Naučte sa relaxovať v záhrade

Každý z nás má určite chvíle, keď potrebuje uniknúť z ruchu veľkomesta. V dnešnej dobe nie je nič výnimočné v piatok sa zbaliť a navštíviť naše záhradné chatky. Vytvorenie relaxačného prostredia kúsok za mestom poskytne priestor na prečistenie hlavy a načerpanie novej energie.

Nižšie nájdete pár tipov ako si relax spríjemniť a vytvoriť si zo záhrady osobný prístav, kde prídete na nové myšlienky a načerpáte chýbajúcu energiu.

Tip 1: Schovajte sa pred okolitým svetom

Pokoj a kľud v odľahlejšom priestore je ideálny spôsob ako odstrániť stres. Pokúste sa zablokovať všetky zvuky okolia či už živým plotom, stromami a rôznym vkusným oplotením tak, aby ste vytvorili pocit súkromia a izolácie. Použiť môžete aj vysoké rastliny, ktoré umiestnite tak, aby vám susedia do záhrady nepozerali.

Pokiaľ vám to priestor alebo okolie neumožňuje, tak si vytvorte úkryt pre seba. Tento môže mať podobu altánku alebo záhradnej chatky.

Tip 2: Investujte do záhradnej chatky

Záhradné chatky nájdete na trhu v rôznych cenových reláciách a vôbec nie sú nedostupné aj pre obyčajných ľudí. Na výber je ponuka od malej záhradnej chatky až po veľký drevený dom. Chatka poskytuje priestor, kde môžeme čítať, sedieť, oddychovať a relaxovať úplne bez rušenia. Ak potrebujete, pokojne aj pracujte, no nezabudnite na to, byť čo najďalej od telefónu alebo prípadného zvončeka či narušiteľov. Je to miesto, ktoré patrí iba vám.

Tip 3: Vytvorte si svoj vlastný priestor a cvičte

Keď si zabezpečíte určité súkromie, tak získate ideálny priestor na aktivity, ktoré cez týždeň robiť nemôžete alebo nemáte na ne čas. Záhrada je ideálnym priestorom na cvičenie jogy a meditáciu. Jemné a plynulé pohyby sú v súlade s prírodným prostredím. Stačí len rozložiť podložku na podlahu alebo trávnik. Ak nechcete cvičiť, tak len seďte a počúvajte zvuky prírody.

Tip 4: Záhradkarčenie ako psychohygiena

A teraz nemyslíme pestovať rôzne druhy zeleniny alebo ovocia. Vyčleňte si taký kúsok zeme, aby vás starostlivosť o ňu bavila a nie zaťažovala. Pokiaľ máte radi farby, skúste kvety. Ak nechcete mať veľa starostí, vyberte si trvalé rastliny, o ktoré sa netreba moc starať. Pokiaľ ide o výber farieb – v lete sa odporúčajú chladnejšie farby, ktoré sú viac upokojujúce ako ohnivé farby. K takýmto farbám patrí modrá, biela, sivá, ale aj ružová.

Tip 5: Pestujte bylinky

Bylinky sú ideálne hneď z viacerých dôvodov. Starostlivosť o ne nie je veľká a pekne voňajú. A pridanou hodnotou je samozrejme ich využitie v kuchyni. Obklopte sa voňavými bylinkami ako rozmarín a tymián. Relaxačné účinky má vôňa levandule a jasmín večer uvoľňuje vôňu, čiže ani západ slnka nezníži pocit relaxu. Bylinky nasaďte jednak okolo záhradnej chatky, ale aj na rôznych iných miestach po celej záhrade.

Tip 6: Voda má relaxačné účinky

Malý prírodný rybník alebo fontána je na jednej strane krásnym záhradným doplnkom, ale aj relaxačnou “pomôckou”. Skúste nastaviť tok a zvuk tak, aby bol zvuk menej dutý a započúvajte sa do zvukov žblnkotajúcej vody.

Tip 7: V záhrade po celý rok

Vytvorte si v záhrade miesto, kde budete môcť byť vonku po celý rok. Malo by byť kryté, aby ste mohli byť vonku aj keď napríklad prší a počasie nie je úplne priaznivé. Záhradné chatky majú veľakrát prístrešok, kde sa dá umiestniť lavica a stôl, na ktorej môžeme sedieť počas celého roku. A počúvať napríklad zvuk dažďa, ktorý ma tiež relaxačné účinky.

Tip 8: Jedzte vonku

Či už raňajky alebo poobedný čaj si určite lepšie vychutnáte, ak si prestriete vonku na vzduchu. Ak trávite voľné víkendy na záhrade, tak si určite zabezpečte gril a grilujte. Grilované jedlá sú zdravšie a záhradou sa bude šíriť príjemná vôňa.

Tip 9: Zaveste na strom hojdaciu sieť

Ak máte dostatočné šťastie a v záhrade robustnejšie stromy, tak tie priam volajú po hojdacej sieti alebo po hojdačke s vankúšmi. V ideálnom prípade by hojdacia lavica mala ladiť s celým záhradným nábytkom. Hojdaciu lavicu alebo nábytok vyberajte z prírodných materiálov.

Ukázali sme pár tipov, ktoré môžete využiť na spríjemnenie vášho priestoru a oddychu. Záhrady a záhradné chatky sú však priestorom, kde by ste sa v prvom rade mali dobre cítiť vy. Tipov na skrášlenie záhrady a domčekov je veľa. Akú kombináciu si zvolíte, je však len na vás. Dôležité je, aby záhrada splnila svoj cieľ a vy ste sa vrátili do ruchu veľkomesta oddýchnutí a s novou energiou.

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma