5 spôsobov, ako využiť staré drevo kreatívne!

celodrevený kozmetický stolík

Čoraz viac ľudí si nachádza vzťah k ekologickejšiemu spôsobu života. Jedným z jeho súčastí je aj recyklácia či opätovné využite zdanlivo nepotrebných materiálov. Takýmto materiálom môže byť aj drevo zo starej záhradnej chatky, domčeka či altánku. Aj keď sa zdá, že sa už nedá nijako využiť, opak je pravdou. Existuje množstvo spôsobov, ktorými môžete zo starého dreva vytvoriť niečo nové a originálne. Ako na to?   

Ak vám už vaša záhradná drevená chatka, altánok či záhradný domček doslúžili, samozrejme, môžete si zaobstarať novú záhradnú stavbu. Na tú starú však nemusíte hneď zanevrieť. Využite jej drevo na vytvorenie niečoho nového a originálneho. Tak budete mať nielen dobrý pocit z toho, že ste drevo nemuseli vyhadzovať, ale aj skrášlite vašu záhradu či interiér zaujímavými a kreatívnymi kúskami. Drevo je prírodný materiál, ktorý svojim charakterom navodzuje príjemnú a útulnú atmosféru. Tak prečo ho nevyužiť? 

Predtým, než staré drevo využijete

Drevo zo starej záhradnej chatky, domčeka alebo altánku podliehalo rôznym vplyvom, či už sú to poveternostné podmienky, vlhké počasie, slnečné žiarenie ale aj rôzny drevokazný hmyz, plesne či huby. Preto je dôležité, aby ste pred opätovným využitím starého dreva odstránili všetky nedostatky a opravili rôzne poškodenia. Môžete vyrezať časti, ktoré sú už poškodené tak, že ich nebude možné použiť. Tie, ktoré majú len menšie vady, môžete obrúsiť a ošetriť ochrannými nátermi. Aby ste drevo ochránili pred drevokazným hmyzom, hubami či plesňami, môžete ho ošetriť prípravkami, respektíve impregnačnými nátermi, ktoré v sebe obsahujú biocídy. Zároveň, ak by ste chceli ošetriť, ochrániť či zmeniť farbu dreva, môžete mu dopriať nový ochranný náter. Tak sa môžete pustiť do vytvárania nových drevených prvkov či už do vašej záhrady alebo do interiéru domu či bytu. 

Tip: Prečítajte si aj náš článok, v ktorom sme vám napísali všetko, čo potrebujete vedieť o starostlivosti o drevo a drevené stavby! 

Pozrime sa teda spoločne na to, načo všetko môžete využiť staré drevo z vašej záhradnej chatky, domčeka či altánku.

Drevené zrkadlo

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/3448137192110814/

Dokonalý drevený doplnok, ktorý sa hodí do interiéru. Či už si nám ozvláštnite spálňu, obývačku, chodu či inú časť domu či bytu, určite si takýmto dreveným zrkadlom vytvoríte zaujímavý kútik v rustikálnom štýle. Na jeho vytvorenie vám budú stačiť len drevené dosky z vašej starej záhradnej chatky, záhradného domčeka či altánku. Takéto drevené rustikálne zrkadlo je skutočne zaujímavým kúskom, ktorý skrášli celý priestor, v ktorom sa nachádza.

Originálne svietniky

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/585608757786358930/

Drevo je skvelý materiál najmä preto, že sa hodí takmer do každého interiéru ale aj exteriéru. Vytvoríte si s jeho využitím príjemnú a útulnú atmosféru. Rovnako tak si môžete takúto atmosféru podčiarknuť aj svetlami sviečok, pre ktoré si môžete vyrobiť takéto nenákladné, no pritom mimoriadne originálne drevené svietniky. Môžete ich využiť tak ako vo vnútri, tak aj v prostredí vašej záhrady.

Svetelná inštalácia

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/108719778493595293/

Pri svetlách ešte ostaneme. Drevené trámy či dosky z vašej starej záhradnej chatky, domčeka či altánku môžete využiť aj na vytvorenie takejto visiacej svetelnej inštalácie. Je to o čosi viac komplikovaný prvok, ako predchádzajúce svietniky, no výsledok stojí za to, aby ste sa do jeho výroby pustili. 

Drevo do spálne

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/5277724553139833/

Dosky zo starej záhradnej chatky, domčeka či altánku môžete využiť aj ako súčasť vašej spálne a vytvoriť si tak celú drevenú stenu či časť za posteľou. Tak si do spálne vnesiete viac prírody a vytvoríte príjemnú atmosféru – dokonalú na oddych, ktorý potrebujete.

Kozmetický stolík

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/31384528642168173/

S troškou šikovnosti a kreativity si z obyčajných drevených dosiek viete vykúzliť aj takýto kozmetický stolík. Nemusí vám však vyslovene slúžiť len na uloženie kozmetiky či skrášľovanie sa. Pokojne môže byť aj plnohodnotným písacím stolom či premeniť sa na menšiu domácu kanceláriu.

Bonusový tip: Netradičný konferenčný stolík

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/8303580552475553/

Ozvláštnite svoju obývačku takýmto netradičným stolíkom, ktorý sa stane stredobodom pozornosti v celej miestnosti. Okrem svojej praktickej funkcie vám zároveň poslúži ako dekorácia do obývačky, a tak už nebudete potrebovať žiadne iné doplnky. V jednoduchosti je predsa krása.

Drevo je materiál, ktorý vnesie do priestoru, v ktorom sa nachádza, trochu prírody, harmónie a príjemnej atmosféry. Vytvorte si okolo seba útulné prostredie aj vy. Využiť pri tom môžete drevo zo starej drevenej stavby. Tak spojíte príjemné s užitočným.

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma