Majte “trendy” záhradu s týmito tipmi na rok 2020!

záhradné kvetiny

Záhrada nie je len miestom, na ktorom si môžete vypestovať vaše obľúbené plodiny či kvetiny. Častokrát plní funkciu akéhosi kráľovstva plného pokoja a harmónie, ktoré ponúka skvelý priestor na oddych a relaxáciu. Nielen v móde, ale aj v záhradkárčení môžeme sledovať rôzne trendy. Čo je „in“ pre záhradu v roku 2020? Pozrite sa spolu s nami na niekoľko tipov, ako z vašej záhrady urobiť tento rok trendy kráľovstvo.

Do záhrady sa dokonale hodí aj záhradný domček či záhradný altánok. Je dominantou celej záhrady a prispieva k jej zveľaďovaniu, či už ako miesto na záhradné práce alebo rekreáciu. Záhradný domček alebo záhradný altánok vám môže poslúžiť aj pri rodinných oslavách, letných grilovačkách či pohodových večeroch po náročnom dni v práci.

Rovnako ako v ostatných oblastiach, aj v záhradkárčení trendy prichádzajú a odchádzajú. Či už sú to populárne rastliny alebo kvetiny, kríky, stromy ale aj inšpiratívne a originálne záhradnícke nápady, to všetko dokáže z vonkajšieho priestoru vytvoriť niečo ohromujúce. Rok 2020 sa v záhradkárčení bude niesť v zmysle čo najlepšieho využitia toho, čo máte. Zároveň sa trendy zameriavajú aj na vytváranie priestorov prospešných pre všetkých – nie len pre vás, ale aj živú prírodu vo vašom okolí, ale aj Zem ako celok. Aké sú teda najnovšie záhradné trendy?

Vytvorte prostredie aj pre voľne žijúce zvieratká

Pri plánovaní vašej záhrady nezabúdajte ani na tých najmenších „obyvateľov“, od lienok cez ježkov až po motýle či včely. Svoju záhradu si viete navrhnúť tak, aby ste ich tými správnymi rastlinami a starostlivosťou prilákali a vytvorili im tak mierumilovné a bezpečné prostredie. Existuje niekoľko spôsobov, ako si zo svojej záhradky vytvoriť takzvaný biotop pre voľne žijúce zvieratká. Či už to bude vtáčia búdka s krmivom alebo výsadba ovocných stromov. K vytvoreniu harmonického prostredia vo vašej záhrade vám okrem toho môže pomôcť aj záhradný domček alebo záhradný altánok či využívanie živých plotov. To všetko sú spôsoby, ktorými môžete prispieť k tomu, že zo svojej záhrady vytvoríte harmonické miesto aj pre priateľov zo zvieracej ríše.

vtáčia búdka zavesená na strome

Kompostovanie pre udržateľnejšiu záhradu

Aj napriek tomu, že kompostovanie nie je v záhradkárčení žiadnou novinkou, v poslednej dobe si získava čoraz viac pozornosti. Kompostovanie výrazne prospieva k udržateľnosti záhrad. Kuchynský a potravinový odpad tvorí až jednu tretinu všetkého odpadu z domácností. Kompostovaním môžete prispieť nielen k zníženiu množstva odpadu, ale aj k zníženiu uhlíkovej stopy. Okrem toho, takýmto spôsobom poskytujete vašim rastlinám potrebné živiny na to, aby sa im čo najlepšie darilo. Zároveň tak môžete zvýšiť úrodnosť vašej záhradnej pôdy. Výhodou kompostovania taktiež je, že ho môžete praktizovať na malých aj veľkých záhradách.

kompostovač v záhrade

Záhrada ako miesto harmónie, relaxácie a oddychu

Záhrada ako miesto na oddych a relaxáciu je ďalším z trendov na tento rok. Okrem všetkej náročnej práce pri jej udržiavaní a starostlivosti, by mala slúžiť aj ako oáza na dobíjanie vašich vlastných bateriek. Skúste si zjednodušiť záhradné práce a viac na záhrade oddychovať. Harmónia, ktorú vám záhrada môže ponúknuť, je na nezaplatenie, najmä po náročných a stresujúcich dňoch v práci. Skúste zo záhrady odstrániť rastliny a kvetiny, ktoré nemajú žiadne ekologické výhody a namiesto toho vám spôsobujú len zbytočnú prácu. Vyberte si kvety, ktoré vyžadujú minimálnu starostlivosť alebo sa prípadne zamerajte na trvalky. K vytvoreniu oázy pokoja vám na vašej záhrade môžu pomôcť aj automatizované záhradné nástroje. Jedným z nich je napríklad automatický zavlažovací systém či robotická kosačka na trávu, ktoré sa o vašu záhradu postarajú aj počas vašej neprítomnosti. Takto si uľahčíte prácu a vytvoríte viac času na oddych a relaxáciu.

robotická kosačka trávy

Symetrické umiestnenie rastlín a vertikálne záhrady

Symetria v záhrade je skvelým spôsobom, ako docieliť súdržnosť a harmóniu. Aj vďaka symetrii sa môže vaša záhrada premeniť na priestor, ktorý vyzerá, akoby bol profesionálne plánovaný. Závesné kvetináče s rastlinami na oboch stranách dverí či brány alebo kvetináče na oknách, ktoré opticky orámujú váš dom či záhradný domček z oboch strán, môžu dodať vašej záhrade súdržnosť a šarm. Okrem toho, trendom na rok 2020 sú aj takzvané vertikálne záhrady. Sú najčastejšie využívané v malých priestoroch, a preto sa môžu dokonale hodiť napríklad ako dekorácia pre váš záhradný domček, jeho terasu, ale aj záhradný altánok. Zvislé, respektíve vertikálne záhradníctvo je obľúbeným trendom, ktorý môžete využívať nielen na záhrade, ale aj u vás doma, či už rastlinky a kvetiny umiestnite do zvislých políc alebo ich zavesíte pod seba s pomocou železných krúžkov.

vertikálna záhradka v drevených paletách

Kvalitný exteriérový nábytok

Udržateľnosť je všeobecným trendom poslednej doby. Okrem kompostovania môžete k udržateľnosti prispieť tak, že zainvestujete do kvalitných materiálov záhradného nábytku. Či už to bude nábytok pre záhradný domček alebo záhradný altánok, rozhodne sa investícia do kvality oplatí. Lacný nábytok nebude odolávať opotrebovaniu a vplyvu počasia, a tak budete nútení často ho vymieňať. Voľba krásneho a vysokokvalitného záhradného nábytku stojí za dodatočné náklady, pretože v záhrade bude plniť funkciu nielen praktického, ale aj estetického a vizuálne príťažlivého komponentu. Jedným z najkvalitnejších materiálov na záhradný nábytok je napríklad ratan. Viac o ratanovom nábytku sme písali v staršom článku tu.

Aj napriek tomu, že tieto záhradné trendy pre rok 2020 sú určené pre dnešnú modernú dobu, vo svojej podstate sú už dávno overenými tipmi a spôsobmi, ako premeniť akýkoľvek vonkajší priestor na sviežu a krásnu záhradu, ktorá svojím charakterom nielen prospieva životnému prostrediu, ale aj poskytuje dokonalé miesto na oddych a relaxáciu. Vychutnajte si vďaka týmto tipom svoju záhradu kedykoľvek a naplno.

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma