Na akom základe stavať záhradné chatky?

Záhradné chatky sa môžu rýchlo a jednoducho stať nielen kontaktným a štýlovým miestom vašej záhrady, ale tiež praktickým riešením ako a kde uskladňovať záhradné náradie. Ako je možné tieto záhradné chatky zohnať? Ak patríte k menej zručným, potom sa vyberte do predajne alebo si vyberte záhradné chatky na internete.

Dosiahnuť požadované ciele bez toho, aby sme si stanovili plán by bolo zbytočne náročné. Preto prvé, čo musíte urobiť preto, aby ste na záhradách mohli mať záhradné chatky je pripraviť si plán. Záhradné chatky sú okrem iného originálnym doplnkom vašej záhrady, preto je pre ne vhodné vybrať miesto, z ktorého ich bude dostatočne vidno. Zároveň by to mal byť priestor, ktorý bude aspoň v miernom zátiší, aby na vás susedia celý deň nečumeli. Najčastejšie sú záhradné chatky umiestňované neďaleko od domu, aby nebolo treba behať pre príbor, kávu, vodu alebo čaj príliš ďaleko.  Záhradné chatky sú najčastejšie vyrábané z dreva, pretože je prirodzenou súčasťou prírody, a tak aj samotné záhradné chatky zapadnú do celkového vzhľadu vašej záhrady. V prípade, že máte v týchto otázkach jasno, môžete sa pustiť do následného plánovania základov.  Tie sa viažu s veľkosťou záhradných chát, ktoré by mali byť takých rozmerov, aby korešpondovali s veľkosťou samotnej záhrady.

Práca s dreveným materiálom nie je zložitá, takže záhradné chatky môžu byť postavené za naozaj krátky čas. Podstatné však je vybrať  si kvalitný a odolný drevený materiál.  Vďaka spoľahlivému drevu a ochrannému laku predĺžite životnosť záhradnej chatky a uchránite ju pred škodcami, hmyzom a nepriaznivým počasím.

Po stanovení miesta, veľkosti, tvaru a materiálu, môžeme pristúpiť k výstavbe. Základy môžu byť vybudované niekoľkými spôsobmi. Základ, ktorý je nepochybne najznámejší predstavuje betónová doska. Takýto druh základov pre záhradné chatky pripravíme vykopaním jamy do zeme, do hĺbky približne 25 cm. Spodnú časť, asi 15 cm, bude tvoriť udupaný štrk. Na ňom bude cca 12-15 cm betónovej zmesi a celé to spevníme oceľovou výstužou. Základy tohto druhu je dôležité ošetriť kvalitnou hydroizoláciou, aby sme záhradné chatky ochránili pred vlhkosťou.

Ďalší spôsob predstavuje základ na betónových pätkách. Pripravíme si otvory, do ktorých uložíme betónové pätky, na ktoré je vhodné uložiť hydroizoláciu. Pri takomto type základov je potrebné namontovať na impregnované nosné hranoly, ktoré sú pripevňované k betónovým pätkám.

Posledným spôsobom ako vybudovať základy pre záhradné chatky sú zemné vruty.  Tento druh je vhodný pre výstavbu chatiek nielen na rovinách, ale tiež na svahoch. Zemné vruty predstavujú náhradu betónových pätiek a umožňujú pomerne rýchlu výstavbu.

Záhradné chatky nemusia byť nesplneným snom. Ich cena sa pohybuje vo výške niekoľkých stoviek eur pri rozmerovo menších chatkách až po niekoľko tisíc eur pri väčších rozmeroch chatiek. Na hodnote však vami investované peniaze nestratia. Premenia sa do neopakovateľných chvíľ v kruhu rodiny a vašich priateľov. Záhradné chatky môžete rozšíriť o letnú kuchynku či o krb, a tak vám budú môcť slúžiť celoročne.

Po náročnom dni či celom týždni padne nepochybne určite každému vhod kvalitný oddych. Kde inde zrelaxujete lepšie než v záhradnej chatke obklopený krásnou prírodou a čerstvým vzduchom? Záhradné chatky a čas strávený v nich sa stanú neoddeliteľnou súčasťou vašich životov.