Ako zúročiť vašu chatu!

Ste majiteľom chaty, ale neviete čo s ňou v období, keď v nej netrávite čas vy sami? Nezúfajte! Vaša chata určite nemusí zívať prázdnotou. Môžete ju prenajímať. Je známym faktom, že vaše chaty môžu mať využitie aj celý rok. Dajú sa ponúknuť na prenájom, čím sa vám vrátia náklady na prevádzku a prípadné opravy.

Je veľmi rozšíreným spôsobom dovolenkovania, tráviť čas na chatách, je to najmä fenomén Českej a Slovenskej republiky. U iných susedov, ako sú Poliaci alebo Maďari, či Ukrajinci nie je takzvané chatovanie ani zďaleka tak rozšírené ako u nás. Práve preto sa spomínaní susedia radi usadia v našich končinách a obývajú naše chaty.

Ak vás zaujíma, za akých okolností môžete chatu prenajímať, určite vás neprekvapí, keď poviem, že je to rovnaký systém ako s prenájmom bytov. Môžete svoju chatu ponúkať cez nejakú realitnú alebo cestovnú kanceláriu podľa toho, o aký dlhý prenájom by ste mali záujem. Realitné aj cestovné kancelárie vám za poplatok pripravia podklady a aj budú za vás platiť daň z prenájmu nehnuteľnosti. Samozrejme môžete prenajímať chatu aj sami, ale potom si všetky právne náležitosti musíte riešiť sami a neodporúčame niečo obísť, aby ste nedostali mastnú pokutu.

chata chaty drevene chaty zrubove chaty
chata AUSTIN 600×600 cm

Ďalším parametrom, ktorý vám pomôže sa rozhodovať pri prenájme je ten, do akej miery máte vaše chaty prispôsobené na celoročné obývanie. Ak máte zvládnuté zateplenie chaty a aj jej vykurovanie, máte najlepší predpoklad na jej prenájom celý rok. Niektorí klienti sú náročnejší a v lete požadujú aj klimatizáciu, ale to býva najmenší problém. Dôležité je umiestnenie vašej chaty a veľkosť, či sociálne vybavenie. Je celkom logické, vzhľadom na zvyšujúci sa štandard vo Svete, že aj my na Slovensku chceme niečo lepšie a tiež to od nás požadujú aj iní, potenciálni klienti. Vyšší štandard znamená elektrinu v chate a pitnú vodu s normálnym splachovacím záchodom a sprchu. Dnes sa tie modernejšie, luxusnejšie chaty predbiehajú v tom, že každá má bazén, alebo saunu, prípadne aj aj. Dostupnosť autom až ku chate tiež patrí medzi bežne žiadané parametre a veľkostne sa najlepšie prenajímajú chaty od štyroch do ôsmich lôžok. Väčšie sú menej vyhľadávané a skôr sa využívajú horské chaty alebo hotely.

Čo sa týka už vyššie spomínanej lokality, jednoznačne najväčší záujem je o Liptov. Tomu však zodpovedajú aj ceny za kúpu chaty či prenájom lôžka. Okrem Liptova sú ďalšími vyhľadávanými lokalitami Vysoké Tatry a známe lyžiarske strediská v okolí Popradu. Veľký boom teraz zažívajú Donovaly a dedinky v ich okolí. Ceny ubytovania sa líšia v závislosti od sezóny, vybavenia chaty a hlavne od lokality a dostupnosti služieb.

chata chaty drevene chaty zrubove chaty
chata, chaty, drevene chaty, zrubove chaty

Určite nám dáte za pravdu, keď povieme, že dovolenku si predstavujeme ako kúpanie sa, alebo lyžovanie, alebo príjemné turistické prechádzky. Preto si aj väčšina z nás vyberá chaty, ktoré spĺňajú naše predstavy o dovolenkovom oddychu. V zime uprednostňujeme zasnežované strediská a vyberáme si preto chaty, ktoré sú v ich blízkosti a v lete naopak pozeráme po tichom relaxe a vodných radovánkach. Chaty, ktoré majú blízko všetko sú určite najvyhľadávanejšími a nebudú mať núdzu o podnájomníkov, naopak staré chaty, zapadnuté hlboko v lese, bez možnosti pohodlného prístupu a s minimálnou vybavenosťou, budú tkvieť prázdnotou.

Dobre si zvážte svoje možnosti a želáme príjemné prenajímanie vašej chatky!

 

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma