Kam umiestniť záhradný altánok?

zahradny altanok

Záhradný altánok predstavuje oázu pokoja viacerých záhrad. Obdivujete ich už dlho, a tak ste sa rozhodli, že chcete záhradný altánok aj vy. Je to predsa krásny doplnok do vašej záhrady. Pred samotnou kúpou alebo stavbou však zvážte viacero vecí. Potom vám altánok prinesie radosť a nie starosti. Položte si otázky a zvážte nasledovné, čo je uvedené v tomto článku.

Čo bolo prvým impulzom toho, že chcete záhradný altánok? Pravdepodobne to, že ste sa prechádzali po záhrade a povedali si „z tadiaľto je krásny výhľad“. Je tomu tak? Tak ste práve našli ideálne miesto pre svoj altánok. Alebo ste len rozmýšľali, žeby ste v záhrade chceli mať miesto, kde by ste si posedeli a vychutnali príjemné chvíle či už s knihou alebo s priateľmi.

Najskôr však urobte krok späť a porozmýšľajte ako by to bolo v skutočnosti. Ako bude altánok vyzerať vo vašej záhrade alebo pri vašom dome a aké funkcie má spĺňať. Pokiaľ si to dobre nepremyslíte a nemáte skutočný dôvod prečo chcete altánok, môže vám byť viac na príťaž. Chcete ho pre zábavu? Chcete tam grilovať alebo jesť? Pri altánku, kde plánujete jesť a grilovať treba zvážiť, že potrebujete väčší altánok, aby ste mali kam umiestniť lavice, stôl a gril. Ako tip môže poslúžiť to, že vytiahnite stoličky, stôl a gril a umiestnite ich na miesto kam plánujete altánok. Zmestia sa tak, aby všetci zúčastnení mali pohodlie?

dreveny altanok

Takisto pri plánovaní altánku nezabudnite na dôležitý bod – pohľad na altánok je takisto dôležitý ako pohľad z altánku. Nemyslite si, že keď si do záhrady umiestnite nenápadný altánok, tak ho nebude vidieť. Práve naopak. Môže vám pokaziť celkový dojem zo záhrady.  Takisto si dajte pozor, aby altánok neblokoval výhľad, ktorý bol doteraz pekný. Strategicky umiestnený altánok obklopený z dvoch až troch strán rastlinami je dobrou cestou k vytvoreniu si romantického miesta, ktoré vám bude závidieť nejeden sused.

Pokiaľ chcete umiestniť altánok do novovzniknutého pozemku, tak máte šťastie. Záhradný architekt vám ho zakomponuje priamo do návrhu celého dizajnu a nemusíte rozmýšľať nad vyššie spomenutým. Pokiaľ však máte už kúpený pozemok, dom alebo záhradu, potom je najlepšia cesta si nakresliť pôdorys altánku. Toto sa týka prípadov, pokiaľ nemáte veľmi veľký pozemok. Pokiaľ máte veľký pozemok, tak nemusíte kresliť – altánok pravdepodobne nebude zavadzať a brániť ničomu a môžete popustiť uzdu svojej fantázii.

prirodny altanok

Ale povedzme si úprimne – len málo ľudí má toľko možností a taký veľký pozemok. Väčšinou si staviame altánok v existujúcej záhrade alebo na pozemku s rodinným domom. Tak sa treba vrátiť k pôvodnej myšlienke – k plánu.

Nájdite plán pozemku alebo si ho vypýtajte na úrade, prípadne si ho skúste nakresliť podľa skutočnosti. Nakreslite všetky rastliny, stromy, chodníčky, dom, prípadne iné časti záhrady alebo pozemku. Dajte si na túto časť obzvlášť pozor a myslite na to, že stromy časom rastú. Pokiaľ chcete mať slnko v altánku, tak dbajte aj na svetové strany, východ a západ slnka. Naopak, ak nechcete v lete trpieť a opaľovať sa neustále na slnku – takisto je potrebné naplánovať vhodné umiestnenie. Myslite aj na nárazové vetry, čiže umiestnenie niekam doprostred tiež nemusí byť najlepšie a vhodnejšia bude záveterná časť záhrady.

Pri nákrese nezabudnite na prístupovú cestu k altánku. Táto by mala byť spevnená, aby ste sa do neho dostali aj keď je nepriaznivé počasie. Osvetlenie sviečkami je síce romantické, ale ideálne by bolo, keby ste k altánku mali prístup k elektrickej energii, respektíve elektrickej prípojke. Toto takisto platí, ak chcete záhradný altánok využívať k práci na počítači.

altanok s grilom

Pri stavbe alebo kúpe altánku nezabudnite na nasledovné otázky:

  1. Potrebujete mať v altánku elektrinu?
  2. Bude altánok slúžiť na jedálenské účely a musí byť v blízkosti domu?
  3. Akú výzdobu a dekorácie chcete, aby mal altánok? Máte na dekorácie dostatok miesta? (Výzdobe altánku sme sa venovali v tomto článku)
  4. Čo preferujete? Slnko alebo tieň?
  5. Akú veľkosť altánku zvoliť, aby spĺňal všetky vaše požiadavky?

Výberom miesta na umiestnenie altánku celý proces zďaleka nekončí. Ako ďalšie treba zvoliť vhodný pôdorys, vhodný materiál, krytinu a veľa ďalších vecí. Možno je pre vás stavebnicová verzia výzva a chcete si altánok postaviť sami. V súčasnosti sú však na trhu rôzne altánky za rozumnú cenu. Sú spojené aj s ďalším servisom. Takže – predtým ako sa pustíte do stavania svojpomocne – zvážte vaše možnosti a to, či nebude ľahšie a rýchlejšie altánok si zakúpiť. V našej ponuke nájdete veľké množstvo altánkov s možnosťou montáže ku ktorej získate dopravu GRÁTIS na území celého Slovenska. Čas sú predsa peniaze

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma