6 tipov na halloweenské dekorácie

halloween-painted-jar-luminaries-hobebnc

Halloween je síce americký sviatok, no v poslednej dobe si našiel uplatnenia aj u nás. Málokto však vie, že tento sviatok priniesli na americký kontinent práve Európania. Bol to pôvodne pohanský keltský sviatok konca leta. Kelti verili, že duše mŕtvych ľudí sa vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou proti týmto duchom bolo svetlo z uhlíkov. Slovania sa takisto pred týmito duchmi chránili svetlom, ktoré nosili svetlonosi. Neskôr sa svetlo prenieslo do tekvíc. Halloween pripadá na deň pred Sviatkom všetkých svätých, a tak sa pomaly dostáva aj na Slovensko.

U nás tento sviatok ľudia vnímajú skôr ako možnosť ozdobiť si svoje príbytky a vniesť do všedného života trochu zábavy – aj keď strašidelnej. Najkrajšie vyzdobené sú väčšinou záhrady, altánky a rodinné domy. No nie je ani nič výnimočné vidieť v okne bytu vydlabanú svietiacu tekvicu. Ako si teda vyzdobiť vaše altánky, domy a záhrady?

Netreba mať veľký rozpočet alebo míňať veľa peňazí na kúpu už hotových dekorácií. S troškou kreativity si domček alebo altánok vyzdobíte aj svojpomocne. A práve prichádza ideálne obdobie, keď sa dni krátia a po večeroch môžete vyrobiť aj takéto dekorácie.

1.  Rozsvieťte si záhradu alebo altánok

Rozžiarte týmito strašidelnými svetlami svoju záhradu alebo kút. Ich výroba je ozaj jednoduchá. Zoberte zaváraninové poháre a namaľujte ich rôznymi farbami. Nakoniec čiernou farbou nakreslite pohárom tváre. Vložte do nich sviečku a malé strašidielka sú na svete. Prekvapte návštevu a rozžiarte altánky tak, že pomaľované poháre rozložíte okolo celého altánku. Ak by ste si nevedeli rady, tak kompletný návod nájdete na tomto linku.

outdoor-halloween-decorations-lights

2.  Strašidelná mačka

Čierna mačka vždy symbolizovala nešťastie a strach. Ako symbol sa vždy používala v spojení so strašidelnými vecami a príbehmi. Preto neodmysliteľne patrí aj k Halloweenu. Čierne mačky z tekvice môžu napríklad strážiť váš strašidelný príbytok. Ako na to? Nastriekajte veľkú tekvicu na čierno a na ňu položte (nalepte) menšiu tekvicu s vyrezanými očami. Menšie tekvičky nastriekajte a použite na chvost a labky. Do menšej tekvice vložte sviečku. Kreativite sa hranice nekladú a vymyslite si svoju vlastnú mačku. Štíhlu, ležiacu, tučnú, malú alebo veľkú. Hlavne čiernu.

strasidelna macka

 

3.  Zbavte sa listov ozaj strašidelne

Určite aj vy máte okolo záhradného domčeka alebo altánku stromy. V lete nás chránia pred slnkom, prípadne nám dávajú chutné ovocie. Na jeseň hrajú krásnymi farbami a dodávajú záhrade čarovnú jesennú atmosféru. Na záver však príde tá menej zaujímavá časť a to hrabanie opadaného lístia. Urobte si z hrabania lístia tradíciu a zábavu tak, že ním naplňte vrecia. Tie následne na to vytvarujte do tvaru duchov a rozložte ich po celej záhrade. Toto zároveň môže byť skvelý spôsob ako motivovať deti, aby vám pomohli s hrabaním listov.

duchovia

4.  Svetielka z duchov

Rodinné domy, záhrady a altánky sú na Vianoce vyzdobené svetielkami. Prečo ich nevyužiť už na Halloween? IPríprava svietiacich duchov je jednoduchá. Budete potrebovať pingpongové loptičky, lepidlo, bielu handričku a čierny zvýrazňovač. Do každej loptičky vtlačte jedno svetielko. Loptičkám nakreslite tváre duchov. Prekryte každú loptičku kúskom plátna, ktorú zhora nalepte. Lepidlo nechajte zaschnúť a takýmito strašidelnými svetielkami ozdobte altánok alebo domček. Svetielkami môžete ozdobiť aj kríky alebo malé stromčeky.

ghost light

5.  Duchovia pre všetky rozpočty

Tento typ dekorácie je obzvlášť jednoduchý. Na výrobu týchto duchov potrebujete polystyrén v tvare gule, háčiky, špagát, biele plátno, čierny zvýrazňovač. Týchto duchov dokážete urobiť za niekoľko minút. Zavesiť ich môžete do stredu altánku, pred vchod do domčeka alebo na strom v záhrade. Nech ich zavesíte kamkoľvek, s pomocou vetra budú vyzerať ozaj strašidelne.

duchovia na halloween

6.  Premeňte celú rodinu na tekvice

Určite má každý člen rodiny svoje špecifikum – fúzy, okuliare, vlasy, bez vlasov alebo nosí klobúk. Preneste tieto charakteristické črty každého člena rodiny na tekvice a privítajte tak vašich známych ich umiestnením pred vchod. Potrebujete koreňovú zeleninu na nos, zvýrazňovač a pár kúskov oblečenia.

tekicova rodina

Tipov na výzdobu záhrady je samozrejme oveľa viac. Už len typická tekvica a vyrezávanie z nej prináša neobmedzené možnosti tvorivosti. Zapojte do vymýšľania dekorácií celú rodinu a urobte si každoročnú strašidelnú tradíciu, ktorú vám bude závidieť nejeden sused.

doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma