slnka. Sauna Grotto je situovaná na brehu ostrova v Gruzínskom zálive. Dizajn sauny je inšpirovaný talianskymi jaskyňami (grotto) a bola navrhnutá s využitím 3D technológie, aby sa eliminovalo poškodenie prehistorickej horniny. Zaoblený interiér sauny pripomína vlny jazera Huron, na ktorom je sauna situovaná. Najlepším prvkom sauny sú výhľady, ktoré ponúka prostredníctvom svojich veľkých okien. Takto si okrem saunovania môžete vychutnávať výhľad na krásnu kanadskú krajinu. 

drevena sauna pri mori
Zdroj: https://www.archdaily.com

Plávajúca sauna

Pri vode ešte ostaneme. Pred niekoľkými rokmi sa malá architektonická firma s názvom goCstudio rozhodla, že spustí kampaň, ktorou premení „čudný“ nápad na realitu. Zámerom bolo vytvoriť skromnú malú saunu, ktorá by plávala na vode. Táto kampaň však nezískala dostatok finančných prostriedkov z crowdfundingu. Zvrat však prišiel vtedy, keď Americký inštitút architektov vybral saunu tejto firmy  (nazval ju ako „wa_sauna“) ako jedného zo štyroch víťazov ocenenia Small Project Award, a to najmä vďaka svojmu vzrušujúcemu dizajnu. 

Sauna je postavená z vopred vyrobeného hliníka a vykurovacie teleso má kachle na drevo. Dizajnéri v saune taktiež nainštalovali malú potápačskú platformu, pre prípad, že by návštevníci chceli ešte intenzívnejší zážitok.

plavajuca sauna
Zdroj: https://www.bossroyal.com/the-saunalautta-house-boat/

Sauna Gondola

Sauna Gondola je jediná sauna na svete svojho druhu. Svojim návštevníkom poskytuje úchvatný zážitok, nielen zo saunovania, ale aj z dych berúceho výhľadu, ktorý ponúka. Sauna Gondola sa začína na vrchole pohoria Ylläs vo Fínsku, kde sa nachádza zároveň aj lyžiarske stredisko s rovnomenným názvom.  Stredisko ponúka 20 minútovú jedinečnú jazdu špeciálnou lanovkou, z ktorých jedna kabína je v podstate saunou. Tak teda, ak máte radi saunovanie a krásne výhľady, toto miesto by mohlo byť ideálne.

lanovkova sauna
Zdroj: www.ylias.fi

Sauna v knižnici

Sauny sú neoddeliteľnou súčasťou fínskej rekreácie. A to si povedali aj v meste Helsinki, kde je sauna súčasťou centrálnej mestskej knižnice. Cieľom bolo prepojenie literatúry a saunovania a zároveň sprístupniť fínsku saunovaciu kultúru verejnosti. 

priestranna sauna
Zdroj: https://www.archdaily.com

Sauna na štadióne

Helsinki sú vďačným mestom nielen na výskyt sáun, ale aj na netradičné miesta, na ktorých sa dané sauny nachádzajú. Ďalším príkladom po saune v miestnej knižnici je sauna na hokejovom štadióne. Helsinská Hartwall Arena má VIP boxy, ktoré sú vybavené saunami. Tak sa ich návštevníci môžu potiť nielen z napätia pri sledovaní hokejových zápasov.

Saunovanie má síce pôvod vo Fínsku, ale to neznamená, že si nemôžete svoju saunu postaviť napríklad aj u vás na záhrade. V dnešnej dobe to už vôbec nie je drahá záležitosť. S blížiacim sa zimným obdobím je to ideálna príležitosť začať nad saunou uvažovať. Okrem relaxu a oddychu sa vám sauna odvďačí množstvom účinkov, ktoré priaznivo vplývajú na ľudský organizmus. O tom aké to sú sme písali dávnejšie v blogu tu.

sauna na stadione
Zdroj: http://www.finteresting.net

Najväčšia sauna na svete

Najväčšia verejná sauna na svete je dielom nórskeho umeleckého projektu. Nachádza sa na odľahlej pláži na malom ostrove Sandhornøya v nórskom arktickom kruhu. Do sauny sa zmestí viac ako sto ľudí. Veľké presklené okná ponúkajú návštevníkom mimoriadny panoramatický výhľad na arktické more a horskú krajinu ostrova. 

najvacsia sauna na svete
Zdroj: https://www.telegraph.co.uk
doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma