Maľujeme záhradné altánky – čo si vybrať, olej alebo lak?

Záhradné altánky sú ideálnym miestom pre trávenie dlhých letných večerov. Ich kúzlo nie je iba v tom, že vďaka zastrešeniu umožňujú tráviť čas vonku aj počas dažďa. Čaro drevených záhradných altánkov pochádza z veľkej časti z použitého materiálu z ktorého je postavené. Pravdepodobne preto, že je ťažké nájsť materiál na výstavu bližší k prírode ako je drevo.

Kúzlo dreva

Záhradné altánky sú všeobecne postavené z dreva, aj keď vieme, že udržať tento materiál v dobrom stave bude vždy vyžadovať určité úsilie. Avšak neodolateľné čaro dreva spôsobuje to, že to vlastne ono je najčastejšie vyberaný materiál pre záhradné altánky a inú výstavbu záhradnej architektúry. Ešte dôležitejšie je, že trh je nasýtený rôznymi prípravkami, ktoré chránia tento prírodný zdroj a nie je veľký problém nájsť efektívny produkt. Najskôr však musíte prísť na to, čo naozaj potrebujeme a aký efekt očakávame. Či nám záleží na tom aby sme zdôraznili prirodzenú štruktúru dreva, alebo radšej volíme získať tvrdú škrupinu, ktorá bude dostatočne chrániť pred mechanickým poškodením?

Rovnako dôležité je samozrejme správne náter aplikovať a to v prísnom súlade s pokynmi výrobcu (poriadna príprava povrchu dreva, nástroj na aplikáciu, teplota ovzdušia, odstupy medzi aplikáciou jednotlivých vrstiev a pod).

Lak či olej???

Aj laky aj oleje majú svojich priaznivcov aj odporcov, ale nemôžeme s určitosťou povedať, ktorý z preparátov je lepší práve pre záhradné altánky. Všetko závisí od na individuálnych potrieb a toho či nám radšej záleží na dlhotrvácnej ochrane, ktorá od nás nevyžaduje tak veľa vynaloženého času – ako je v tomto prípade lak, alebo či radšej oceníme prírodný šarm a štruktúru dreva, ktorú nám plne odhalí olej. Ale pamätajte že pri zvolení druhého menovaného preparátu budeme nútený častejšie renovovať než v prípade laku. Ale zas, stojí nám za to nezaplatiť za to takú veľkú cenu ako je príjemný, ušľachtilý a prirodzený dotyk štruktúry dreva? Na druhej strane – Lak je trvácnejší, ale aj jednoznačne zložitejší na renováciu. Opätovná aplikácia si vyžaduje presné zbrúsenie starej vrstvy, čo je pomerne časovo náročnejšie.

Mali by sme mať tiež na  pamäti, že drevo ako prírodný materiál neustále pracuje, čo má za následok že farba môže prasknúť. Zdá sa, že otázka či lak alebo olej, musí zostať nevyriešená, pretože všetko závisí od individuálnych preferencií. Bez ohľadu od konkrétnej voľby je isté jedno – predĺžiť životnosť a zabezpečiť ochrannými preparátmi  proti poveternostným vplyvom je pre záhradné altánky (a v podstate pre všetky drevostavby v záhrade) úplnou nevyhnutnosťou.