6 najkrajších záhradných jazierok

vodopádik v záhradnom jazierku

Radi relaxujete v záhrade alebo si užívate voľné chvíle strávené spoločne s vašimi blízkymi? Záhrada je miestom, ktoré radi zveľaďujeme, aby sme potešili nielen naše zmysly, ale aj si vytvorili príjemné a harmonické prostredie. Svoju záhradu si môžete skrášliť a osviežiť aj záhradným jazierkom. Pozrite sa spolu s nami na niekoľko inšpiratívnych záhradných jazierok ale aj na to, ako si môžete vybudovať svoje vlastné.

Záhradné jazierko je ideálne na skrášlenie a osvieženie záhrady a je skvelým doplnkom pri odpočinku (nielen) počas letných dní. Dodáva záhrade harmóniu a s jeho pomocou si tak môžete vytvoriť útulné miesto na oddych a rekreáciu. Voda je sama o sebe symbolom života, energie a vitality. V záhrade si tak pomocou jazierka môžete vytvoriť nielen oázu pokoja, ale doprajete životodarný zdroj aj vašim rastlinkám. Záhradné jazierka môžu mať rozličné podoby, veľkosti a tvary, či už sú to klasické menšie alebo väčšie jazierka, vodopády, kaskády ale aj veľkolepé vodné záhrady.  Inšpirujte sa niekoľkými zaujímavými záhradnými jazierkami.

Záhradné jazierko v japonskom štýle

Japonský štýl so sebou prináša cit pre poriadok, harmóniu a duchovnosť. Veľmi často sa v záhradách v japonskom štýle využívajú práve vodné plochy, či už je to jazierko alebo fontány, ktoré súvisia so životom a energiou. V záhradách v japonskom štýle prevládajú najmä tri prvky, a to kameň, voda a rastliny. Toto záhradné jazierko v sebe spája všetky prvky japonského štýlu. Je zaujímavým a moderným prevedením záhradného jazierka v menej tradičných štvorcových tvaroch. Jeho súčasťou je aj menší vodopád, ktorý celému komplexu dodáva špecifickosť. Ak si chcete prečítať viac o japonskom štýle v záhrade, pozrite si náš starší článok.

záhradné posedenie pri jazierku
Zdroj: https://homelilys.com/gardening-ideas/77-japanese-garden-ideas-small-spaces-will-bring-zen-home/

Vertikálne záhradné jazierko

Zaujímavým a taktiež moderným konceptom pre vašu záhradku, najmä, ak chcete ušetriť priestor, by mohlo byť vertikálne záhradné jazierko. Je síce menej tradičným prevedením, no o to viac zaujímavejším. Toto minimalistické vertikálne záhradné jazierko, respektíve jazierko s netradičným vodopádom nevyužíva príliš mnoho druhov rastlín a farieb a spolieha sa na jednoduché materiály a tvary. Vytvára však zaujímavý kontrast v záhrade, a tak je aj napriek svojej jednoduchosti stredobodom pozornosti.

moderné záhradné jazierko s vodopádom
Zdroj: http://www.daviddomoney.com/top-design-ideas-from-the-young-gardeners-show-gardens/?utm_term=Garden%20architecture%205605161836

Dokonalá záhradná harmónia

Podobný vertikálny koncept využíva aj toto záhradné jazierko. Spája v sebe už viac tvarov a dodáva celej záhrade harmonickú atmosféru. Prvok, po ktorom steká voda, je navyše v tvare vlny, čo ešte viac zdôrazňuje vodný element v záhrade. 

záhradné jazierko s vodopádom
Zdroj: https://www.diymakes.com/outdoor-water-fountain-design-ideas-for-home-garden-landscaping/

Jazierko so záhradným altánkom

Záhradný altánok je pre mnohých oázou oddychu. Navyše, ak je doplnený aj záhradným jazierkom, ponúka dokonalú atmosféru na skutočný oddych. Voda v jazierku dokonale zjemňuje prostredie a dodáva na harmónii. Tak môžete bez starostí oddychovať za príjemného zvuku žblnkotania vody.

záhradné jazierko s rybami pri altánku
Zdroj: https://www.oregonlive.com/hg/2009/05/in_a_small_yard_the_pond_grew.html

Záhradné jazierko s mostíkom

Typickým prvkom, ktorý zdobí mnohé záhradné jazierka, je práve mostík. Vytvára nielen možnosť prechodu cez jazierko, ale aj zjednocuje jazierko so zvyškom záhrady a tak vytvára harmonický celok. Mostíky môžu byť rôznych materiálov, tvarov ale aj veľkostí. Najčastejšie sa využíva práve drevený mostík, ktorý vďaka prírodným materiálom zapadá do prostredia záhrady. Výnimkou však nie sú ani kamenné či kovové mostíky. Tento koncept záhradného jazierka je už o čosi väčší. V tomto prípade spája mostík záhradu s jej menšou časťou – ostrovčekom v záhradnom jazierku, ktoré zároveň slúži aj ako bazén. 

luxusné záhradné jazierko s posedením
Zdroj: https://www.homestratosphere.com/backyard-waterpark-ideas/

Klasické jazierko

Najčastejším prevedením jazierka v mnohých záhradách je práve takéto klasické záhradné jazierko, ktoré však dokonale plní svoj účel. Dodáva záhrade príjemnú atmosféru a harmóniu. Vytvára miesto nielen pre vodné rastlinky, ale môžete ním poskytnúť domov aj rybám a vodným živočíchom, ako žaby či vážky, ktoré vám navyše pomôže pri boji s otravným hmyzom. Väčšinou je takéto klasické záhradné jazierko oblemované kameňmi a rôznymi druhmi rastlín a kvetín, ktoré ho pekne zvýrazňujú.

záhradné jazierko s rybami
Zdroj: https://www.zahradnejazierka.sk/clanky/detail/zahradne-jazierko-c.4-sutaz-zahradne-jazierko-sezony-2017
doprava zdarma

zdarma SR

doprava zdarma

3 ročná záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma